همکاری اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با سازمان فنی و حرفه ای

همکاری اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با سازمان فنی و حرفه ای
۲۱ آذر ۲۳:۵۷ ۱۳۹۷ پرینت گرفتن از این مقاله

نشست تخصصی اعضای کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان (AHK) با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای امروز (۲۱ آذرماه) در مرکز تربیت مربی کرج برگزار شد. در این نشست بر همکاری دوجانبه، امضای تفاهم نامه همکاری و ایجاد کارگروه‌های تخصصی و تبادل تجربیات و فرصت‌های صنعتی تاکید شد.

به گزارش bacpress ، در نشست و بازدید تخصصی، اعضای کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با فعالیت‌های آکادمی‌های مرکز تربیت مربی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور آشنا شدند و ۲ طرف بر لزوم امضای توافق نامه همکاری برای توسعه فعالیت‌ها تاکید کردند.

آموزش در دل صنعت ؛ هدف سازمان فنی و حرفه ای

نشست تخصصی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

نشست تخصصی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

در این نشست رضا باجولوند، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و سنجش مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای ضمن خوش‌آمدگویی و تاکید بر ضرورت نشست‌هایی از این دست میان بخش‌های صنعتی و آموزشی کشور، گفت: «آموزش در دل صنعت از اهداف اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور است. اگر ما بتوانیم پایگاه‌هایی را در دل صنعت ایجاد کنیم و از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم می‌توانیم پتانسیل‌های بالایی را برای هر دوطرف به‌وجود آوریم.»

او در ادامه با اشاره به نیاز به همکاری مداوم و پایدار میان اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان و سازمان آموزش فنی و حرفه ای، اظهار داشت: «سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می‌تواند در چارچوب فعالیت‌های خود تفاهم نامه ای با اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان به امضا برساند که در آینده فعالیت‌ها و مشارکت‌های موثرتری ایجاد شود.»

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان آماده همکاری

بازدید اعضای اتاق بازرگانی ایران و آلمان از کارگاه‌های تربیت مربی سازمان آموزش های فنی و حرفه ای کرج

بازدید اعضای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان از کارگاه‌های تربیت مربی سازمان آموزش فنی و حرفه ای

در این مراسم بوطاق خان بوداغی، رئیس کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان و نایب رئیس هیات رئیسه اتاق با اشاره به جایگاه و اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه ای در صنعت ایران، گفت: «آموزش مربیان و کارگران فنی نیاز کشور و اساس اقتصاد ایران است.» بوطاق خان بوداغی که از پیشکسوتان آموزش‌های فنی و حرفه ای کشور از قبل از انقلاب تا کنون است و خدماتی چون تجهیز مراکز فنی و حرفه ای کشور و اعزام هیات‌های مختلف فنی و حرفه ای به خارج از کشور را در کارنامه خود دارد.

او در ادامه سخنانش با اشاره به لزوم توجه بیش‌تر دولت به امر آموزش فنی و حرفه ای، اظهار داشت: «دولت باید به امر آموزش فنی و حرفه‌ای توجه ویژه داشته باشد. یکی از دلایل عقب افتادگی ما این است که دولت در امور تجارت متولی شده در صورتی که این کار دولت نیست و دولت باید به برنامه‌ریزی برسد.»

ریاست افتخاری اتاق بازرگانی ایران و آلمان برای مشخص کردن اهمیت جایگاه آموزش‌های فنی و حرفه ای در آلمان گفت: «آموزشگاه فنی و حرفه ای مونیخ فقط ۴ هزار کارمند دارد و این نشان دهنده اهمیت این آموزش ها در آلمان است.» خان بوداغی اضافه کرد: «امروز تعداد زیادی از متخصصان آلمانی در چین آموزش می‌دهند و این کشور در صادارت توسعه چشمگیری داشته است، به شکلی که امروز محصولات صنایع چینی را در خیابان‌های ایران می‌بینیم.» خان بوداغی در انتها تاکید کرد که اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان تمام تلاشش را برای گسترش فعالیت‌‌ها و ارتقاء همکاری‌ها انجام خواهد داد.

بازارسازی به‌جای بازاریابی

نشست تخصصی اتاق بازرگانی ایران و آلمان با سازمان آموزش های فنی و حرفه ای

نشست تخصصی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با سازمان آموزش فنی و حرفه ای

پس از بازدید از مرکز تربیت مربی سازمان فنی و حرفه ای، روسای کارگروه‌های اتاق بازرگانی ایران و آلمان در چارچوب اشتغال‌زایی و قرار گرفتن مرکز تربیت مربی کرج سازمان فنی و حرفه ای به‌عنوان پایلوت، طرح‌ها و ایده‌های‌شان را اعلام کردند. در این رابطه فریدون گل افرا، رئیس کارگروه کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با اشاره به نقش تکنولوژی‌های نوین در اشتغال‌زایی صنعتی دنیای امروز، گفت: «تغییرات تکنولوژیک در صنعت کشاورزی می‌تواند کمک بسیاری به اشتغال‌زایی در بخش فنی و حرفه‌ای کند. این تکنولوژی می‌تواند از حوزه تراکتورهای صنعتی آغاز شود.» او ادامه داد: «همچنین ما می‌توانیم این همکاری‌ها را در حوزه گیاهان دارویی با سازمان فنی و حرفه‌ای ادامه دهیم.»

بهروز ریاحی، رئیس کارگروه صنعت و تجارت اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با اشاره به رقابت شدید در بازار تجارت جهانی، گفت: «نکته مهمی که باید در آموزش‌های فنی و حرفه ای مورد بازبینی قرار گیرد، بازارسازی و بازارگردانی است.» او بازارسازی را موضوع فراموش شده بازار رقابتی کنونی دانست و عنوان داشت: «باید به کارآموزان آموزش داد که چگونه در فضای نامناسب اقتصادی بازارسازی کنند.»

تاسیس آکادمی فناوری های نوین

حضور اعضای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، دکتر گل افرا و مهندس نیکنامی در نشست تخصصی با سازمان آموزش فنی و حرفه ای

حضور اعضای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، دکتر گل افرا و مهندس نیکنامی در نشست تخصصی

سیف الله نیکنامی، رئیس کارگروه فنی و حرفه‌ای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان دیگر سخنران این جلسه بود. سیف الله نیکنامی پیش از این در قالب شرکت آترینا از تیم فنی و تخصصی تاسیسات الکتریکی در مسابقات جهانی ورداسکیلز ابوظبی و مسابقات جهانی مهارت آزاد اوراسیای روسیه از مربیان و رقابت‌کنندگان حمایت کرده بود که این تیم موفق به کسب مدال نقره در این مسابقات شد. نیکنامی با اشاره به مسئله فناوری‌های جدید در عرصه تولید ارزش افزوده در جهان، تاسیس آکادمی فناوری‌های نوین در این زمینه را بسیار ضروری دانست و در ادامه گفت: «باید راهکارهایی اتخاذ شود تا مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای در صنایع و مدارس صنعتی آلمان به‌صورت تکمیلی آموزش ببینند و این تجربه‌ها را به داخل کشور بازگردانند.»

رئیس کارگروه فنی و حرفه ای اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان همچنین با اشاره به لزوم توسعه همکاری های صنایع و مدارس صنعتی آلمان با سازمان فنی و حرفه ای، اظهار داشت: «باید بخش آموزش‌های دوگانه را به صنعت ببریم تا بتوانیم از بخش خصوصی به معنای واقعی استفاده کنیم. این روشی بوده که آترینا همیشه آن را رعایت کرده و امروز هم از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌خواهیم که مدال آوران و کارآموزان برجسته سازمان در مسابقات جهانی را به ما معرفی کنند تا مسیر توسعه همکاری بیش از گذشته هموار شود.»

سیف الله نیکنامی در انتها با اشاره به امضای تفاهم نامه اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان و سازمان آموزش فنی و حرفه ای، گفت: «اگر این تفاهم نامه اجرایی شود، اتاق بازرگانی ایران و آلمان می‌تواند از طریق فراخوان به اعضایش به توسعه همکاری‌ها با سازمان آموزش فنی و حرفه ای کمک کند.»

کوتاه در مورد اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان با حدود ۳ هزار عضو، امروز به یکی از قوی‌ترین اتاق های بازرگانی خارج از آلمان تبدیل شده است. این اتاق موسسه ای مهم در روابط تجاری بین دو کشور آلمان و ایران است و همچنین تنها اتاق بازرگانی اروپایی مستقل در ایران به‌حساب می‌آید. اتاق های بازرگانی و صنایع آلمان با بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ شرکت عضو، وظایفی متعدد بر عهده دارد، از آن جمله می‌توان به توسعه و اصلاح روابط خارجی، به‌خصوص بین کشور مورد نظر آلمان اشاره کرد.

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان علاوه بر خدمات متعدد به شرکت‌ها و اشخاص حقیقی این امکان را می‌دهد که روابط تجاری جدیدی بین دو کشور برقرار کنند.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.