ائتلاف EnOcean :«خانه متصل به شبکه؛ خانه هوشمند با فناوری بی‌سیم بدون باتری»/۳

ائتلاف EnOcean :«خانه متصل به شبکه؛ خانه هوشمند با فناوری بی‌سیم بدون باتری»/۳
۳۰ مرداد ۱۲:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

این مطلب قسمت آخر گزارش رسمی ائتلاف EnOcean با عنوان «خانه متصل به شبکه؛ خانه هوشمند با فناوری بی‌سیم بدون باتری» است.در قسمت آخر از مزایای خانه هوشمند در زندگی مساعدتی محیطی و زندگی امن سخن خواهیم گفت و در نهایت با بررسی ساختارهای شبکه‌پردازی این سیستم این مبحث را به پایان خواهیم رساند. این مقاله توسط گروه تولید محتوای سایت BACpress آماده شده است.

همچنین شما میتوانید قسمت اول این مبحث از اینجا و قسمت دوم را نیز از اینجا بخوانید.

زندگی مساعدتی محیطی

یک حوزه کاربردی مهم خانه هوشمند پشتیبانی از سالخوردگان در زندگی روزمره است، چیزی که به آن زندگی مساعدتی محیطی (AAL) (ambient assisted living) می‌گویند. مشخصا یاری‌رسان‌های فنی هستند که زندگی در خانه را تسهیل می‌کنند. از یک سو ساکنین می‌توانند از استاندارد بالاتری برای زندگی برخوردار شوند چرا که چراغها، دمای اتاق یا سایر کاربستها به نحو مناسبی به صورت خودکار درمی‌آیند و شخصا می‌توان تغییراتی بر آنها اعمال کرد. اینترفیس‌های کاربری خاصی دقیقا متناسب با نیازهای شهروندان سالخورده تهیه شده‌اند. از سوی دیگر، راه‌حلهای خانه هوشمند می‌توانند نشانه‌های حیاتی بدن شخص را نیز تحت نظارت قرار داده و در صورت بروز وضعیت اضطراری سریعا درخواست کمک کنند. ردیابهای حرکت یا کفپوشهای (mats) حسگر می‌توانند درازکش شدن شخص بر روی زمین را تشخیص داده و سریعا با سرویسهای اورژانس تماس بگیرند.

در حال حاضر ۳۸٪ عایدی تولیدکنندگان حرفه‌ای خانه هوشمند از سیستمهای زندگی مساعدتی محیطی است. پیشرفت فنی و افزایش نیاز که نتیجه پیر شدن جمعیت کشورها است، منجر به رونق مستمر این قبیل کاربستها در آینده خواهد شد. تا سال ۲۰۳۰ بیش از ۶۰٪ جمعیت بیش از ۸۰ سال سن خواهند داشت.

اینجا بالاخص راه‌حلهای بی‌سیم نقش مهمی ایفاء می‌کنند. این راه‌حلها را می‌توان به سرعت و سهولت در خانه‌ها نصب کرد، و از فرایندهای طولانی نصب که اعصاب ساکنین را خرد می‌کند خبری نخواهد بود. دیگر اینکه انعطاف‌پذیری تمام و کمالی را در اختیار کاربر می‌گذارند. به همین خاطر است که ۵۰٪ اجزائی که تاکنون نصب شده‌اند با امواج رادیویی کار می‌کنند. استفاده از فناوری بی‌سیم بدون باتری EnOcean نیاز به تعویض باتری را، که اغلب برای سالخوردگان بسیار دشوار است، مرتفع می‌کند.

زندگی امن

در حال حاضر بخش امنیت بیشترین عایدی را در عرصه خانه هوشمند دارد. در یک سیستم فراگیر، ردیابهای حرکت، دوربینها و سیستم آلارم با یکدیگر در یک شبکه قرار گرفته و به یک سرویس امنیتی متصل می‌شوند. به علاوه، صاحبخانه می‌تواند از هر جا که هست به راحتی به دوربینها دسترسی داشته باشد. می‌توان سیستم نظارتی را مطابق با نیازمندی‌های مشتری پیکربندی کرد یا بسط داد. برای بسیاری از مشتریان، خریدن یک بسته امنیتی برای خانه‌شان نخستین گام به سوی یک خانه هوشمند است.

تضمین انعطاف‌پذیری و تعامل‌پذیری

منظور از عبارت «خانه هوشمند» این نیست که همه اجزاء واجد شرایط الزاما باید تحت یک شبکه قرار گیرند. ضمن اینکه این یک سیستم دائما در حال گسترش است و کاربر می‌تواند مطابق با نیازهای فردی خود و پیشرفتهای فنی تغییراتی را اعمال کند. اگر ابتدا یک سیستم امنیتی نصب شده باشد،‌ بعدا این سیستم را می‌توان بسط داد تا مثلا کارکردهای آسایشی را هم دربربگیرد. ردیابهای حضورِ متعلق به یک سیستم امنیتی را می‌توان با چراغها و برای تنظیم روشنایی نیز استفاده کرد. به طور کلی همه کنترلهای یک فناوری ساختمانی گنجانده می‌شوند، از پرده کرکره‌ها گرفته تا کنترل گرمایش. اینجا پیشنیاز این است که همه اجزاء سیستم متکی به یک فرایند ارتباطاتی استانداردشده باشند.

با استاندارد بین‌المللی بی‌سیم EnOcean و نمایه‌های کاربستی متحدالشکل می‌توان مطمئن بود که همه اجزائی که توسط تولیدکنندگان متفاوت تولید شده‌اند با یکدیگر سازگارند و در آینده نیز سازگار باقی می‌مانند. گیت‌وی‌ها مبادله قابل‌اطمینان اطلاعات با سایر سیستمها نظیر KNX، LON، ZigBee، GSM یا WiFi را تضمین می‌کنند. این بخصوص برای استفاده فناوری بی‌سیم بدون باتری در خانه هوشمند یک ویژگی بنیادی محسوب می‌شود چون به خاطر تفاوت الزامات مربوط به نرخ‌های داده‌ و مصرف انرژی، از چندین سیستم ارتباطاتی مختلف در خانه‌ هوشمند استفاده می‌شود.

مثلا اگر حسگرها از طریق وای‌فای ارتباط برقرار می‌کردند، لازم می‌شد که برقشان از بیرون تامین شود یا اگر قرار می‌بود انتقال یک ویدئو از گوشی هوشمند به تلویزیون از طریق پروتکل رادیویی EnOcean انجام گیرد این کار روزها به طول می‌انجامید.

کارکرد محوری فناوری بی‌سیم بدون باتری در یک خانه هوشمند این است که حسگرها و فعال‌کننده‌ها در تمام کنج و کنار خانه به یکدیگر متصل شوند. مسئولیت انتقال بهینه اطلاعات از طریق کانال‌های دیگر،‌ مثلا از یک گیت‌وی به یک گوشی هوشمند، برعهده سیستمهای دیگری است و نه سیستم بی‌سیم بدون باتری EnOcean.

ساختارهای شبکه‌‌پردازی

قرار دادن دستگاه‌ها ذیل شبکه‌ای که بیشترین پوشش را داشته باشد، بیشترین مزایا را نیز به هنگام استفاده به همراه دارد. به همین خاطر است که همه شاخه‌های صنعت و کسب‌و‌کار در توسعه خود به همین مسیر کشیده می‌شوند. در گام نخست، همه اجزاء در یک ناحیه با یکدیگر در یک شبکه قرار می‌گیرند. در گام دوم، یک اتصال نظارتی میان کاربستها ایجاد می‌شود، مثلا میان کنترل مرکزی و گوشی هوشمند. در شکل زیر ساخت گام-به-گام این ساختار شبکه‌پردازی را مشاهده می‌کنید.

شکل شماره ۳

همانطور که در تصویر می‌بینید، اجزاء منفرد، بسته به اینکه مناسب‌ترین فناوری کدام باشد، به طریق متفاوتی در شبکه قرار می‌گیرند. اما از آنجا که در یک خانه هوشمند همه دستگاه با یکدیگر در پیوند هستند، سیستمهای باس متفاوت نیز می‌بایست به یکدیگر متصل شوند. کاربری که روی مبل اتاق نشیمن نشسته است و می‌خواهد که دما را از طریق گوشی هوشمندش کنترل کند و روی HiFi هم موسیقی پخش کند، مایل است که همه این کارها را با یک اپلیکیشن ساده و راحت انجام دهد. از محصولات کنونی موجود در بازار می‌توان فهمید که این مساله فنی بدون زحمت آنچنانی قابل رفع است.

یک مثال خوبش می‌تواند پکت Vitocomfort 200 ساخت TELEFUNKEN Smart Building و توزیع‌شده توسط Viessmann باشد. با این محصول، کاربر می‌تواند دستگاه‌ها را از دور کنترل کند یا شرایطی نظیر دمای اتاق را خوانش کند. دو استاندارد WiFi و EnOcean-wireless از طریق گیت‌وی به یکدیگر متصل می‌شوند.

موقعیتهای مکانی متصور برای هوش کنترلی

حین پیاده‌سازی ساختار شبکه‌ای، هوش کنترل (control intelligence) را می‌توان در مکانهای متفاوتی جای داد. متناظر با خصوصیات متفاوت می‌توان به معماری‌های متفاوت رسید.

تاکنون، راه‌حلهای موجود در بازار برای خانه هوشمند،‌ نظیر سیستم بدون باتری‌ای که Eltako تهیه کرده است یا راه‌حل خانه هوشمند ساخت RWE، مبتنی بر یک رویکرد محلی بوده‌اند. در این راه‌حلها اطلاعات از حسگرها و ردیابها به ایستگاه کنترل مرکزی ارسال می‌شود، در آنجا پردازش می‌شود، و فرمانهای مربوطه به فعال‌سازها ارسال می‌شوند (نگاه کنید به شکل ۴).

EnOcean

شکل ۴: رویکرد ۱، پردازش داده‌ها با یک کنترل مرکزی

یک رویکرد دیگر این است که پردازش اطلاعات در اینترنت انجام گیرد، در رایانه‌های مین‌فریم که در بیرون از خانه جای دارند.

در این رویکرد دوم اطلاعات باید از طریق روتر به اینترنت ارسال شود. پس از پردازش، فرمانهای مناسب مجددا از طریق روتر به گیت‌وی فرستاده می‌شوند و از آنجا به فعال‌ساز مربوطه منتقل می‌گردند. اگر کاربر دمای تنظیمی را در اینترفیس کاربری محلی واقع در اتاق نشیمن تغییر دهد، عدد تنظیمی برای دما، به همراه مقدار اندازه‌گیری‌شده (یعنی دمای کنونی اتاق)، از طریق گیت‌وی و روتر به یک رایانه مین‌فریم ارسال می‌شود. در آنجا، پارامتر کنترلی نسبی پیچ شیر گرمایش محاسبه می‌گردد. نهایتا اطلاعات از طریق روتر و گیت‌وی به فعال‌ساز انتقال می‌یابد (نگاه کنید به شکل ۵).

مزیت بسیار مهم این رویکرد در تغییری است که در توان رایانش حاصل می‌شود. به جای واحد کنترل مرکزی واقع در خانه فقط به یک گیت‌وی نیاز است، که به میزان چشمگیری ارزانتر است. در نتیجه کوتاه بودن نسبی مدت زمان رایانش (محاسبه)، کار پردازش روی رایانه‌های مین‌فریم تقریبا هیچ هزینه‌ای در بر ندارد. فرایندهای رمزگذاری و تصدیق صحت نیز انتقال امن داده‌ها در خارج از منزل را امکان‌پذیر می‌سازند.

پردازش داده‌ها از طریق رایانه‌های مین‌فریم (متصل به اینترنت)

شکل ۵: رویکرد ۲، پردازش داده‌ها از طریق رایانه‌های مین‌فریم (متصل به اینترنت)

سیستمی با قابلیت اطمینان بسیار بالا

اگر یکی از اجزاء از کار بیافتد، سیستم همچنان به کار ادامه می‌دهد. می‌توان فناوری سیستم را چنان پیکربندی کرد که در صورت وقوع ازکارافتادگی بتوان فرامین را مستقیما از سویچ به فعال‌سازها فرستاد. این برای هر دو گونه کنترل صادق است، هم کنترل محلی در خانه و هم کنترلی که در ابر است. از این رو حتی اگر روتر یا گیت‌وی از کار بیافتند همچنان می‌توان دمای اتاق را تنظیم کرد.

myHomeControl از شرکت BootUp ، مرکز می‌تواند محافظت و آسایشی بیش از اینها نیز فراهم می‌کند. سیستم به طور منظم پیکربندی را بر روی یک سرور وب ذخیره‌سازی می‌کند تا در صورتی که مرکز نیاز به یک ریسِت یا تعویض پیش بینی نشده داشته باشد تنظیمات به طور خودکار در ابر بازسازی شوند.

خانه هوشمند – نوآوری رشته‌های منفرد

از اینجا به بعد موضوع نوآوری فنی در رشته‌های منفرد با دقت بیشتری شرح داده خواهد، ضمن اینکه مرحله بسط هر سیستم نیز مدنظر قرار می‌گیرد. چنانکه پیش از این اشاره شد، لزومی ندارد که کاربران به طور یکجا در یک راه‌حل تمام و کمال سرمایه‌گذاری کنند. اگر از همان ابتدا اجزاء به درستی انتخاب شده باشند بعدا می‌توان آنها را به طور مرتب بسط داد.

گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)

HVAC در خانه هوشمند نقشی مرکزی ایفاء می‌کند. این تا حد زیادی به خاطر پتانسیل چشمگیر آن برای صرفه‌جویی در انرژی است، اما این نیز که گزینه‌های عملیاتی جدید آسایش بیشتری برای کاربر فراهم می‌کنند در این امر دخیل است.

برای برآورده ساختن احتیاجاتِ یک سیستم گرمایش که مناسب و به لحاظ هزینه انرژی به‌صرفه باشد، ‌لازم است که هر اتاق به طور جداگانه کنترل شود. بسته به عمق اتوماسیون و شبکه‌پردازی، می‌توان مدول‌های تنظیمی متفاوتی را مدنظر قرار داد. در ساده‌ترین حالت، دمای اتاق با پیچ یک شیر گرمایش تنظیم می‌شود. خود پیچ مقادیر مورد نیاز را اندازه‌گیری می‌کند. می‌توان به جای آن از یک حسگر دما در اتاق استفاده کرد تا اندازه‌ها دقیق‌تر باشند. شبکه‌پردازی در اینجا به صورت بی‌سیم انجام می‌گیرد. در مقایسه با پیچ شیرهای کلاسیک در اینجا می‌توان نمایه‌های مختص-به-روز و مختص-به-هفته ساخت، مثلا اینکه حمام فقط صبح‌ها و بعد‌ازظهرها، یعنی در زمانهای اصلی استفاده، گرم ‌شود.

تنظیم دمای جریان مطابق با نیازها امکان صرفه‌جویی‌های بیشتر را فراهم می‌کند.

از آنجا که مواردی چون آفتاب یا حضور اشخاص و تجهیزات به طور غیرمستقیم باعث افزایش دمای اتاق می‌شوند، می‌توان دمای جریان را هم متناظر با اینها کاهش داد.

نتیجه این کار کاهش اتلاف حرارتی بویلر (دیگ) و سیستمهای لوله‌کشی است که به صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها منجر می‌شود.

در مرحله بسط بعدی، سیستمی حاصل می‌شود که به میزان چشمگیری بهینه‌تر است.در اینجا پیچهای شیر منفرد از طریق شبکه به واحد کنترل مرکزی مرتبط می‌شوند. تنظیم به طور غیرمرکزی انجام نمی‌گیرد بلکه یک واحد کنترل بر تنظیمات تک‌تک اتاقها نظارت می‌کند. حسگرهای دما، مقادیر اندازه‌گیری شده را به واحد کنترل مرکزی می‌فرستند و از آنجا، فرمانهای مناسب به فعال‌سازها، یعنی پیچها، ارسال می‌شود. کاربر به طریق مختلف می‌تواند دمای مطلوبش را تنظیم کند، از طریق یک اپ که به سیستم کنترل مرکزی متصل است، یا از طریق یک واحد عملیاتی ایستگاهی در ساختمان، ضمن اینکه می‌تواند به شیوه کلاسیک، مستقیما از خود پیچ استفاده کند (نگاه کنید به شکل ۶).

شکل ۶: معماری سیستم برای کنترل یک اتاق منفرد. چپ: کنترل از طریق چندین شیر گرمایش. راست: کنترل از طریق واحد مرکزی

محصولات بدون باتریِ شرکاء EnOcean مزیتهای زیادی به همراه دارند. از آنجا که کار آنها بدون باتری انجام می‌گیرد دیگر نیازی به نگهداشت نیست چون نه فقط حسگرها بلکه فعال‌سازها هم انرژی موردنیازشان را از اطراف تامین می‌کنند. دیگر اینکه کار نصب بسیار ساده است. مثلا Kieback&Peter چنین پیچ شیر بدون باتری‌ای را به همراه یک en:key کنترل هوشمند اتاق منفرد ارائه کرده است. انرژی لازم از یک ژنراتور Seebeck تامین می‌شود که از تفاضل دمای میان شیر گرمایش و محیط اطراف برای تولید برق استفاده می‌کند. حسگرها یا رگلاتورهای (تنظیم‌کننده‌ها) دما البته انرژی‌شان را از سلولهای خورشیدی می‌گیرند.

روشنایی

فناوری بی‌سیم EnOcean بخصوص مناسب کنترل کردن لوازم روشنایی است. همان فشاری که به سوییچ (کلید) چراغ موقع خاموش و روشن کردن وارد می‌آید انرژی کافی برای ارسال تلگرامهای بی‌سیم را تامین می‌کند. وجود تولید‌کنندگان فراوان در عرصه یکپارچه‌سازی تضمین می‌کند که دامنه وسیعی از سوییچ‌ها داشته باشیم که همه سلایق را راضی کرده و از عهده همه کارکردها،‌ مثلا کم و زیاد کردن نور، بربیایند.

شکل ۷ طرحی شماتیک از بسط‌پذیری سیستم است. هیچیک از سویچها و فعال‌سازهای سویچ‌ها در مدار اصلی تغییر نمی‌کنند. اگر مشتری حین نوسازی یا ساخت متوجه شد که از یک کنترل مرکزی ناراضی است می‌تواند بعدا هر زمان که مایل باشد آن را با نمونه پیشرفته‌تری تعویض کند.

تعامل‌پذیری دستگاه‌ها، بسط انعطاف‌پذیر سیستم را ممکن می‌سازد.

شکل ۷: تعامل‌پذیری دستگاه‌ها، بسط انعطاف‌پذیر سیستم را ممکن می‌سازد.

محصولات فناوری روشنایی که مبتنی بر فناوری بی‌سیم EnOcean هستند نیز مزیتهایی به همراه دارند:

  •  از آنجا که سویچهای دیواری در اتاقها صرفا به دیوار می‌چسبند، در تعیین مکان آنها انعطاف‌پذیری وجود دارد. به این ترتیب نقشه‌کشها و معمارها از امکانات کاملا نوینی برخوردار می‌شوند.
  • از آنجا که عملیات آنها خودبسنده است نیازی به نگهداشت نیست.
  • سویچهای خالی به گذشته تعلق دارند و به راحتی می‌توان برشان داشت.
  • در مقایسه‌های با راه‌حلهای سیمی با خصوصیات کنترل مرکزی، هزینه‌های نصب حین ساخت و بهسازی به ترتیب ۱۵٪ و ۷۰٪ کمتر است.

فناوری سایه‌اندازی

بیش از پیش بر تعداد کسانی که سایه‌اندازی برقی را انتخاب می‌کنند اضافه می‌شود و این بخصوص برای ساخت و سازهای جدید صدق می‌کند. نه فقط به این ترتیب کار راحتتر انجام می‌شود، چون می‌شود کرکره‌ها را با فشار یک انگشت بالا و پایین برد، بلکه صرفه‌جویی در انرژی نیز بیشتر می‌شود. از خلال کنترل خودکار می‌توان به دلخواه از عایق‌سازی اضافی نیز استفاده کرد. عملیات و کنترل فعال‌سازها بیش از پیش با فناوری بی‌سیم انجام می‌شود.

همین حالا هم سهم بازار این بازار در عرصه فناوری سایه‌اندازی تقریبا ۲۵٪ است. برای بسیاری افراد فناوری پرده کرکره مدخل آشنایی با خانه هوشمند است. سهم بازار خانه‌های پیش‌ساخته یک مثال عالی برای این موضوع است. نزدیک به ۵۰٪ تمام پیش‌ساخته‌های Weber مجهز به کنترل پرده کرکره هستند که بعدا می‌توان آن را به کاربستهای دیگر بسط داد.

دستگاه‌های چندرسانه‌ای و وسایل خانگی – گرایش به جانب شبکه‌پردازی

در هر دو نوع دستگاه‌های ثابت و متحرک (موبایل) میزان مصرف داده‌های شخصی و حرفه‌ای در حال افزایش است. راه‌حلهای نوآورانه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، انطباق‌یابی آسان و خودکار داده‌ها را تضمین می‌کنند. هر چه می‌گذرد دستگاه‌های بیشتری با اینترفیس وای‌فای جور می‌شوند، منجمله دوربین‌ها. اپ‌های جدیدی هستند که انتقال داده‌ میان اجزاء متفاوت را بی دنگ‌وفنگ انجام می‌دهند. سرویسهای ابری رویکرد متفاوتی دارند چرا که در آنها داده‌هایی که از دستگاههای متفاوت می‌آیند در اینترنت جای می‌گیرند و سپس می‌توان به نحو انعطاف‌پذیری به آنها دسترسی داشت. به این ترتیب اینترنت به یک حامل متحرک داده‌ها تبدیل می‌شود.

تازه‌ترین محصولات تولید‌کنندگان بزرگ لوازم الکترونیکی نشان می‌دهند که گرایش به شبکه‌پردازی باعث شده است که اجزاء هر چه بیشتری را در فضاهای زیستی خصوصی تحت شمول شبکه‌ها قرار گیرند. چرا برای گشت‌زنی در اینترنت به جای صفحه کوچک گوشی هوشمندتان از تلویزیون بزرگ اتاق نشیمن خانه استفاده نکنید؟ همه ارتباطات از طریق وای‌فای انجام می‌گیرد که نرخ داده‌ها در آن بالا است.

تقریبا همیشه می‌توان محتواها را به صورت دوطرفه مبادله کرد. فیلمهایی که روی رایانه شخصی یا گوشی هوشمندتان ذخیره شده‌اند را می‌توانید با چند کلیک، در تلویزیونتان تماشا کنید. کاربر همچنین می‌تواند تلویزیونش را مستقیما از طریق گوشی هوشمند کنترل کند. به علاوه، آنچه از طریق تلویزیون ضبط کرده‌اید را هم می‌توانید روی حاملهای متحرک (موبایل) تماشا کنید.

نمایشگاه‌های تجاری از این حکایت دارند که در آینده بر تعداد وسایل خانگی‌ مشمول شبکه افزوده خواهد شد. در این نمایشگاه‌ها علاوه بر حامل‌های متحرک، بیش از پیش شاهد ماشینهای لباسشویی و ظرفشویی هستیم. از طریق شبکه‌پردازی می‌توان این دستگاه‌ها را متناسب با هزینه برق کنترل کرد. در طول شب، یعنی زمانی که برق فوق‌العاده ارزان است، ماشین ظرفشویی می‌تواند خودش را روشن کند و مشغول به کار شود.

چشم‌انداز

در کنار رواج شبکه‌پردازی، روشهای شبکه‌پردازی نیز در حال بهتر شدن هستند. می توان اینترفیس‌های باز و استانداردها و فناوری‌های متفاوت را با یکدیگر در یک سیستم بهینه گرد آورد. سیستم آنقدر انعطاف‌پذیر است که کاربر بتواند مستقل از تولیدکننده، راه‌حل خاص خودش را برای خانه هوشمند تدوین کند. سازمانهایی نظیر HGI، ائتلاف OSGI یا ائتلاف EnOcean به طور جدی از این ایده که استانداردهای متفاوت در کنار یکدیگر قرار گیرند پشتیبانی می‌کنند.

در بلندمدت، این باعث خلق مدلهای کسب‌و‌کاری بادوامی در عرصه خانه هوشمند خواهد شد که بسیار مورد پذیرش کاربران خواهند بود. در عین حال این، پیش‌نیازی برای اینترنت اشیاء نیز فراهم خواهد کرد. در اینترنت اشیاء حسگرها، فعال‌سازها و وسایل خانگی هریک نشانی IP مختص به خود را خواهند داشت و کاربر قادر خواهد بود که مستقیما با هر جزء سیستم تماس بگیرد و مثلا اتویی را که تصادفا روشن مانده است خاموش کند، بی آنکه بداند این اتو اصلا به کدام پریز برق وصل است.

  Article "tagged" as:
  Categories:

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.