خدمات ابری همه چیز را تغییر می‌دهد

خدمات ابری همه چیز را تغییر می‌دهد
۳۰ خرداد ۰۸:۵۲ ۱۳۹۷ پرینت گرفتن از این مقاله

آیا می‌توانید یک سیستم اتصال از راه دور به‌صرفه را برای مدیریت سایت‌های گوناگون نصب کنید؟ چگونه می‌توانید سیستم کنترل گرمایش و سرمایش و تهویه مطبوع جذاب‌تری برای مشتریان بسازید؟ آیا فراموش کرده‌‌اید سیستم خنک‌کننده را در روزهای تعطیلی دفتر کار خاموش کنید؟ امروزه این سؤال‌‌ها در کنار افزایش هزینه‌ها، رقابت و پیچیدگی فناوری مشغله ذهن سازنده‌های سیستم‌های HAVC، نصب‌کننده‌ها، سازنده‌های ساختمان‌ها و ساکنین شده‌است. سیستم‌های کنترل از را دور می‌توانند پاسخگوی این دغدغه باشند، اما آن‌ها وابسته به شبکه‌های پیچیده فناروی اطلاعات، نصب‌های سفارشی و قابلیت بالای فناوری در محل و پاسخگویی ۲۴ ساعته‌اند.

زیمنس به توسعه راهکاریی در قالب Siemens’ Synco IC و Climatix IC  پرداخته است. این دو سیستم امکان نظارت از راه‌دور را بر نصب سیستم‌های تهویه مطبوع با استفاده از فناوری اقتصادی اینترنت اشیاء فراهم ‌کرده‌اند و همچنین مشتریان می‌توانند از فواید نظارت از راه دور بدون پرداخت هزینه‌های سنگین بهره ببرند.

زیمنس دو سیستم برای دو بازار هدف متفاوت طراحی کرده است: محصول Synco IC برای ساختمان‌های کوچک، متوسط و مدیران تسهیلات‌شان و برای تولید‌کننده‌ها، مدیران سردخانه‌ها و سیستم‌های خنک‌کننده محصول Climatix IC معرفی شده‌است. زیمنس سیستم‌های ابری پیشروئی را ارائه داده‌است که به صورت فزاینده‌ای قابلیت استفاده، اتصال و انعطاف‌پذیری راهکارهای مدیریت ساختمان را افزایش می‌دهد.

سکوی پرتابی برای اینترنت اشیاء

آلساندرو آماتی مدیر عامل  Amati Pietro Srl، شرکتی با ۵۰ کارمند و فعال در زمینه مدیریت ساختمان و نصب سیستم‌های HVAC در مدونا ایتالیا، این نکات قوت را پیش از هر کسی دیده بود. شرکت وی بیش از ۶۰۰ ساختمان در داخل و اطراف مدونا را به سیستم‌های حرارتی تجهیز و از آن‌ها نگه‌داری می‌کند که اغلب آن‌ها ساختمان‌های مسکونی با ۴ تا ۵۰۰  واحدند.

آماتی با خوشحالی می‌گوید: «خدمات ابری همه چیز را تغییر داده‌اند.» اتصال ابری طیفی از مشتریان را ایجاد کرده‌است که فعالانه در طراحی و مدیریت سیستم‌ HVAC  مشارکت می‌کنند. آن‌ها نسبت به درک آن‌ چیزی که در ساختمانشان اتفاق می‌افتد اشتیاق بیشتری دارند. Synco IC این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران نهایی آن‌‌چه را که می‌خواهند ببینند و یک محیط سفارشی‌سازی شده به آن‌ها ارائه می‌دهد. «این یک تغییر عظیم است و به ارزش‌های برنامه‌ریز آپارتمان یا مسئول ساختمان می‌افزاید.»

 به اعتقاد آماتی در طی یک دهه آینده اتصال ابری سکوی پرتابه‌ای برای اینترنت اشیاء است و دوربین‌ها به‌مثابه عنصر اصلی عمل می‌کنند. «هنگامی که سیستم به یک دوربین مجهز می‌شود می‌توانیم زمان بیشتری را ذخیره کنیم؛ کارمندان‌ را بهتر ساماندهی کنیم، روشنایی، آسانسور، آیفون و آژیرهای خطر به سیستم‌های گرمایش اضافه کنیم و سیستم‌های سرمایش را تحت نظارت قرار بدهیم.»

اپلیکیشن‌های آینده

دریک آلکساندر روویدر، مدیریت کسب‌و‌کار نرم‌افزار در بخش فناوری ساختمانی زیمنس، این پیش‌بینی را تأیید کرده‌است. او شرح می‌دهد: «چشم‌انداز  آینده در ترکیب با افزایش پیوسته عملکرد وسیع است -برای مثال نظارت از راه‌دور، داشبورد، تحلیل و یادگیری ماشین.»

اپلیکیشن‌های آتی به‌شکل روزافزون پیچیده‌تر خواهند شد. برای مثال می‌توان به امکان ایجاد تغییرات از راه دور، ارسال سینگال به هنگام نیاز برای مداخله تعمیر و نگه‌داری در یک اپلیکشین بر روی تلفن همراه و یا حتی پیش‌بینی تعمیر و نگه‌داری پیش از وقوع خسارت و افزایش مصرف انرژی، اشاره داشت. رابط کاربری باز برای مشتریانی که علاقه دارند تا اپلیکیشن خود را در بالاترین سطح پلتفرم استاندارد قرار دهند در دسترس است. روهوویدر می‌گوید: «شاهد ایجاد فضایی شبیه به فروشگاه آنلاین اپلیکیشن برای صنعت مدیریت ساختمان خواهیم بود.»

او معتقد است: «ایجاد اتصال برای سیستم‌های ما آسان است.» در قیاس با سیستم‌های گذشتهٔ نصب اغلب همانند روش «اتصال و اجرا»[۱] است. کم‌هزینه است، به‌راحتی نصب می‌شود و برای همه پلتفرم‌ها (دسکتاپ، تبلت و گوشی هوشمند) دردسترس است.

با یک سیستم ابری نصب‌شده، مشتریان بزرگ و کوچک می‌توانند از همه مزایای یک سیستم از راه دور لذت ببرند:

  • از یک نقطه می‌توان به همه سایت‌ها دسترسی داشت و بر آن‌ها نظارت کرد.
  • اطلاعات قابل حمل‌اند -می‌توان به آن‌ها با یک دستگاه قابل حمل همانند یک رایانه اداری دسترسی داشت
  • رابط کاربری کاملاً گرافیکی و قابلیت شخصی‌سازی دارد و نیاز به هیچ‌گونه آموزش فنی سطح بالا به اپراتور نیست.
  • پلتفرم انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر است؛ یک رابط کاربری تمامی سایت‌ها را به صورت هم‌زمان یا جداگانه مدیریت می‌کند.

منبع: siemens.com/magazine/buildings; 2.2017

[۱] plug & play

به مجموعه‌ای از پروتکل‌های شبکه می‌گویند که به دستگاه‌های آن شبکه اجازه اتصال و ارتباط با یکدیگر را بدون دخالت انسان می‌دهند.

  Article "tagged" as:
IOT
  Categories:

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.