زندگی با تجهیزات کمکی با KNX

زندگی با تجهیزات کمکی با KNX
۰۸ خرداد ۰۸:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

اصطلاح «زندگی با تجهیزات کمکی»، به زندگی‌ سالمندان به کمک تجهیزات فنی توان‌ بخشی اشاره می‌کند. دلیل ساخت چنین تجهیزاتی آن است که تمایل سالمندان برای طی‌کردن باقی عمر خود در خانه‌ های خویش رو ‌به ‌افزایش است. به این دلیل بسیاری از صاحبان منازل اجاره‌ای و شخصی در به ‌روز‌کردن املاک خود نه تنها معیار مصرف انرژی را در نظر می‌گیرند بلکه آن را «مناسب حال سالمندان» نیز می‌کنند. طرح نمونه ‌ای که در این زمینه از سوی شرکت Cibek ارائه شده نشان می‌دهد که چگونه می‌توان به کمک KNX محیطی را برای زندگی با تجهیزات کمکی (AAL) به‌ وجود آورد. این مطلب را در BACpress بخوانید.

زندگی با تجهیزات کمکی چیست؟

Cibek در پروژه‌هایی شرکت دارد که هدف آن‌ها یافتن فناوری ‌هایی است که به کمک آن‌ها سالمندان می‌توانند در منزل خودشان زندگی کنند و از خطرات بخصوصی که به موجب تنهایی ممکن است آن‌ها را تهدید کند در امان بمانند. راهکار ارائه‌شده این شرکت استفاده از حسگرهای حرکتی برای تعیین موقعیت افراد در منزل و همچنین تشخیص فعالیت‌های افراد با استفاده از اطلاعات مربوط به فشردن دکمه دستگاه ‌ها است. در اینجا از استاندارد KNX به دلیل مقرون‌ به ‌صرفه بودن و تطبیق‌ پذیری آن استفاده می‌شود.

زندگی با تجهیزات کمکی چگونه کار می‌کند؟

برای ایده مطرح ‌شده نمونه‌هایی عنوان می‌شود از اینکه چگونه می‌توان راحتی و ایمنی خانه ‌ای در حال استفاده را به کمک KNX TP و اجزای رادیویی KNX ارتقا بخشید. برای این کار، علاوه ‌بر واحدهای KNX، از یک نمایشگر لمسی سیار نیز استفاده می‌شود که به‌صورت ویژه برای سالمندان طراحی شده است. در یکی از طراحی ‌های تحقیقاتی نشان داده شده است که برای این منظور، یک iPod نه تنها نمایشگری کوچک و قابل‌حمل است بلکه با تعبیه یک صفحه مخصوص می‌توان آن را به کلیدی چندکاره تبدیل کرد تا به‌ وسیله آن سالمندان بتوانند به‌ راحتی کارهای خود را انجام ‌دهند.

راه اندازی به کمک KNX

برای نشان‌دادن کارکردهای این سیستم تجهیزات زیر در بورد تعبیه شدند:

واحدهای UP با عملگرهای سوئیچ، عملگرهای پرده (Gira)، اجزای رادیویی Siemens) KNX RF)  که برای روشن و خاموش‌کردن سیستم روشنایی، کنترل پرده‌‌ها و سیستم گرمایشی استفاده می‌شوند. حسگرهای حضور (ABB) که به‌صورت خودکار چراغ‌ها را روشن می‌کنند و به‌علاوه اطلاعات حضور افراد در اتاق را به سیستم می‌دهند. سیستم به ‌صورت دستی به ‌وسیله یک سوئیچ باس ۵ پل با کنترلر دما (Gira) و همچنین به‌ وسیله یک «نمایشگر لمسی سالمندان» سیار ۱۲″ (TCI) عمل می‌کند. «کلید با عملکرد چندکاره» نتیجه طراحی تحقیقاتی مشترکی است که توسط شرکت‌های Cibek و Gira انجام شد.

تجهیزات زیر در پس بورد کار می‌کنند: ABB)IP routers)، منبع ولتاژ (Lingg&Janke)، مینی‌سرور Cibek ،درگاه Cibek و نود (گره) شبکه بی‌سیم (برای iPod).

مزایای زندگی با تجهیزات کمکی

کارکردهای KNX می‌توانند به‌عنوان بخشی از نوسازی‌هایی باشند که به‌منظور ایجاد محیطی توان‌بخش برای زندگی سالمندان اجرا می‌شوند. به علاوه، می‌توان از اطلاعات حسگر‌های نصب‌شده مانند حسگرهای حرکتی، تجهیزات اجرایی و… برای تشخیص تغییر در الگوی فعالیت‌های روزمره فرد استفاده کرد که ممکن است نشان‌دهنده نیاز فرد به کمک باشند. در این موارد سیستم به خدمات درمانی مربوطه یا اقوام فرد اطلاع می‌دهد.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.