خانه هوشمند شما چه‌قدر هوشمند است؟

خانه هوشمند شما چه‌قدر هوشمند است؟
۲۷ آذر ۲۳:۳۶ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

تکنولوژی‌های مدرن در هر دوره کم‌کم راه و جای خود را در میان کاربران هر جامعه باز می‌کنند. وابسته شدن سبک زیستن در زمانه‌ی نو به نمودها و کارکردهای مرتبط به این تکنولوژی‌ها ناگزیر همه را به سمتی هل می‌دهد که دیر یا زود به ابزارهای بهره‌برداری از این ظرفیت‌های فنی رو بیاورند. حالا و در دهه‌های نخستین قرن بیست‌ویکم شاهد آن هستیم که این ماجرا برای ساختمان‌ها و خانه‌های هوشمند و تمایل عمومی برای زندگی در هم‌چه خانه‌هایی باز دارد رخ می‌دهد. این مطلب برای انداختن نگاهی به زاویه‌یی از قصه‌ی خانه‌های هوشمند است. این که میزان هوشمندی یک خانه هوشمند چه‌قدر است.

گروه تحقیق و توسعه در کنار گروه تولید محتوا در مجموعه‌ی «نستک ایران» با توجه به تخصص درباره‌ی سامانه‌های خانه هوشمند مشاوره و نگارش این مطلب را بر عهده گرفته‌اند تا این داستان سرراست و صریح باز گفته شود. (این گروه با راه‌اندازی یک ویترین فروشگاهی در اینترنت به نام «سوئیچ‌لند» نیز این امکان را فراهم آورده تا فهرستی از محصولات و تجهیزات گوناگون هوشمندسازی خانه و ساختمان را ببینید و هم‌چنین با اعتنا به معیارهای مختلف رسیدن به خانه هوشمند و هزینه‌سنجی چندین راه حل متفاوت، به طور عینی به مشتری بالقوه دیدی واقعی از اجرای یک پروژه‌ی هوشمندسازی ارائه می‌شود.)

میزان هوشمندی

منظور از هوشمندی یک راه حل در پروژه‌های خانه هوشمند چیست؟ آیا تنها برخورداری از امکانات تکنولوژی‌های پیش‌رفته کافی‌ست؟ نقش ظرفیت عمل‌کرد خودکار سامانه و قابلیت برنامه‌ریزی راه حل در تبیین این معیار چیست؟ پاسخ به این پرسش‌ها نشان می‌دهد که میزان هوشمندی یک راه حل با توجه به امکانات و ظرفیت‌های آن در چه سطوح متفاوتی قابل طبقه‌بندی‌ست. گذشته از این بحث، اساسا میزان هوشمندی یک راه حل چه اهمیتی دارد؟ اهمیت این موضوع در این نهفته که به طور جدی و مستقیم باعث افزایش سطح کیفیت زندگی کاربر می‌شود.

با توجه به همین موضوع مهم می‌توان باز به پرسش‌های طرح شده بازگشت و آن‌ها را پاسخ داد. بگذارید بحث را با یک مثال پیش ببریم. خانه‌یی را در نظر بگیرید که کلیدهای برق مکانیکی‌اش را با کلیدهای لمسی جای‌گزین می‌کنیم. با استفاده از طراحی الکترونیکی و مدارهای دیجیتال می‌توان کلیدهای لمسی جای‌گزین کلیدهای مکانیکی را طراحی کرد و ساخت. این تفاوت زیرپوستی و ظاهر متفاوت کلیدها اولین نشانه‌های اندیشیدن به یک اتفاق و تغییر در راه و روالی‌ست که سال‌ها برای برق‌کاری متداول بوده است.

تجسم خانه هوشمند در چند سکانس

در حال استراحت، گوشی به دست، با یک برنامه‌ی ویژه و داشتن اتصال به اینترنت، می‌توانید به آسانی انواع سامانه‌های الکتریکی درون خانه را هوشمندانه و برای عمل‌کرد خودکار برنامه‌ریزی کنید

در حال استراحت، گوشی به دست، با یک برنامه‌ی ویژه و داشتن اتصال به اینترنت، می‌توانید به آسانی انواع سامانه‌های الکتریکی درون خانه را هوشمندانه و برای عمل‌کرد خودکار برنامه‌ریزی کنید

یک قدم پیش‌تر بگذارید و تصور کنید کلیدهای جای‌گزین نه تنها لمسی‌اند که مجهز به گیرنده‌ی رادیویی‌اند و می‌توان با استفاده از یک کنترل‌کننده‌ی از راه دور به آن‌ها فرمان قطع و وصل داد. این سطح تغییر به وضوح تأثیرش را بر کیفیت زندگی نشان می‌دهد. باز هم جلو بروید! نظرتان چیست اگر بتوان کلیدی را که گیرنده‌ی رادیویی دارد از طریق یک سامانه‌ی کنترل مرکزی برنامه‌ریزی کرد تا به طور خودکار و طبق برنامه قطع و وصل شود؟ این اتفاق در طراحی و تولید این محصولات خیلی وقت است که رخ داده.

هنوز جا برای پیش‌رفت بیش‌تر هست. حالا سامانه‌ی کنترل مرکزی را به اینترنت وصل کنید تا از هر جای دل‌خواه و با هر وسیله‌یی که به شبکه وصل می‌شوید، نه تنها بتوانید برنامه‌ریزی کلیدها را انجام دهید که حتا بر وضعیت آن‌ها نظارت کنید. کاملا مشخص است که با برداشتن هر کدام از این گام‌ها تأثیر بارز و مشخصی بر کیفیت زندگی روزمره گذاشته می‌شود. و همین است که گام به گام به درجه و میزان هوشمندی روی‌کرد نصب و بهره‌برداری از انواع کلیدهای برق افزوده می‌شود.

این زاویه از قصه را می‌توان هم‌چنان بسط داد. فرض کنید از دست‌یارهای دیجیتالی استفاده می‌کنید که امکان دریافت و انتقال فرمان‌های صوتی را از طریق اینترنت و واسطه‌ی کنترل مرکزی به کلیدها فراهم می‌آورند. این اتفاق در بالاترین درجه‌ی هوشمندی راه حل تجربه‌ی جذاب‌تری را برای کاربر رقم می‌زند، انگار که تجهیزات از بعدی انسانی برخوردار می‌شوند و می‌توانند صدای او را بشنوند و معنای فرمان‌اش را درک و به آن عمل کنند.

خانه هوشمند فراتر از تصور

تنوع خدمات یک سامانه‌ی خانه هوشمند فراتر از کنترل روشنایی به کار باز و بسته کردن پرده‌ها، تنظیم گرمایش و سرمایش، کنترل امنیت و امور دیگر می‌آید

تنوع خدمات یک سامانه‌ی خانه هوشمند فراتر از کنترل روشنایی به کار باز و بسته کردن پرده‌ها، تنظیم گرمایش و سرمایش، کنترل امنیت و امور دیگر می‌آید

گذشته از مثالی که گام به گام شرایطی هوشمندانه‌تری را پیش رو نهاد، باید آگاه بود که کاربردهای خدمات خانه هوشمند بسیار فراگیرتر از کنترل و نظارت بر سیستم روشنایی‌ست. انجام خدماتی مانند مدیریت مصرف انرژی، کنترل تهویه‌ی هوا و تنظیم گرمایش و سرمایش محیطی با توجه به دما و فصل، پخش چندرسانه‌یی، برخورداری از انواع امکانات امنیتی شامل دوربین‌های مدار بسته، حس‌گرهای حرکتی، زنگ‌های هشدار، قفل‌های الکترونیکی و… نمونه‌های دیگری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هوشمندسازی در خانه‌ها و ساختمان‌ها هستند.

سخن آخر

به هر حال، آن‌جا که زندگی می‌کنیم دیر یا زود به سمت هوشمند شدن پیش خواهد رفت. خانه و ساختمان هوشمند تا چندی بعد تنها یک گزینه‌ی لوکس و اشرافی نخواهد بود. استانداردهای ساختمان‌سازی به سمتی می‌روند که تجهیزات هوشمند در آن‌ها جایگاه مشخص و قطعی خواهند داشت. چه اکنون چه آن زمان، برای رو آوردن به یک راه حل هوشمندسازی و تصمیم‌گیری برای انتخاب محصولات ناگزیر از توجه به معیارهای مختلفی هستیم که یکی از مهم‌ترین‌شان «میزان هوشمندی» یک سامانه است.

کارشناسان «نستک ایران» با فراهم آوردن راه‌های متعددی برای مشاوره و راه‌نمایی در تصمیم‌گیری می‌توانند شما را هم‌راهی کنند. در سایت اصلی «نستک ایران» نه تنها با یک سبک زندگی هوشمند آشنا که از امکانات پشتی‌بانی بهینه‌ی محصولات و راه حل‌هایی که با کیفیت بالا و هزینه‌ی متناسب قابل اجرا هستند، باخبر می‌شوید. در این سایت، وب‌لاگی تخصصی هم با انتشار مرتب مطالب مرتبط با دنیای هوشمند و تکنولوژی‌های هوشمند زمینه‌ی آشنایی بیش‌تر کاربران را با این جلوه از سبک زندگی مدرن فراهم می‌آورد.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.