تاثیر  KNXدر خودکار کردن کارکردهای ventilation

تاثیر  KNXدر خودکار کردن کارکردهای ventilation
۲۲ خرداد ۰۸:۱۸ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

تأسیسات صنعتی‌ای که توسط Anton Hieber GmbH & Co Elektroanlagen AG اجرا شده نشان می‌دهد که چگونه می‌توان علاوه بر کارکردهای معمول KNX سیستم ventilation را نیز به صورت کارآمد با KNX کنترل کرد.

به گزارش BACpress ،در کارخانۀ تولید سیستم‌های کارتریج پلاستیکی Ritter GmbH در شوآبمونشن هنگام ریخته‌گری میزان قابل‌توجهی گرما هدر می‌رود. کارکردهای Ventilation در ساختمان جدید کارخانه‌ توسط KNX کنترل می‌شوند که به موجب آن اتاق در تابستان به طرز مطبوعی خنک می‌ماند در حالی که در زمستان گرمای هدررفته به گرم‌شدن اتاق کمک می‌کند. کنترل روشنایی بر مبنای حضور افراد –و نور خورشید- نیز کارآمد است. میزان بالای بهره‌وری انرژی و زمان کوتاه بازگشت سرمایه از عواملی بودند که موجب شد هیئت داوران جایزۀ ملی KNX آلمان را به این شرکت اهدا کنند.

تولید در کارخانۀ جدید ۳۰۶ روز سال و ۲۴ ساعته در جریان است. بنابراین لازم نیست که همۀ ۶۰۰ لامپ فلورسنت آن همیشه با تمام توان خود روشن باشند و KNX با اتصال به DALI به صورت خودکار شدت نور را تنظیم می‌کند. Presence detectors به صورت همزمان فعال هستند و در نتیجه چراغ‌ها تنها زمانی روشن می‌شوند که کسی در محل حضور داشته باشد. میزان صرفه‌جویی ناشی از این روش تا ۷۰% است. کنترل سطح‌بالای ventilation صرفه‌جویی را بیشتر می‌کند و حتی مقداری انرژی تولید می‌کند.

ventilation

کارخانه گرمای هدررفته در ماشین‌آلات تولید را بازیابی می‌کند

نحوه عملکرد  flap‌های Ventilation:

flap‌های Ventilation در نورگیرهای سقفی همچنین دریچه‌هایی که برای ورود هوای بیشتر در پنجره‌های جانبی تعبیه شده‌اند بسته به دما باز یا بسته می‌شوند. در تابستان هوای خارج شده از دستگاه‌ها تخلیه می‌شود در حالی که در زمستان ventilation به flap‌های داخلی کوچکتر محدود می‌شود. این کار از سرد شدن سریع ساختمان جلوگیری می‌کند.

کنترل flap‌ ،KNXهای ventilation در ارتباط با سیستم هشدار آتش‌سوزی هستند و در نتیجه هنگامی که نشانه‌ای از وقوع آتش‌سوزی مشاهده شود flap‌ها به صورت خودکار باز می‌شوند. سرانجام یک ایستگاه هواشناسی بر کنترل flap‌ها نظارت می‌کند و آن را از باران و طوفان  حفظ می‌کند.

گرمای هدررفته از ماشین‌آلات تولید دوباره جذب می‌شود

controller‌های دمای KNX خروج گرما را کنترل می‌کنند بطوریکه این گرما می‌تواند از سقف خارج شود یا داخل کارخانه جریان پیدا کند. سیستم گرمایشی خود از dark emitters تشکیل شده است که به طور کاملاً خودکار تحت کنترل KNX قرار دارد.

یک facility server با یک visualization سه‌بعدی متناظر به مثابه control point عمل می‌کنند. بنابراین می‌توان به‌وسیلۀ گوشی همراه هوشمند یا رایانۀ تبلت از راه دور به سیستم دسترسی داشت. این سرور همۀ KNX fault signals را مثلاً از transformer station، compensation system، overvoltage monitoring، سیستم بالابر، واحد بررسی فشار هوا و غیره جمع‌آوری می‌کند و سیگنال‌های مهم را رله می‌کند. مقادیر مصرف نیز در اینجا ارزیابی می‌شوند.

مکش خودکار گاز اوزون از دستگاه‌های چاپ و مکش گازهای مضر از ماشین‌آلات شستشو از بهسازی‌های فنی سیستم KNX هستند. Integrator سیستم می‌گوید که ردپای انرژی به میزان قابل‌ملاحظه‌ای کمتر شده است: «به سبب انجام ventilation بر مبنای دمای محیط و استفاده از گرمای هدررفته تقریباً استفاده از سوخت‌های فسیلی به صفر رسیده است». با احتساب روشنایی و ventilation در سال حدود ۲۸۰ تن دی‌اکسید کربن کمتر تولید می‌شود یا به عبارتی هزینۀ اجرایی ۵۰۳۱۰ یورو کمتر می‌شود.

مزایایی که با اجرای KNX در این پروژه بدست آمده است.

 • روشنایی مطلوب و به صرفه (تا ۷۰% صرفه‌جویی)
 • ایجاد هوای مطلوب در داخل کارخانه به سبب ventilation کنترل شده بر اساس دما
 • کم شدن هزینۀ گرمایش به سبب جذب گرما در زمستان
 • Visualization مرکزی در یک محیط سه‌بعدی شفاف
 • کاربران می‌توانند متغیرها و مقادیر setpoint را به دلخواه خود تعیین کنند
 • Technical fault signals و نظارت مرکزی
 • امکان انجام عملیات از راه دور از طریق اینترنت

بهسازی‌های فنی

 • کنترل دقیق پنجره‌ها و flap‌های برقی ventilation
 • کنترل گرمای هدررفته از فرآیند تولید صنعتی
 • نظارت فنی با ادغام fault signals ازسال شده از منبع انرژی و ماشین‌آلات تولید
 • یکپارچه بودن روشنایی اضطراری

شرکت‌های دخیل

مالک ساختمان: Ritter GmbH، شوابمونشن

طراحی: Hermann Wiedemann، Ritter GmbH

مهندسین برق و Integrator سیستم KNX: Anton Hieber GmbH & Co Elektroanlagen KG، شوابمونشن

حوزۀ کاربرد: صنعت

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.