دستاوردهای اتوماسیون ساختمان : آسایش ، امنیت و بهره وری

دستاوردهای اتوماسیون ساختمان : آسایش ، امنیت و بهره وری
۳۱ اردیبهشت ۰۸:۰۲ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

یکی از جدیدترین ایده های عنوان شده در صنعت ساختمان استفاده از مفاهیم اتوماسیون و هوشمندسازی آن است.در ابتدای دهه ۸۰ میلادی با پیشرفت فناوری و ساخت رایانه های شخصی، تحولات زیادی در مدیریت، فناوری و تولید به وجود آمد. اصول اولیه اتوماسیون ساختمان و ساختمان های هوشمند حدود سال ۱۹۸۱ میلادی در ایالات متحده امریکا ظاهر شد.

به گزارش BACpress ، در ابتدا سیستم های اتوماتیک ایمنی، سیستم های نور و تهویه ظاهر شدند. یک ساختمان هوشمند ارتباط و پیوستگی میان دسترسی، نوردهی، امنیت، نظارت، مدیریت و ارتباط راه دور و مصرف انرژی را پیشرو قرار می دهد. لازم است برای روشن شدن موضوع به معرفی و بیان اهداف اتوماسیون و هوشمندسازی ساختمان بپردازیم.

مدیریت هوشمند

مدیریت هوشمند به روش هایی گفته می شود که ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار هم موجب امنیت بالا، نگهداری آسان و همچنین کاهش مصرف انرژی و هزینه می شود. اتوماسیون، علاوه بر موارد یاد شده، کیفیت زندگی را نیز بهبود بخشیده است.

از آنجا که مهم ترین عامل حفظ و مدیریت منابع انرژی صرفه جویی در مصرف است، به کارگیری فناوری های جدید و تلفیق آنها با اتوماسیون ساختمان بهینه سازی مصرف انرژی را به دنبال دارد. فناوری اطلاعات موجب پیشرفت سیستم های مختلف در محیط زندگی می شود و تغییراتی را نیز در محیط اعمال می کند. این سیستم ها در برابر شرایط فیزیکی موجود واکنش نشان می دهند و تغییرات را کنترل می کنند. این مجموعه از سیستم های امنیتی، امکانات نگهداری و ارتباطی کم هزینه تر و کارآمدتری برخوردار است.

امروزه، ساختمان های مدرن از سیستم های پیچیده ای استفاده می کنند که اجزای آنها به گونه ای بهبود و توسعه یافته اند که امکان تعیین مستقل شرایط هر کدام از سیستم های روشنایی، امنیتی، گرمایشی، تهویه مطبوع و… را برای مالکان فراهم آورند. درحالی که برای کسب صرفه های اقتصادی حقیقی، می بایست این سیستم ها به صورت مجتمع و در یک روش ساختاری و پویا به یکدیگر متصل شوند.

اتوماسیون و مصرف انرژی

سیستم اتوماسیون ساختمان سبب تجمیع زیرسیستم های جداگانه ساختمان و کمینه سازی هزینۀ مصرف انرژی و اثرات زیست محیطی با کمک بسترهای یادشده می شود. به عبارت دیگر، با توجه به کنترل اثرات محیطی ساختمان های هوشمند خدمات مفیدی نظیر روشنایی، گرمایش و سرمایش، هوای تنفسی مطلوب،امنیت فیزیکی و خدمات بهداشتی مناسب را با کمترین هزینه در طول چرخۀ زندگی ساختمان فراهم می کنند.

اتوماسیون

اتوماسیون ساختمان و بهره وری انرژی

به این ترتیب، کارشناسان و متخصصان عرصۀ فناوری برق در حوزه های دیجیتال و آنالوگ و متخصصان مهندسی کنترل و مکانیک با ارائۀ روش ها و ابزار خاص سعی در کنترل هوشمند در بخش های مختلف ساختمان کرده اند. به صراحت می توان گفت هدف اصلی اتوماسیون ساختمان آسایش، راحتی و امنیت کاربران ضمن استفاده کارآمد از منابع موجود است. دسترسی آسان به تجهیزات، سطح کاربری مناسب، شرایط محیطی مطلوب، سیستم های امنیتی کارآمد و… همه عواملی هستند که هدف آسایش و احساس رضایت کاربر را از سیستم های اتوماسیون برآورده می کنند.

هم اکنون از نظر اقتصادی، در کلان شهرها و شهرهای بزرگ و کوچک، به لطف پیشرفت های مهم در حوزۀ صنعت ساختمان، سرعت ساخت وساز به شکلی باور نکردنی افزایش یافته است، به طوری که در اندک زمانی زمین های خالی به سرعت پی ریزی شده و از دل آنها بنایی زیبا متولد می شود. ولی در این میان نیز هستند کسانی که دل در گرو خانه های ویلایی و قدیمی داشته و زندگی در این مکان ها را به زندگی در برج ها و آپارتمان های بلند ترجیح می دهند.

هزینه هوشمند سازی

حال سؤال بیشتر کاربران این است که هزینۀ هوشمندسازی چه مقدار است و آیا هزینه های پیاده سازی سیستم هوشمند ساختمان قابل قبول هست یا بهتر است از هوشمند کردن آن صرف نظر کرد؟ این سوالی است که با برشمردن مصادیق تأثیر اتوماسیون ساختمان بر ارزش افزوده کاربر و مدیریت بهینه مصرف انرژی در مطالب بعدی به پاسخ آن پی می برید.

نکته ضروری این است که برای محاسبه هزینه های هوشمند سازی یک ساختمان یا به اختصار قیمت خانه هوشمند می بایست سلیقۀ مالک یا سازنده را در نظر داشت، زیرا به علت گستردگی محصولات هوشمندسازی ساختمان، کارفرما با توجه به نیاز خود می تواند از برخی تجهیزات چشم پوشی کند و هزینه های پروژه را کاهش دهد یا با خرید تجهیزات هوشمند لوکس ارزش افزوده پروژۀ خود را چندین برابر کند.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.