ترموستات هوشمند و کاربرد آن در خانه هوشمند

ترموستات هوشمند و کاربرد آن در خانه هوشمند
۲۱ تیر ۱۷:۳۶ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

از مهمترین کاربردهای اینترنت اشیاء در خانه هوشمند، تنظیم دما می باشد. این کار بوسیله ترموستات هوشمند صورت می پذیرد که در این مقاله به آن می پردازیم.

ترموستات چگونه کار می کند؟

به گزارش BACpress ، اساس کار ترموستات بر اندازه گیری مستمر دما و مقایسه آن با یک مقدار هدف بنا شده است. به بیان ساده ترموستات یک دمای هدف دارد که توسط کارخانه (به عنوان مثال ترموستات ماشین) یا کاربر (ترموستات مورد استفاده در ساختمان مسکونی و …) تنظیم می شود. سپس ترموستات به وسیله سنسور دمایی که دارد، دمای محیط را به صورت لحظه ای رصد می کند. سپس دمای محیط را با دمای هدف مقایسه کرده و در صورت وجود اختلاف بین این دو دما عملیاتی را انجام می دهد.

با توجه به زمانبر بودن فرآیند تنظیم دما و همچنین مسائل مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی، برای دمای هدف یک حد بالا و یک حد پایین تعریف می شود. چنانچه دمای اندازه گیری شده بیشتر از دمای هدف باشد، بنا به شرایط فصلی، ترموستات سیستم گرمایشی را خاموش (زمستان) و یا سیستم سرمایشی را روشن (تابستان) می کند.

پس از انجام عملیات روشن یا خاموش شدن سیستم گرمایشی یا سرمایشی نیز، روند اندازه گیری و کنترل دما توسط ترموستات به صورت پیوسته و مداوم ادامه پیدا می کند.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند چیست؟

ترموستات‌ هوشمند برای تنظیم دمای خانه به کار می‌رود. اما با این ویژگی که این کار را به صورتی هوشمندانه انجام می‌دهد. یعنی میتواند از محیط خانه و از اعضای خانه اطلاعات جمع آوری کند و مانند یک موجود دارای هوش و درک، تصمیم گیری کند که چه زمانی در چه قسمتی از خانه دما روی چه درجه‌ای قرار بگیرد. تصور کنید در خانه اعضای مختلفی وجود دارند که هریک در اتاق خود دوست دارند دما روی درجه‌ی مشخصی تنظیم شود. بعضی‌ها گرمایی هستند و بعضی‌ها سرمایی. ترموستات هوشمند میتواند متوجه این موضوع شود و دما را با توجه به ذائقه‌ی هر کس آنطوری که دوست دارد تنظیم کند. البته ویژگی های دیگری نیز دارد که در ادامه‌ی این مقاله با آن ها آشنا میشویم.

ترموستات هوشمند از شما یاد می‌گیرد

برخی مدل‌های ترموستات‌ هوشمند، مجهز به قابلیت یادگیری رفتار کاربران با هوش مصنوعی هستند. یعنی این که بعد از یک الی دو هفته که با آنها کار کردید و دمای منزل را تنظیم کردید، عادت‌های شما در تنظیم دما را یاد میگیرند و خودشان بدون نیاز به دخالت شما دما را تنظیم میکنند. مثلا فرض کنید در تابستان‌ها شما شب ها دما را روی ۲۵ درجه تنظیم میکنید و بعد از ظهرها که از سر کار برمیگردید دما را روی ۲۰ دیجه تنظیم میکنید. همچنین در زمان‌هایی که سر کار هستید دستگاه‌های سرمایشی را خاموش میکنید. بعد از یک الی دو هفته به صورت اتوماتیک ترموستات هوشمند شما این کارها را انجام می‌دهد.

ترموستات هوشمند به موبایل شما متصل شده و از راه دور کنترل می‍شود

ترموستات‌ هوشمند این قابلیت‌ را دارد که از طریق اینترنت به تلفن همراه شما متصل شود و شما می‌توانید از هر جایی که هستید دمای خانه را کنترل کنید و دستگاه های سرمایشی و گرمایشی را خاموش کنید.

اهمیت این قابلیت وقتی روشن می‌شود که شما در منزل نیستید و میخواهید مطمئن شوید، افرادی که در منزل هستند و ممکن است خودشان قادر به تنظیم دما و کار کردن با ترموستات نباشند دچار مشکل نشوند و راحت باشند. (مثلا سالمندان، کودکان، حیوانات خانگی)

کنترل و مدیریت مصرف انرژی با گزارش‌های ترموستات هوشمند

کنترل و مدیریت مصرف انرژی با گزارش‌های ترموستات هوشمند

کنترل و مدیریت مصرف انرژی با گزارش‌های ترموستات هوشمند شما

ترموستات هوشمند از طریق تلفن همراه شما می‌تواند انواع گزارش‌ها و نمودارها را در خصوص میزان استفاده از مصرف انرژی شما و کارکرد ترموستات ارائه دهد. با این اطلاعات شما میتوانید زمان‌های پیک مصرف انرژی و ساعات هدر رفت انرژی در منزلتان را پیدا کنید و برای اصلاح آنها و کاهش مصرف انرژی خود اقدام نمایید.

ترموستات‌های هوشمند می‌توانند تا ۲۵ درصد مصرف انرژی شما را کاهش دهند و این کار را از طریق بهینه کردن میزان مصرف و کارکرد دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی در طول روز انجام می‌دهند.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.