سنگاپور ، شهر هوشمند برای ملت هوشمند / قسمت اول

سنگاپور ، شهر هوشمند برای ملت هوشمند / قسمت اول
۲۶ اردیبهشت ۱۵:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

مطالعه موردی سنگاپور، نمونه ای جذاب از رویکرد تبدیل شدن به ملت هوشمند است. سنگاپور ، تحت برنامه ملت هوشمند که در سال ۲۰۱۴ توسعه یافت، هم اکنون در حال حرکت به سمت تبدیل شدن به اولین شهر هوشمند است.

به گزارش BACpress ، در حالی که شهرهای مختلفی در سراسر جهان در حال تجربه مفهوم «شهر هوشمند » هستند و با استفاده از فناوری ها، طیف گسترده ای از چالش های شهری را هدف قرار داده اند، چشم انداز سنگاپور جاه طلبانه تر و جامع تری دارد. خلاصه هایی از موردکاوی سنگاپور را در جایگاه پروژه شهر هوشمند ارائه کرده ایم که از سوی مؤسسه پژوهشی KRIHS در کره با همکاری بانک توسعه جهانی امریکا انجام شده است.

سنگاپور در مسیر حرکت به سوی شهر هوشمند

سنگاپور هنوز در مراحل اولیه ساخت نسخه ای منحصربه فرد از شهر هوشمند است. اگرچه، تعدادی از ابرپروژه های متفاوت در سال های پیشین، سیاست های بهینه سازی را برای فناوری اطلاعات معرفی کرده اند، ابتکار عمل شهر هوشمند نشأت گرفته از چشم انداز ملت هوشمند است که در سال ۲۰۱۴ تدوین شد.

چشم انداز ملت هوشمند دولت سنگاپور به شکل آرمانی به دنبال کنترل ICT ، شبکه ها و دیتا برای پشتیبانی بهتر از زندگی،خلق فرصت های بیشتر و حمایت از اجتماعات قوی تر، به عنوان پاسخی به چالش های فزاینده شهریِ جمعیت سالمند، تراکم شهری و پایداری انرژی است. ذی نفعان متفاوتی مانند سازندگان و کارآفرینان فناوری در سراسر جهان برای مشارکت در این چشم انداز دعوت به همکاری شدند تا با استفاده از ملت به عنوان «آزمایشگاه زندگی » ایده های جدید و راه حل های هوشمند را با پتانسیل جهانی خلق کنند.

هدف گیری شهر هوشمند

هدف گذاری سنگاپور برای شهر هوشمند

هدف گذاری سنگاپور برای شهر هوشمند

از آنجا که سنگاپور هم اکنون با داشتن زیرساختهای تحسین برانگیز، پیشرفت فنی و کیفیت منابع انسانی دارای زمینه مناسب و آماده ای برای ساخت ملت هوشمند است، انتظار می رود خدمات هوشمند اجراشده بسیار پیشرفته و با تمرکز بیشتر بر گروه های خاصی از جامعه باشد. تاکنون، پیشرفته ترین خدمات هوشمند در سنگاپور در بخش حمل و نقل و تحرک شهری است؛ توسعه سیستم حمل و نقل هوشمند (ITS ) بیش از ده سال است که در حال گسترش است.

سنگاپور، همچنین یک بنیاد دولت الکترونیک قوی دارد که از اوایل دهه ۸۰ میادی بسترسازی شده است. طیف وسیعی از خدمات هوشمند وجود دارد که دولت سنگاپور می خواهد آن را فراهم کند، ولی پروژه آن ها تازه در ابتدای راه است، چراکه بیش تر خدمات آن ها (و بیش تر هم به صورت آزمایشی) به تازگی و در اوایل دهه کنونی میلادی راه اندازی شده است و بسیاری دیگر در مرحله برنامه ریزی قرار دارند.

پایه ریزی زیربنای یک ملت هوشمند

یکی از جذاب ترین ویژگی های ملت هوشمند سنگاپور روش یکپارچه سازی آن میان آژانس های دولتی گوناگون است. اگرچه فرم خاص پلتفرم یکپارچه می بایست به طور کامل توسعه یابد،ایده قابل توجه آن پرهیز از پرداختن به پلتفرم یکپارچه فیزیکی و در عوض اجرای قوانین و مقررات برای یکپارچگی داده هاست. دولت سنگاپور فقط به نیازهای مربوط به توسعه پلتفرم اشتراک یکپارچه داده ها توجه می کند؛ جایی که همه آژانس ها می توانند به اطلاعات مشترک معمول، که از شبکه حسگر هوشمند مشترک دسترسی داشته باشند.

علاقه ای برای مرکز فرمان و عملیات یکپارچه (IOCC) در آنجا وجود ندارد و در واقع، به دلیل تنوع در میزان حساسیت داده ها، خطرپذیری بیش تر می شود. گردآوری اطلاعات در سطوح دست اول از هر آژانس دولتی در مواقع اضطراری در مقیاس بزرگ، شیوه ای امنتر، کاراتر و موثرتر برای مدیریت شهر به نظر می آید. بنابراین، آژانس های دولتی وظیفه دارند به این وظیفه به شیوه نسبتاً گسسته ای ادامه دهند و ستاد عملیات مخصوص خودشان را اجرایی و مدیریت کنند.

چشم انداز هوشمندسازی سنگاپور

سنگاپور ، پیش به سوی ملت هوشمند

سنگاپور، تحت برنامه ملت هوشمند که در سال ۲۰۱۴ تدوین شد، هم اکنون در حال حرکت به سمت اولین شهر هوشمند است. برنامه ملت هوشمند پاسخی به چالشهای فزاینده شهری برای جمعیت سالمند، تراکم شهری و پایداری انرژی است. نقش مهم استانداردهای ICT توانمندسازی یکپارچگی و تشریک مساعی سیستم های متفاوت آن است که متناسب با پیشگامی ملت هوشمند خواهد بود. دستیابی به چنین یکپارچگی، انتظار تسهیل استفاده بهینه از منابع را از سیستم های گوناگون ایجاد می کند.

گستره خدمات هوشمند

توسعه یافته ترین خدمات هوشمند در سنگاپور در بخش حمل ونقل و تحرک شهری است؛ توسعه سیستم حمل ونقل هوشمند(ITS)بیش از ده سال است که در حال گسترش است. سنگاپور، همچنین، یک بنیاد دولت الکترونیک قوی دارد که از اوایل دهه ۸۰ میلادی بسترسازی شده است. طیف وسیعی از خدمات هوشمند وجود دارد که دولت سنگاپور می خواهد آن را فراهم کند، ولی پروژه آنها تازه درابتدای راه است، چراکه بیشتر خدمات آنها (و بیشتر هم به صورت آزمایشی) به تازگی و در اوایل دهه کنونی میلادی راه اندازی شده است؛ و بسیاری دیگر در مرحله برنامه ریزی قرار دارند.

حمل ونقل و تحرک شهری

سنگاپور یک ITS پیچیده را برای ارتقاء جریان ترافیک و ایمنی ترافیک جاده ای اجرایی کرده است. نقطه قوت ITS در سنگاپور ریشه در رویکرد کل نگر نسبت به مدیریت ترافیک دارد؛ ITS با سایر ابتکارات حمل ونقلی مانند حمل و نقل عمومی رایگان در ساعات اوج پیش از صبح، سیستم سهمیه وسیله نقلیه، سیستم حمل و نقل عمومی با عملکرد مناسب و هزینه حمل بار کار می کند تا کل سیستم حمل و نقل شهر را بهبود بخشد. با بهینه سازی عناصر ITS ، سنگاپور شماری از خدمات حمل و نقل هوشمند را برای شهروندان فراهم می آورد؛ مانند: وان مونیتورینگ (سیستم جامع نمایش ترافیک) ؛سیستم مشاوره و ردیابی فوری ( EMAS )، سرویس تعمیر ماشین (VRS)؛ علامت سرعت شما (وسیله ای الکترونیک و هوشمند برای کنترل سرعت ماشین که منجر به بهبود ایمنی جاده ها می شود)، سرویس راهنمای جای پارک و سیستم اطلاعات اتوبوس.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید:http://bacpress.com/سنگاپور،-نمونه-ای-اجرای-شهر-هوشمند/

خلاصه نقد و بررسی

سنگاپور، تحت برنامه ملت هوشمند که در سال 2014 توسعه یافت، هم اکنون در حال حرکت به سمت تبدیل شدن به اولین شهر هوشمند است.  درحالی که شهرهای مختلفی در سراسر جهان در حال تجربه مفهوم «شهر هوشمند » هستند ....

  Article "tagged" as:
  Categories:

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.