سیستم‌های اتوماسیون ساختمان (BAS)

سیستم‌های اتوماسیون ساختمان (BAS)
۱۰ خرداد ۱۶:۳۶ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

در یک ساختمان اداری، با اندازه متوسط، به‌تنهایی بیش از هزاران پیام بین ایستگاه‌های اتوماسیون سیستم‌های مختلف و رایانه کنترل انتقال داده می‌شوند. هنگامی که سیستم‌های مختلفی در یک ساختمان می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، لازم است تا از راه مسیرهای ارتباطی نیز به هم متصل شوند. در این میان، BAS (سیستم‌های اتوماسیون ساختمان) به‌منزلهٔ راهکار مؤثر و به‌صرفه‌ای برای ارتباط‌دهی و کنترل سیستم‌های متعدد انواع ساختمان‌ها معرفی شده‌اند.

سیستم‌های اتوماسیون ساختمان

سیستم‌های اتوماسیون ساختمان

اهمیتیافتن سیستمهای اتوماسیون ساختمان

به گزارش BACpress ، تولیدکننده‌های سیستم‌های در ابتدا از راهکارهای اختصاصی پیشرفته برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کردند. در اینجا کار اصلی یکی‌کردن سیستم‌های عملیاتی کنترل‌شده با DDC‌های سازنده بود. با گذشت زمان، تقاضا برای اتوماسیون ساختمان به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. در گذشته، بر حسب نیاز، امکان استفاده از سیستم‌هایی بود که با سازنده‌های متفاوتی تجهیز شده بودند. مثلاً برای نصب یک سیستم‌ هشدار سرقت، نیاز به متصل‌کردن دو سیستم باس (

BAS) متفاوت بود، طوری که آن‌ها بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند. به این معنا که یکی از تولیدکننده‌ها می‌بایست پروتکل خود را دراختیار دیگری می‌گذاشت و این به نفع تولیدکننده نبود. درنتیجه، و به‌دلیل ماهیت پیچیده این سیستم‌ها، تقاضا برای سیستم‌های اتوماسیون ساختمان پروتکل‌باز بسیار زیاد شده است.

دلیل دیگر برای افزایش این تقاضا وابستگی مشتریان به تک‌تک عرضه‌کننده‌هاست. یک مشتری نمی‌توانست از قطعات تولیدکننده‌های متعدد در یک تأسیسات واحد استفاده کند. اگر مدتی بعد از نصب، مشتری به انجام تغییرات یا اصلاحاتی در این تأسیسات نیاز داشت، باید همه قطعات اضافی را از همان تولیدکننده می‌خرید.

شرایط سیستم‌های اتوماسیون ساختمان(BAS) و شبکه

از آغاز دههٔ ۹۰ میلادی، نیروهای کاری شرکت‌های مختلف و نیز اپراتورها و مهندسین بخش‌ طراحی موفق شدند سیستم‌های باز باس را به بازار وارد کنند، اما هنوز نیازمند راهکارهای اختصاصی بودند. حوزه‌های اصلی کاربرد و ساختار سلسله‌مراتبی اتوماسیون ساختمان در شکل نشان داده شده‌اند.

بخش‌های کنترل ساختمان، که در سیستم‌های نورپردازی استفاده می‌شوند، تنها به انجام کارهای نسبتاً ساده‌ای مثل ارسال و دریافت فرمان سوئیچینگ در محدوده‌ یک اتاق نیاز دارند. درحالی‌که سیستم‌های گرمایش و تهویه نیازمند DDC‌هایی هستند که فرمان‌های سوئیچینگ و سیگنال‌ها را برای انتقال مقادیر اندازه‌گیری‌شده پردازش می‌کنند و انتقال می‌دهند. ازاین‌رو تقاضا بیشتر از حد ممکن برای سیستم‌های باس کنترل ساختمان افزایش یافت.

در سطح مدیریتی، نیاز است تا تک‌تک این سیستم‌ها را به سیستم‌های رایانه‌ای و برنامه‌های دیگر مرتبط کرد تا کارکردهای مدیریت انرژی سطح بالایی مانند سوئیچ تایمر یا محدودکردن برنامه‌های اوج بار انجام شود. کنترل ساختمان به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود. برخی از سیستم‌ها اختصاصی‌اند، برخی باز و طیف گسترده‌ای نیز بین این دو قرار دارند. یک سیستم اتوماسیون ساختمان ساده ‌می‌تواند عملکرد روشن‌/خاموش را زمانبندی کند و یا بر اساس نیاز سیستم، تصمیم بگیرد. درحالی‌که سیستم کنترل پیچیده‌تر تحلیل‌های گسترده انرژی، آشکارسازی و تشخیص خودکار خطاها، یکپارچه‌سازی کنترل روشنایی، امنیت و سایر موارد را برعهده دارد.

سیستم‌های اتوماسیون ساختمان

سیستم‌های اتوماسیون ساختمان

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.