تهران در ۴ دهه معماری و طرح های شهری

تهران در ۴ دهه معماری و طرح های شهری
۰۹ اسفند ۰۱:۲۷ ۱۳۹۷ پرینت گرفتن از این مقاله

رییس شورای اسلامی شهر تهران در همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری تاکید کرد که جامعه معماری باید در دهه پنجم انقلاب پارادایم معماری متناسب با تهران را ارائه کند. همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری که امروز سه‌شنبه (۸ اسفندماه ۱۳۹۷) در فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران با حضور جمعی از متخصصان حوزه شهری برگزار شد در دو نشست “تهران و مردم” و “تهران و مدیریت شهری” به بررسی فعالیت‌ها مدیریت شهری در تهران در طول ۴ دهه گذشته پرداخت.

هاشمی: نیاز به معماری خاص در تهران داریم

رییس شورای شهر تهران در همایش 4 دهه معماری و طرح های شهری

رییس شورای شهر تهران در همایش ۴ دهه معماری و طرح های شهری

به گزارش bacpress به نقل از ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی در همایش ” همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری ” با اشاره به آشفتگی در معماری تهران امروز گفت: امیدوارم جامعه معماری تهران در دهه پنجم بتواند فضای معماری تهران را به سوی الگویی هویت بخش، اقتصادی و توام با راحتی و رفاه برای شهروندان پیش ببرد و به مدیریت شهری در جهت برنامه ریزی و طراحی شهری ایده و مسیر مناسب را ارائه دهد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز که به تهران نگاه می‌کنیم، شاید نتوانیم یک مفهوم جامع و کانسپت مشخص برای شهرسازی و معماری تهران بکار ببریم. او تهران امروز را کلاژی از نمادهای مختلف معماری سنتی و تلفیقی توصیف کرد و افزود: در تهران امروز بی هویت در شهر فراوان هستند و فضای بصری و هویت شهری را دچار نوعی آشفتگی کرده اند. محسن هاشمی با اشاره به اینکه تهران نیازمند معماری خاص است، افزود: اگر به المان های هویتی تهران را بخواهیم اشاره کنیم، برج آزادی با بیش از نیم قرن قدمت، یک المان تلفیقی از معماری سنتی و مدرن محسوب می شود، اما برخی سازه های شهر یک نماد مدرن هستند که گویا بدون تناسب فنی و بصری به شهر سنجاق شده اند.

به گفته هاشمی انتظار از جامعه معماری کشور این است که در پنجمین دهه انقلاب، براساس واقعیت های موجود و عملکرد گذشته، بتواند پارادایم معماری متناسب با تهران را ارائه کند، پارادایمی که شامل مکاتب و طیف ها و سبک های معماری مورد نیاز تهران باشد. رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین گفت: مفاهیمی نظیر زیست شبانه، پیوند با محیط زیست وطبیعت، تجارت، تفریح، خدمات و فرهنگ نیز در قالب این پارادایم معماری جایگاه متناسب خود را داشته باشد.

محورهای همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران

معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران علی اعطا در نخستین روز همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری با بیان این‌که برگزاری این همایش به مناسبت چهلمین ساگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کمیته معماری و طرح های شهری کمیسیون معماری و شهرساری شورای شهر تهران برنامه ریزی شد، اظهار کرد: در نهایت چارچوبی برای برگزاری همایش پیشنهاد و اجرایی شد که براساس آن حوزه مسائل مربوط به معماری و طرح های شهری، فضاهای شهری و طرح توسعه شهری تحت عنوان نشست تهران و مردم به عنوان اولین محور همایش مورد بحث و گفت و گو قرار گیرد.

او ادامه داد: مسیر تحول و رویکردهای مدیریت شهری در طول ۴ دهه گذشته در بحث معماری و شهرسازی موضوع دیگری بود که قرار است در همایش تهران ۴ دهه معماری و طرح های شهری به آن بپردازیم. رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران با اشاره به جزئیات محور سوم همایش عنوان کرد: در محور سوم درباره تحولات معماری و بناهای ساخته شده در بخش خصوصی، دستگاه های دولتی و مدیریت شهری به نقد و گفت و گو خواهیم پرداخت.

نشست‌های تخصصی همایش تهران چهاردهه معماری و طرح های شهری

تهران چهار دهه معماری و طرح های شهری

تهران چهار دهه معماری و طرح های شهری

نشست اول، از ساعت ۱۴ الی ۱۶:۴۵، با عنوان “تهران و مردم” به بررسی فضاهای شهری و طرح های توسعه شهری در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب پرداخت. دبیری این نشست را مهندس مروارید قاسمی اصفهانی بر عهده داشت و سخنران آغازین نشست، فرزانه صادق مالواجرد، دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بود. این نشست با حضور و سخنرانی جمعی از مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه های شهری، گیتی اعتماد، اسکندر مختاری، حسین ایمانی جاجرمی، فرهاد احمدی، حمیده امکچی، مسعود تارانتاش برگزار شد.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.