pire mard

شهر هوشمند فرصت‌های قابل توجهی در حوزه کسب و کار ایجاد می‌کند

محمد فرجود در حاشیه برگزاری نشست مدیران سازمان‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری‌های کلانشهر کشور در ارومیه، با اشاره به ساز و کارهای حرکت به سمت شهر هوشمند بیان کرد: مهم‌ترین ساز و کار این است که تمامی ذینفعان در ساختاری متمرکز، درگیر چالش‌ها، نیازمندی‌ها و فرصت‌های همکاری در قالب مدل‌های مشارکت عمومی و خصوصی شده و این تعاملات را به نتیجه رساند.

وی با بیان اینکه در کشور مدیریت شهری یکپارچه وجود نداشته و شهرداری‌های کشور همانند سایر شهرداری‌های سطح دنیا به صورت مدیریت شهری واحد و محلی اداره نمی‌شوند، اظهار کرد:  شهرداری تهران سعی کرده که در قالب برنامه «تهران هوشمند» نقش هماهنگی را به‌ ویژه برای مسائل و موضوعاتی که حاصل همین عدم یکپارچگی مدیریت شهری است، تعریف کند.

به گزارش BACpress ، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: سعی بر این است که با تعامل در قالب‌ها و مدل‌های مختلف تجاری و انجام هماهنگی‌ها، فقدان قانونی در این حوزه را حل و فصل کرد و از سویی فناوری‌های ICT سنگ بنای شهر هوشمند است و این موضوع مشخصاً در بدنه ICT کشور و با راهبری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش می‌رود و با امضای تفاهم‌نامه خوبی در این حوزه، سعی می‌شود تا گام نخست را برای استقرار رگولاتوری مشارکتی که به نسل پنجم از تنظیم مقررات در حوزه ICT موسوم است را پیاده سازی کرده که گامی جدی در حرکت به سمت شهر هوشمند است.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران
محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران

شهرهای کشور از لحاظ هوشمندسازی رتبه بندی می شوند

وی با اشاره به اینکه براساس تعاریف و شاخص‌های جهانی، هریک از شهرها رتبه‌ای را از شهر هوشمند دریافت می‌کنند تصریح کرد: بر این اساس می‌توان گفت که شهر تهران هم اکنون جایگاه چندان بالایی در این زمینه ندارد.

فرجود با بیان اینکه مهم‌ ترین نتیجه شهر هوشمند باید ارتقای کیفیت زندگی شهروندان باشد، اظهار کرد: ویژگی مثبتی که سازمان فاوا در مجموعه شهرداری تهران دارد این است که تمرکز آن بر فعالیت‌ های آی تی محور بوده و در واقع مرکز ثقل اقدامات شهرداری در این حوزه است.

وی اجرای سامانه «تهران من» با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، آزادسازی خدمات داده محور، ایجاد سامانه شفافیت و پارک هوشمند حاشیه‌ای را از جمله اقدامات شهرداری تهران در حوزه شهر هوشمند عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران یکی از چالش‌های مدیریت شهری را مسائل اقتصادی و مالی شهرداری عنوان کرد و افزود: این روزها مشکلات بسیاری برای تأمین منابع درآمدی پایدار وجود دارد و تلاش بر این است که از تراکم فروشی و منابع ناپایدار جدا شده و به تامین درآمدهای پایدار حرکت شود.

شهر هوشمند ، شهر داده محور

وی با اشاره به اینکه نخستین مشخصه شهر هوشمند این است که می‌تواند بسیاری از هزینه‌های اداره شهر را کاهش دهد اظهار کرد: در کنار آن فرصت‌های شهر هوشمند در حوزه کسب‌ و کار نیز بسیار قابل توجه است.

فرجود گفت: زمانی که درباره شهر هوشمند صحبت می‌شود در واقع درباره شهر داده‌محور سخن گفته و قلب شهر هوشمند، داده‌ها هستند که تجزیه و تحلیل و بهره برداری هوشمندانه از داده، کمک می‌کند که بتوان جریان‌های درآمدی جدیدی خلق و تولید ثروت را تحقق بخشید.

وی تصریح کرد: تلاش سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در این حوزه، درآمدزایی از پروژه‌های برنامه تهران هوشمند است و  پیش‌نویس دوم این برنامه نیز آماده است و در قالب «شورای راهبری تهران هوشمند» دنبال می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.