pire mard

امنیت به زبان ساده: جاسوس افزار چیست و چطور کار می‌کند؟

جاسوس افزار یک نرم‌افزار ناخواسته است که به دستگاه کامپیوتر شما رخنه کرده و اطلاعات حساس و اطلاعات مربوط به مصرف اینترنت شما را به سرقت می‌برد. جاسوس‌افزار به عنوان یک‌جور بدافزار دسته‌بندی می‌شود: یعنی نرم‌افزارهای بدخواهانه‌ای که برای دسترسی یافتن یا آسیب رساندن به کامپیوتر شما طراحی شده‌اند و معمولا این کار را بدون اینکه از وجودشان باخبر باشید انجام می‌دهند. جاسوس‌افزار اطلاعات شخصی را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در اختیار تبلیغ‌دهندگان، شرکت‌های متخصص در امور داده یا کاربران خارجی قرار می‌دهد.

spyware

از جاسوس افزار استفاده‌های متعددی می‌شود. به صورت معمول هدف هکرها از ساخت و نشر جاسوس افزار اینست که اطلاعات مصرف اینترنت شما را پایش کرده و بفروشند، یا اطلاعات بانکی و کارت اعتباری شما را به دست آورند، یا هویت‌تان را به سرقت ببرند. می‌پرسید چطور؟ جاسوس‌افزار فعالیت‌های شما در سطح اینترنت را پایش می‌کند و اطلاعات لاگین و رمزهای عبور را به دست می‌آورد.

برخی از جاسوس‌افزار‌ها می‌توانند نرم‌افزارهایی اضافه را روی دستگاه شما نصب کنند یا تنظیمات دیوایس را تغییر دهند، بنابراین مهم است که از رمزهای عبور امن استفاده کنید و دستگاه را همواره به‌روز نگه دارید. اگر تا به امروز قربانی سرقت هویت یا کلاه‌برداری با استفاده از اطلاعات بانکی شده باشید، در این ماجرا تنها نیستید. آمارهای جرایم سایبری خودشان گویا هستند:

  • گزارش نورتون نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۹۷۸ میلیون نفر در ۲۰ کشور مختلف جهان قربانی جرایم سایبری بوده‌اند
  • از سوی دیگر قربانیان جرایم سایبری سالانه بالغ بر ۱۷۲ میلیارد دلار ضرر می‌کنند

و جاسوس‌افزارها سهمی قابل توجه از این آمار و ارقام دارند.

جاسوس‌افزارها در واقع یکی از رایج‌ترین تهدیدها در دنیای اینترنت به حساب می‌آید. این بدافزار می‌تواند به آسانی دستگاه را آلوده کند و تشخیص وجودش نیز کاری سخت خواهد بود. جاسوس‌افزار هم برای کسب‌وکارها و هم افراد معمولی خطرناک است و نه‌تنها اطلاعات حساس را به سرقت می‌برد، بلکه به شبکه اینترنت شما نیز آسیب وارد می‌کند.

spyware

انواع جاسوس‌افزار

در مجموع چهار نوع جاسوس افزار مختلف داریم که هرکدام از تاکتیکی منحصر به فرد برای پایش شما استفاده می‌کنند:

  • تبلیغ‌افزار: این نوع از جاسوس‌افزار، تاریخچه مرورگر و دانلودهای شما را پایش کرده و در واقع به دنبال پیش‌بینی این است که شما به چه محصولات و سرویس‌هایی بیشترین تمایل را نشان می‌دهید. تبلیغ‌افزار سپس تبلیغاتی راجع به همان محصولات و سرویس‌های مرتبط نشان‌تان می‌دهد تا ترغیب به کلیک و ورود به پروسه خرید شوید. تبلیغ‌افزار ضمنا می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.
  • تروجان: این نوع از نرم‌افزارهای بدخواهانه به گونه‌ای ساخته می‌شوند که خودشان را جای نرم‌افزارهای معتبر و قابل اطمینان جای بزنند. برای مثال ممکن است هنگام دانلود تروجان، تصویر کنید که مشغول دانلود به‌روزرسانی جاوا یا فلش پلیر هستید. این بدافزار توسط اشخاص ثالث کنترل می‌شود و می‌توان از آن برای دست یافتن به اطلاعات حساسی نظیر شماره ملی و اطلاعات کارت اعتباری استفاده کرد.
  • کوکی‌های پایش: این کوکی‌ها می‌توانند فعالیت‌های کاربر را در سطح وب پایش کنند و اطلاعات مربوط به جستجوها، تاریخچه و دانلودها را به دست آورند.
  • پایشگرهای سیستم: این نوع از جاسوس‌افزارها، می‌توانند روی تقریبا هر کاری که با کامپیوتر انجام می‌دهید تاثیر بگذارند. پایشگرهای سیستم می‌توانند تمام دکمه‌های فشرده شده روی کیبورد را ضبط کنند، به ایمیل‌ها و چت‌های شما دست پیدا کنند، وب‌سایت‌هایی که به آن‌ها سر زده‌اید و برنامه‌هایی که اجرا کرده‌اید را نیز پایش کنند. پایشگرهای سیستم ضمنا به صورت معمول خود را یک نرم‌افزار رایگان جا می‌زنند.

spyware

جاسوس‌افزار چطور به سیستم راه پیدا می‌کند؟

جاسوس‌افزارها می‌توانند گستره وسیعی از دیوایس‌ها را آلوده کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به کامپیوترهای شخصی، کامپیوترهای مک، موبایل‌های آیفون و موبایل‌های اندرویدی اشاره کرد. ا\رچه سیستم عامل ویندوز به احتمال بیشتری مورد حمله مهاجمین قرار می‌گیرد، اما هکرها اکنون در رخنه به سیستم عامل‌های اپل نیز مهارت فراوان یافته‌اند. برخی از رایج‌ترین راه‌های آلوده شدن کامپیوتر به جاسوس‌افزار به شرح زیر است:

  • پذیرش یک پاپ‌آپ اینترنتی بدون مطالعه آن
  • دانلود کردن یک نرم‌افزار از منبعی غیر قابل اعتماد
  • باز کردن فایل‌های ضمیمه در ایمیلی که توسط شخصی ناشناخته ارسال شده
  • دانلود غیر قانونی چیزهایی مانند فیلم، موسیقی و بازی‌های ویدیویی از منابع غیر قابل اتکا
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=LIlp78bswjmF4j21BsLJxo_uLTDoQ6D65iBZr09qqzs