بررسی کاربرد بلاکچین در ایران

بررسی کاربرد بلاکچین در ایران
۱۳ مهر ۰۹:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

حتما می‌دانید که چندی پیش در ایران، شبکه اجتماعی تلگرام به دلایلی فیلتر شد اما کاربران ایرانی از تلگرام ناامید نشده اند و با سختی های نصب و راه اندازی فیلترشکن کنار آمده و بر خواسته ی خود پافشاری می‌کنند. یکی از دلایل امیدواری کاربران ایرانی برای استفاده از این شبکه اجتماعی با وجود فیلترینگ و دیگر محدودیت‌ ها قول پاول دوروف برای استفاده از بلاکچین و عرضه آن است. شاید برای شما هم سوال شده باشد که فناوری بلاکچین چیست؟ کاربرد بلاکچین در ایران چیست؟

فناوری بلاکچین چیست؟

به گزارش BACpress؛ بلاکچین یک فناوری جدید و پر کاربرد است. یکی از کاربرد های بلاکچین ایجاد زیرساخت های ارزهای رمزپایه از جمله بیت کوین است. اگر بخواهیم واضح تر این مسئله را بیان کنیم به این صورت است که فناوری بلاکچین با کاربرد در مسائل مالی و غیرمالی، دامنه بسیار وسیعی از کاربرد ها را از آن خود کرده است. یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن فناوری بلاکچین کاربرد و استفاده از آن در زمینه ثبت و شمارش آرای انتخاباتی است. به همین دلیل است که بسیاری از کشور ها و مراکز قانون گذاری آن‌ها مطالعه و تحقیق پیرامون این فناوری را در دستور کار خود قرار داده اند و از محققان این حوزه حمایت می‌کنند. این کاربرد بلاکچین در ایران هم مورد توجه دولت مردان و قانون گذاران قرار گرفته است.

نگاهی به کاربرد بلاکچین در ایران

در سالیان اخیر توسعه فناوری در ایران رشد قابل توجهی یافته است. از همین‌رو نیاز به زیرساخت‌های اساسی به شدت احساس می‌شود. یکی از این زیرساخت‌ها بلاک‌چین می باشد. در ادامه به بررسی مهمترین کاربرد های بلاکچین در ایران می پردازیم.

فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین در ایران

مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین یا SCM اصطلاحی است که به معنای بهبود دسترسی به مواد اولیه، ساخت محصولات و یا خدمات و انتقال آن به مشتری به کار می رود. بلاکچین در این حوزه مزایایی چون قابلیت ردیابی و هزینه بهره وری را ارائه می‌دهد. این کاربرد، تحول عظیمی در شفاف سازی سیستم‌ها به وجود آورده است.

کیفیت تضمینی

با کمک فناوری بلاکچین شما ‌می‌توانید هر نقصی که در زنجیره تامین وجود داشته باشد را در سریع ترین زمان ممکن متوجه شوید و تحقیقات و اقدامات موثرتری را در این زمینه ارائه دهید.

شفافیت مالی

یکی از جذاب ترین کاربردهای بلاکچین در امر حسابداری و شفافیت مالی است چرا که تراکنش های ثبت شده از طریق بلاکچین تمامی خطا های انسانی را حذف می‌کنند و از هر گونه احتمال دستکاری محافظت می‌کند. البته این نکته را هم در نظر بگیرید که کل فرآیند حسابداری پایه نیز کارآمدتر می‌شود.

قرارداد هوشمند

یکی از ضرر های قرارداد های بلند مدت و طولانی مدت پیمانکاری، تضعیف رشد کسب و کار ها است. با استفاده از بلاکچین در این زمینه و تنظیم یک قرارداد هوشمند، واسطه ها حذف می‌شوند و در زمان و منابع مالی شرکت صرفه جویی می‌شود.

انتخابات

همان طور که پیش از این به آن اشاره کردیم این کاربرد بلاکچین در ایران و در تمام جهان، مورد توجه بسیاری از دولت‌ ها و مراکز قانون گذاری آن‌ ها قرار گرفته است. همچنین بسیاری از شرکت‌ های بزرگ، از این کابرد برای نظرسنجی و به دست آوردن نظرات سهامداران خود استفاده می‌کنند.

تامین انرژی

این کاربرد بلاکچین مورد توجه خاص تمام طبیعت دوستان در سراسر جهان است. همچنین می‌تواند در ردیابی انرژی پاک استفاده شود. برای درک اهمیت این مسئله دانستن این نکته خالی از لطف نیست که هنگامی که برق به شبکه فرستاده می شود هیچ کس واقعا نمی تواند تشخیص دهد که توسط سوخت های فسیلی، انرژی خورشیدی یا باد تولید می شود.

منبع: iotmap

  Article "tagged" as:
  Categories:
IoT

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.