کارگاه‌های «قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا» و «شبکه‌های اجتماعی اینترنت اشیا»

کارگاه‌های «قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا» و «شبکه‌های اجتماعی اینترنت اشیا»
۱۵ شهریور ۱۷:۴۶ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

به گزارش BACpress،به نقل از سیتنا؛ کارگاه‌های «قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا » و «شبکه‌های اجتماعی اینترنت اشیا » به ریاست دکتر محمدرضا میرصراف در محل پژوهشگاه ICT برگزار شد.

میرصراف در خصوص کارگاه‌های روز نخست عنوان کرد: معاونت آموزش پژوهشگاه با تشکیل گروه مطالعاتی ۲۰، تصمیم به بررسی و تحقیق پیرامون شهر هوشمند و اینترنت اشیا گرفت و اکنون حدود ۵ ماه است که فعالیت‌هایی در حوزه استانداردهای این گروه مطالعاتی صورت گرفته و جلساتی برگزار شده است.

وی افزود: تا کنون ۹ جلسه با دو گروه مختلف برگزار کردیم و قرار بر این شد تا گروه اول در کارگاه دو روزه به ابعاد اینترنت اشیا و شهر هوشمند بپردازد.

میرصراف با اشاره به یکی از موضوعات کارگاه روز نخست مبنی بر «قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا» گفت: هدف از بررسی این قابلیت ها این است که بتوان این سیستم ها را با همکاری یکدیگر به گونه‌ای کاربردی کنند تا برآیند آن، به یک سیستم ارزش افزوده تبدیل شده و بدون مواجه با پیچیدگی خاصی، حداکثر بهره را از آن ببرند.

قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا

وی در همین خصوص به ۵ جنبه از بررسی قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا اشاره و اظهار کرد: جنبه های انتقال، نحوی، کارکردی، سیاست گذاری و رفتار، از مواردی بود که در بررسی این قابلیت ها از آنها استفاده شد.

میرصراف همچنین به موضوع دوم این کارگاه مبنی بر «شبکه‌های اجتماعی اینترنت اشیا» اشاره و عنوان کرد: این موضوع به عنوان یک طرح‌واره، ترکیبی از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت اشیا است که امکانات سرویس دهی اینترنت اشیا و قابلیت‌های امنیت و دسترسی را افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد: این سیستم به ما آموزش می‌دهد که چگونه کار کنیم و کاربران با شبکه های اجتماعی بتوانند با اشیای خود یا حتی با اشیای دیگران ارتباط داشته باشند.

به گفته میرصراف، نکته مهم این است که وقتی ما سیستمی را فراهم می‌کنیم، جنبه‌های ارتباطی اینترنت اشیا را در آن بررسی کنیم.

میرصراف همچنین به نمونه‌های اجرا شده از اینترنت اشیا اشاره و خاطرنشان کرد: در ایران فعالیت‌های خوبی انجام شده که می‌توان به پروژه کنتورهای هوشمند یا خدمات پزشکی و حتی سنسورهای هوشمند آبیاری محصولات کشاورزی اشاره کرد.

قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا

قابلیت‌های همکاری سیستم اینترنت اشیا

وی گفت: افق کاری و چشم انداز این حوزه بسیار گسترده است و دانشجویان هم علاقه‌مندی زیادی به آن نشان می‌دهند لذا باید در خصوص این سیستم‌ها، آینده‌نگر باشیم.

میرصراف افزود: اگر بتوانیم شبکه‌های اجتماعی را با خانه‌های هوشمند ترکیب کنیم، به فناوری جدیدی می‌رسیم که در نهایت ما را با آینده‌ای روشن و جا افتاده در حوزه اینترنت اشیا، روبرو می‌کند.

وی در پایان به نمونه‌هایی که در همین خصوص برای تحقیقات پیرامون اینترنت اشیا انجام شد، اشاره و اظهار کرد: ما در یک نمایشگاه نقاشی، نمونه ای از اینترنت اشیا را روی تابلوهای یک گالری اجرا کردیم که در نهایت اعلام می‌کرد کدام نقاشی بیشتر از سایر نقاشی‌ها، دیده شده است.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.