فناوری Z-Wave بزرگترین فناوری خانه هوشمند

فناوری Z-Wave بزرگترین فناوری خانه هوشمند
۱۵ خرداد ۰۸:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

به گزارش BACpress :فناوری Z-Wave بزرگترین فناوری در کنترل بی‌سیم دستگاه‌های خانگی هوشمند است. بزرگترین شدنش بخاطر داشتن چند مزیت جالب‌توجه است. نخست اینکه، یک پروتکل استانداردشده دارد، یعنی آنکه همه دستگاه‌ها از فرامین بی‌سیم (تقریبا) یکسانی استفاده می کنند. علاوه بر این، همه ارتباطات Z-Wave دوطرفه است، یعنی آنکه دستگاه‌ها، برای اطمینان حاصل کردن در خصوص عملیات، صحت فرامینی را که به آنها داده می‌شود تایید می‌کنند. دیگر اینکه به خاطر باند بی‌سیم مورد استفاده، در خانه‌ها – و حتی از خلال دیوارها – بازه نسبتا خوبی را پوشش می‌دهد.

به برق کمی نیاز دارد و به این ترتیب دستگاه‌هایی که با باطری کار می‌کنند را هم می‌توان به آن متصل کرد. و نهایتا اینکه، به صورت یک شبکه مش کار می کند و این فناوری به شبکه بی‌سیم امکان می‌دهد تا وقتی دستگاه‌های بیشتری اضافه می‌شوند قوی‌تر کار کند.

به گفته ائتلاف Z-Wave (بله، ائتلاف خود را هم دارد!) بیش از ۲۱۰۰ دستگاه با فناوری Z-Wave موجود می‌باشد و در سراسر جهان بیش از ۷۰ میلیون محصول Z-Wave نصب شده است.

از فناوری Z-Wave وسیعا در سیستم‌های مسکونی و محصولات هوشمند معطوف-به-مصرف‌کننده استفاده می‌شود. نامهای بزرگی نظیر هانی‌ول، ییل، فیبارو، و هومی از آن استفاده می‌کنند. “ائتلاف Z-Wave Alliance)” Z-Wave)به منظور تضمین کنترل کیفیت برای هزاران دستگاه Z-Wave گواهی صادر کرده است. Z-Wave را تقریبا در هر چیزی گنجانده‌اند. از مدولهای کوچک Z-Wave نظیر حسگرها گرفته تا کنترلرهای Z-Wave و قفلهای هوشمند.

ساخت یک شبکه Z-Wave

برای اینکه کار اتوماسیون Z-Wave را آغاز کنید حداقل به دو دستگاه نیاز دارید هرچند که احتمالا در نهایت دستگاه‌های بیشتری خواهید خواست: یک دستگاه عملگر (لامپ روشنایی، سویچ، حسگر) و یک کنترلر Z-Wave. کنترلر Z-Wave که به آن هاب Z-Wave یا گیتوی (Z-Wave (gateway نیز می‌گویند قلب شبکه Z-Wave است. کنترلر Z-Wave اینترفیس میان شما و دستگاه‌ها را فراهم می‌کند که اغلب به شکل یک اپ است. شبکه را هماهنگ کرده و دستگاه‌های جدید را ریجستر می‌کند.

برای شروع کار نخست کنترلرتان را ستاپ کرده و آن را بر روی شبکه وای‌فای خود ریجستر کنید. به این ترتیب گوشی همراه‌تان می‌تواند به آن دسترسی پیدا می‌کند و شما می‌توانید دستگاه‌های عملگر Z-Wave را به کنترلرتان وصل کنید. توصیه ما این است که دستگاه‌های عملگرتان را نزدیک به کنترلر جفت کنید چون برخی از وسایل در حالت برق-کم جفت می‌شوند تا به دلایل امنیتی گستره پوشش‌دهی بی‌سیم آنها محدود شود. پس از جفت‌سازی، می‌توانید کنترلر را در مکان نهایی‌اش در منزل جای دهید.

فناوری Z-Wave یک فناوری عالی است اما اینطور هم نیست که همه دنیا روی Z-Wave کار کند. بسیاری فناوری‌های بی‌سیم دیگر نیز برای خانه هوشمند وجود دارد. به همین خاطر است که توصیه می‌کنیم از یک کنترلر عام نظیر هومی استفاده کنید. هومی علاوه بر اینکه یک کنترلر Z-Wave است می تواند آن دستگاه‌هایی که روی وای‌فای شما هستند را از طریق بلوتوث و با استفاده از مادون قرمز کنترل کند، و همچنین آن دستگاه‌هایی را که از طریق Zigbee و با سیگنالهای ۴۳۳ مگاهرتز و ۸۶۸ مگاهرتز  کنترل می‌شوند. شاید این به نظرتان آنچنان مزیت بزرگی نباشد اما اساسا به این معنا است که می‌توانید خیلی برندها و دستگاه‌های باحال دیگر را هم به سیستم خانه هوشمند خود اضافه کنید.

فناوری Z-Wave

فناوری Z-Wave در خانه هوشمند

فناوری Z-Wave در مقایسه با Zigbee

اینکه “همه دنیا روی فناوری Z-Wave کار نمی‌کند” معنایش این است که برای فناوری مورد استفاده در خانه گزینه هایی نیز وجود دارد. گزینه‌ها نیز چنانکه می‌دانیم هر کدام نقاط مثبت و منفی خود را دارند. در مورد Z-Wave، گزینه ای که بیش از همه درخور توجه است Zigbee است.

Zigbee فناوری‌ای است که در برخی موارد با Z-Wave قابل قیاس است. برای مثال، Zigbee نیز از شبکه مش برای بهبود شبکه و بازه فناوری استفاده می‌کند. علاوه بر این، در Zigbee نیز همه ارتباطات دوطرفه هستند، و Zigbee نیز برق کمی طلب می‌کند و استانداردسازی‌هایی دارد. البته این مورد اخیر استانداردسازی، تفاوتهایی را هم با Z-Wave باعث می‌شود.

استاندارد سازی:

Zigbee برخلاف Z-Wave، استانداردسازی سفت و سختی ندارد و این یعنی آنکه تولیدکنندگان دستگاه‌ها می‌توانند به اختیار خود از فرامین استاندارد استفاده کنند یا استفاده نکنند و یا آنها را چنان جرح و تعدیل کنند که با خواسته‌های مشخص خودشان سازگار باشد. به عبارت دیگر، تولیدکننده یک دستگاه با فناوری Zigbee می‌تواند تصمیم بگیرد به طور تمام و کمال از استاندارد پیروی نکند. در Z-Wave چنین کاری ممکن نیست. پس تولیدکنندگان Zigbee آزادی‌عمل بیشتری دارند. اما این در عین حال به این معنا است که اغلب اوقات، واداشتن دستگاه‌های Zigbee متعلق به برندهای مختلف به اینکه با هم صحبت کنند دشوارتر است.

باند مورد استفاده:

تفاوت دیگر به باند مورد استفاده مربوط می‌شود. از باند ۸۶۸ مگاهرتز (اروپا) یا ۹۰۰ مگاهرتز (ایالات‌متحده/ آسیا)استفاده می‌کند حال آنکه Zigbee روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز است. این باعث می‌شود که استقرار Zigbee در کشورهای مختلف آسانتر شود چرا که مطابق قوانین می‌توان ارسال رایگان روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز انجام داد. اما درعین حال، ممکن است تداخل میان Zigbee و شبکه‌های وای‌فای دیگر که آنها هم روی باند ۲٫۴ گیگاهرتز کار می‌کنند پیش بیاید. ضمنا باندهایی که فرکانس پایینتری دارند بهتر در دیوارها نفوذ می‌کنند و این یعنی آنکه Z-Wave در مقایسه با Zigbee بازه بهتری دارد.

چیپ‌های Zigbee ارزانتر از مدولهای Z-Wave هستند. این باعث محبوبیت Zigbee در میان شرکتهای بزرگ تهیه و نصب شده است.به عنوان نمونه، در لامپهای سری IKEA TRADFRI و نیز Hue  شرکت فیلیپس، از Zigbee استفاده می‌شود. اما از طرف دیگر Z-Wave را روی گستره وسیعتری از دستگاه‌ها و برندهای متفاوت می‌توان پیاده‌سازی کرد که این به خاطر استانداردسازی سفت وسخت‌تر و بازه پوشش‌دهی بیشتر آن است.

لامپهای سری IKEA

لامپهای سری IKEA

و در پایان Zigbee یا Z-Wave؟

در حال حاضر هر دو فناوری مزیتها و معایب خود را دارند. نکته مهمتر اینکه هردو برندها و محصولات جالبی دارند که ازشان استفاده می کنند. به همین خاطر مشکل می‌توان یکی را برنده دانست یا حتی یکی را به دیگری ترجیح داد. مطمئنا وقتی صحبت بر سر حسگرها باشد، تجربه‌ای که Z-Wave فراهم می‌کند و قابلیت اطمینان و بازه آن بسیار بهتر است. اما از طرف دیگر، واضح است که Zigbee در حوزه روشنایی جذابترین محصولات را با بهترین قیمتها عرضه می‌کند. در اغلب موارد آدم بیشتر تمایل دارد که این دو را با هم ترکیب کند. انتخاب از میانشان دشوار است و کم و بیش غیرممکن. خوشبختانه هومی با هر دو کار می کند!

Z-Wave و Zigbee؛ فناوری شبکه مش

چنانکه پیشتر گفتیم، فناوری Z-Wave (و همینطور Zigbee) یک فناوری شبکه مش است. این برای یک سیستم خانه هوشمند مزیت بزرگی محصوب می‌شود. معمولا برای سیگنالهای بی‌سیم یک فرستنده داریم و یک گیرنده. وقتی که این دو در بازه یکدیگر نباشند نمی‌توانند به هم دسترسی پیدا کنند. به علاوه، اگر بر تعداد دستگاه‌هایی که از یک فناوری استفاده می کنند افزوده شود ممکن است با یکدیگر تداخل کنند.

اما با شبکه مش قضیه به گونه دیگری است. به عوض تمام فرستنده‌‌ها و گیرنده‌هایی که سر هم فریاد می‌زنند، در یک شبکه مش دستگاه‌ها به معنای واقعی کلمه با یکدیگر کار می‌کنند. این یعنی آنکه پیغامها در مواقعی ارسال می‌شوند که شبکه آرام است و به این ترتیب از تداخل جلوگیری می‌شود. اما معنی دیگرش این است که دستگاه‌ها می‌توانند به عنوان تکرارکننده سیگنالها عمل کنند، یعنی یک پیغام می‌تواند از یک دستگاه به دستگاه مجانب آن “بجهد”، و این بازه بالفعل را به میزان زیادی گسترش می‌دهد. حال دیگر فرستنده و گیرنده لزومی ندارد که در بازه یکدیگر باشند تا بتوانند با هم صحبت کنند – اگر دستگاه‌های دیگری در بین این دو وجود داشته باشد می توان ازشان به عنوان “سنگهای جاپای” سیگنال استفاده کرد.

شبکه مش

Z-Wave یک فناوری شبکه مش

در Z-Wave هر دستگاهی که با برق کار می‌کند (و نه با باطری) می‌تواند به عنوان یک تکرارکننده در شبکه عمل می‌کند. به این ترتیب با اضافه کردن هر دستگاه، شبکه قوی‌تر می‌شود. از آنجا که یک پیغام Z-Wave می‌تواند در شبکه تا ۴ “جهش” انجام دهد، بازه عملی یک شبکه Z-Wave می تواند به سهولت بزرگترین خانه‌ها را هم پوشش دهد.

چرا Z-Wave تا این اندازه راه‌حل قدرتمندی است؟

همیشه امکانش هست که یک فناوری آدم را شگفت‌زده کند. باورش سخت است؛ آیا همه این محصولات متفاوت از برندهای متفاوت در هماهنگی کامل با یکدیگر کار می‌کنند؟ بالاخره گیر و گرفتی هم باید در کار باشد. بعید است که آن پریز روی دیوار با قفل هوشمند کار کند. نگران نباشید، کار می‌کند. بخاطر ائتلاف Z-Wave، این فناوری از همه آنهای دیگر پیشی گرفته است.

یک امتیاز مثبت دیگر برای مدولهای Z-Wave این است که برقی که برای انتقال استفاده می‌کنند بسیار کمتر از وای‌فای است، به همین خاطر با باطری هم کار می‌کنند. آن هم باطری‌هایی که تا سالها عمر می‌کنند! به همین خاطر است که Z-Wave برای خانه‌های کنونی که در آنها از پیش میزانی از اتوماسیون وجود دارد یک راه‌حل عالی و بی نقص است. می‌توانید به آسانی و به دلخواه خود فناوری‌های جدید در گوشه و اطراف منزل اضافه کنید و هرطور که مناسب می‌بینید اتوماسیون خانه هوشمند را ارتقاء داده و گسترش دهید.

  Article "tagged" as:
  Categories:

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.