پایانۀ II، فرودگاه Hongqiao شانگهای مجهز به KNX

پایانۀ II، فرودگاه Hongqiao شانگهای مجهز به KNX
۲۴ خرداد ۰۸:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

در چین استفاده از هواپیما به عنوان وسیله‌ای پرسرعت برای سفر و حمل و نقل به سرعت افزایش می‌یابد. برای تأمین این نیازهای فزاینده دومین باند فرود و دومین پایانه‌ در فرودگاه Hongqiao واقع در شهر بزرگ و مهم شانگهای با ۲۵ میلیون جمعیت ساخته شدند. از سال ۲۰۱۰ فرودگاه بین‌المللی Hongqiao شانگهای در هر سال می‌تواند از ۳۰۰۰۰۰ پرواز و ۴۰ میلیون مسافر پذیرایی کند.

به گزارش BACpress ،پایانۀ II با یک ساختمان اصلی و دالان‌های سوارشدن به هواپیما با مسافت‌های ۸/۱ کیلومتر و ۵/۰ کیلومتر برای ۳۰ میلیون مسافر طراحی شده است. ابعاد عظیم این فرودگاه نشان‌دهندۀ وسعت سیستم روشنایی آن با حدود ۶۰۰۰ مدار روشنایی و مصرف زیاد انرژی در آن است. نصب سیستم کنترل با بهره‌وری انرژی در این فرودگاه چالشی بزرگ و جالب برای شرکت Shanghai Longchuang Automation Control System Co Ltd بود. راهکار بی‌نقص آن‌ها برای این وظیفۀ دشوار جایزۀ بهره‌وری انرژی سال ۲۰۱۲ را برای آن‌ها به ارمغان آورد.

در فاز طراحی پروژه مشهود بود که هزینۀ سالانۀ انرژی مورد نیاز برای روشنایی پایانۀ II به تنهایی به صدها میلیون یوآن خواهد رسید. بنابراین برای بهره‌وری بیشتر دراستفاده از انرژی از controller‌های هوشمند کمک گرفته شد. این controller‌ها باید روشنی ساختمان را در سطح مطلوبی حفظ کنند و برای این کار با در نظر گرفتن نوری که از سطوح شیشه‌ای وارد می‌شود تنها زمانی چراغ‌ها را روشن می‌کنند که لازم باشد.

فرودگاه Hongqiao شانگهای

فرودگاه Hongqiao شانگهای

KNX در حال حاضر سودمندی خود را به عنوان سیستمی استانداردشده در فرودگاه‌های سراسر جهان به اثبات رسانیده است.

تیم فناوری KNX Siemens Building Technologies در چین دانش خود را در اختیار شرکت‌هایی قرار داد که این سیستم را در فرودگاه نصب می‌کردند. این سیستم وسیع به بیش از ۳۰۰۰ دستگاه KNX نیاز داشت که می‌بایست در ۶۰ خط KNX نصب، پیکربندی و راه‌اندازی می‌شدند. Sensor‌ چراغ‌های داخلی و خارجی و همچنین logic controllers دارای کارکردهای مرکزی هستند که شرایط بهینه‌ای را با استفادۀ کارآمد از انرژی برای روشنایی بوجود می‌آورند. با استفاده از sensor‌های خارجی در محل‌های انتظار نزدیک پنجره‌ها می‌توان با میزان روشنی موجود در محل کاملاً تطبیق یافت.

طراحی و برنامه ریزی سیستم روشنایی نقشی موثر در بهره­ وری انرژی فرودگاه

Halogen metal discharge lamps به‌وسیلۀ دو آستانۀ روشنی  که بصورت خودکار با نور کم یا زیاد فصول سال تطبیق می‌یابند روشن و خاموش می‌شوند. همچنین روشن و خاموش شدن چراغ‌ها به برنامۀ پروازها نیز بستگی دارد. برای این کار کنترل KNX از طریق یک سرور OPC با سیستم مدیریت ارتباط برقرار می‌کند. با در نظر گرفتن ورود و خروج پروازها میزان روشنایی محل‌هایی که رفت و آمد کمتری در آن‌ها انجام می‌شود کاهش داده می‌شود.

از مصارف غیرضروری انرژی به‌ویژه در ساعات بین ۹ شب تا ۸ صبح اجتناب می‌شود. controller‌های وابسته به زمان  و وابسته به تاریخ  کارکردهای اضافه‌تری برای بهره‌وری انرژی بر عهده دارند. چراغ‌ها بسته به اینکه در روزهای کاری هستیم یا روزهای تعطیل، و بسته به ساعت استفاده از آن‌ها روشن و خاموش می‌شوند.

با استفاده از visualization با نرم‌افزار Elvis یک control point مرکزی ایجاد می‌شود که از آنجا می‌توان بر تمام کارکردهای روشنایی نظارت و آن‌ها را اجرا کرد. همچنین با این وسیله می‌توان برنامه‌های زمانی را اصلاح، مقادیر setpoint را تنظیم و بارهای مصرف را اندازه‌گیری کرد.

فرودگاه

فرودگاه Hongqiao شانگهای

برای بررسی بهتر سیستم، تأسیسات وسیع فرودگاه به ۵ ناحیه تقسیم می‌شود. اطلاعات مصرف به طور منظم برای واحد کنترل ارسال می‌شوند. روندهای مصرف در نمودارهایی نمایش داده می‌شود که بعداً از آن‌ها برای بهینه‌سازی انرژی استفاده می‌شود. Longchuang نتیجه می‌گیرد که KNX کارآمدی، قابلیت اطمینان و توسعه‌پذیری خود را در این پروژه به اثبات رسانیده است: «تمام الزامات یک سیستم کنترل روشنایی هوشمند برای بهره‌وری در استفاده از انرژی در اینجا برآورده شده‌اند. ارزیابی‌ انجام شده روی مصرف انرژی نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری برای اتوماسیون KNX در طول ۳ تا ۵ سال با کاهش هزینه‌ها جبران خواهد شد».

مزایایی که با اجرای KNX در این پروژه بدست آمده است:

 • کنترل روشنایی با بهره‌وری انرژی برای بیش از ۶۰۰۰ چراغ
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی از طریق استفاده از نور خورشید و کنترل وابسته به زمان و وابسته به تاریخ
 • هر ناحیه می‌تواند دقیقاً مطابق برنامۀ پروازها روشن شود
 • شرایط مطلوب و مناسب برای روشنایی
 • تأمین ایمنی از طریق همبسته‌کردن روشنایی محل‌کار و روشنایی اضطراری با سیستم هشدار آتش‌سوزی
 • نصب آسان، سرمایه‌گذاری مطمئن، سیستم توسعه‌پذیر
 • ارزیابی مصرف انرزی از طریق واحد visualization مرکزی

بهسازی‌های فنی:

 • انطباق دقیق میزان روشنایی در محل‌های نزدیک پنجره با استفاده از sensor‌های خارجی
 • اصلاح مقادیر setpoint روشنی بر اساس فصول که نور خورشید در آن‌ها ضعیف یا قوی می‌شود
 • ارتباط با برنامۀ پروازها از طریق سرور OPC
 • ارزیابی مصرف انرژی از طریق واحد visualization مرکزی

شرکت‌های دخیل:

مالک ساختمان: Shanghai Airport Authority

مهندسین خدمات، مهندسین برق و Integrator سیستم KNX: Shanghai Longchuang Automation Control System Co. Ltd

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.