بهره‌وری انرژی در ساختمان‌های صنعتی با استفاده از سیستم های KNX

بهره‌وری انرژی در ساختمان‌های صنعتی با استفاده از سیستم های KNX
۰۴ خرداد ۰۸:۳۷ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

همانگونه که در مطالب قبلی به اهمیت استفاده سیستم KNX در منزل پرداختیم این سیستم در ساختمان های صنعتی نیز اثرات مهم و تاثیرگذاری دارد. در این مطلب به تاثیرات استفاده از اتوماسیون هوشمند KNX در بهره‌وری انرژی در ساختمان های صنعتی می پردازیم

هدف استفاده از اتوماسیون هوشمند

Elektro Hieber از Schwabmünchen، تأسیسات KNX یک کارخانۀ ۵۷۰۰ مترمربعی را نصب کرده است. کار ۲۴‌ساعته در این کارخانه ایجاب می‌کند که از روشنایی مصنوعی در زمان‌ها و مکان‌های بخصوص استفاده شود. کارکردن تهویه به فعالیت دستگاه بستگی دارد و گرمای تلف‌شده به‌ منظور گرمایش بازیابی می‌شود. برای دستیابی به بهره‌وری انرژی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها مشتری تصمیم گرفت اتوماسیون هوشمند را در ساختمان اجرا کند.

بهره‌وری انرژی و سیستم KNX

به گزارش BACpress ، سیستم باس KNX این امکان را فراهم می‌کند که بتوان اجزای مختلف ساختمان را به‌منظور اتوماسیون مدیریت روشنایی، تهویه، گرمایش و هشدار با هم ادغام کرد. کارکردهایی خاص را نیز می‌توان از طریق شبکه‌ای برای کنترل و اجرای مرکزی به سیستم متصل کرد.

کل سیستم روشنایی مشتمل بر ۶۱۶ لامپ فلورسنت است که از طریق درگاه‌‌های DALI و (KNX/DALI (Siemens کنترل می‌شوند. با استفاده از آشکارساز‌های حضور (ThebenHTS) و دیمر‌‌ها، کلیۀ وسایل روشنایی با‌توجه‌ به حضور کارکنان در محل و روشنایی روز با حداکثر بهره‌وری انرژی کار می‌کنند. به لطف KNX می‌توان یک سیستم روشنایی اضطراری مورد‌تأیید (Technischer Überwachungs Verein، انجمن بازرسی فنی آلمان)  TÜV را به سیستم روشنایی متصل کرد.

فلاپ های سیستم تهویه که از آن‌ها به‌عنوان درگاه خروجی دود  برای پخش‌کردن حرارت و با هدف گردش بیشتر هوا استفاده می‌شود، از طریق حسگر‌های دما (Arcus-eds) کنترل می‌شوند. برای این منظور، KNX تعداد دستگاه‌های فعال را از طریق مبدلM-Bus  تشخیص می‌دهد. تنظیمات این سیستم در تابستان و زمستان با هم متفاوت است. در تابستان وقتی دمای اتاق از حد معینی فراتر رود، فلاپ های داخلی و خارجی سیستم تهویه باز می‌شوند. در زمستان فقط فلاپ های داخلی تهویه باز می‌شوند، حرارت اضافی برای بازیابی گرما استفاده می‌شود.

سیستم KNX از طریق حسگر‌های دما بخاری های تابشی را که برای گرم‌کردن اتاق‌ها نصب شده‌اند کنترل می‌کند. ماژول‌های ورودی دودویی (KNX (ABB پیغام‌های خطا را از سیستم اتوماسیون ساختمان و از بخش تولید برمی‌دارند. این پیغام‌ها از Gira به یک سرور فرستاده می‌شود که در آنجا افراد مسئول آن‌ها را مشاهده و تحلیل می‌کنند. نقطه‌تنظیم، زمان های قطع و وصل و دیگر پارامترها را می‌توان از طریق نقطه دسترسی که دارای گذرواژه است تنظیم کرد. این پارامترها قابل‌نمایش نیز هستند.

بهره‌وری انرژی

بهره‌وری انرژی با استفاده از KNX

نکات فنی سیستم KNX

تکنولوژی روشنایی کارآمد که متناسب با نیازهای مشتری کنترل می‌شود.

سیستم روشنایی اضطراری مورد‌تأیید TÜV (انجمن بازرسی فنی آلمان) که در سیستم روشنایی ادغام می‌شود.

ادغام شیوۀ محافظت از حریق ساختمان برای اقدام مؤثرتر هنگام آتش‌سوزی.

مدیریت هوشمند دما با بازیابی حرارت اتلاف‌شده.

تهویۀ کارآمد مطابق با ملزومات فرآیند تولید مربوطه.

تصویر‌سازی سه‌بُعدی برای کنترل آسان‌تر.

مزایای سیستم KNX

در مصرف انرژی برای روشنایی۳۰درصد صرفه‌جویی می‌شود. به دلیل بازیابی حرارت اتلاف‌شده هنگام تولید، انرژی مورد‌نیاز برای گرمایش نصف می‌شود. مصرف برق موتورهای تهویه در مقایسه با روش‌های غیرخودکار به ۷۰درصد کاهش می‌یابد. علاوه بر مزایایی همچون بهره‌وری بالاتر، حدود ۵۰ هزار یورو در سال صرفه‌جویی می‌شود.

  Article "tagged" as:
  Categories:

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.