مثالی از بهره‌وری انرژی در جنوب اروپا

مثالی از بهره‌وری انرژی در جنوب اروپا
۱۹ خرداد ۱۶:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

در Metal Foundation شهر (Avilés (Asturias اسپانیا، KNX کارکردهای روشنایی، محافظت در برابر خورشید و air conditioning را برای بهره‌وری بالاتر کنترل می‌کند و سامان می‌دهد. به گزارش Metal Foundation ،BACpress در Asturias و در منطقۀ Costa Verde یکی از اولین مؤسسات آموزشی است که آموزش‌های KNX را در اسپانیا ارائه کرده است. منطقی به نظر می‌رسد که دفاتر جدید این مؤسسۀ خیریه در Avilés به سیستم bus مجهز شوند. از زمان تأسیس این مؤسسه در ۲۰۱۲ تا امروز زیربنای کلاس‌های آموزشی و آزمایشگاه‌های آن به ۳۰۰۰ مترمربع رسیده است.

تنوع کارکردهای KNX برای بهره‌وری ؛ راحتی، امنیت و کنترل خود را در سیستم اتوماسیون ساختمان نشان می‌دهد. فناوری‌های به کار رفته در این ساختمان‌ها بر اساس تعهداتی انجام گرفته است که مؤسسه در قبال استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای ایجاد توسعۀ پایدار و حفاظت از محیط‌زیست بر عهده گرفته است. شرکت‌های اجرایی و مشاورۀ همکار در پیشبرد این پروژه دخیل بوده‌اند. دفتر مهندسی DOERCO در Gijon جایزه‌ بین‌المللی KNX اروپا را برای ادغام موفقیت‌آمیز این سیستم دریافت کرد.

بهره‌وری های حاصل از KNX در این مجموعه:

در اینجا KNX،۱۵۰ مدار مربوط به چراغ‌های داخلی را کنترل می‌کند. controller‌های روشنایی دائمی  که بر اساس میزان نور خورشید عمل می‌کنند در اتاق‌هایی که پنجره‌های بزرگ دارند نصب شده‌اند و در نتیجه شدیداً در بهره‌وری مؤثر هستند. Presence detectors نیز چراغ‌ها را با در نظر گرفتن تقاضا روشن می‌کنند و روشنایی را به‌صرفه می‌کنند. با وجود این می‌توان چراغ‌ها را به‌صورت دستی نیز به‌وسیلۀ کلید برق آن روشن و خاموش کرد. یک astro time switch سبب می‌شود که چراغ‌ها در غروب به صورت خودکار روشن شوند، نیمه‌شب به بعد خاموش و دوباره در سپیده‌دم روشن شوند.

Blind‌های جلوی کلاس‌های آموزشی و دفاتر از ورود نور خیره‌کننده به آن‌ها جلوگیری می‌کنند و موجب بالارفتن بهره‌وری در ساختمان می‌شوند. آن‌ها در تابستان ساختمان را خنک نگه می‌دارند و در زمستان اجازه‌ می‌دهند اتاق‌ها با نور خورشید گرم شوند. این کنترل هوشمند به کمک نرم‌افزار Heliometric انجام می‌شود.

این نرم‌افزار اطلاعات فرستاده شده از ایستگاه هواشناسی مثل روشنی روز و نیروی باد و همچنین اطلاعاتی مثل دمای اتاق‌ها، سیگنال‌های حضور افراد در اتاق‌ها، موقعیت خورشید در آسمان را دریافت می‌کند. حتی زاویۀ louver نیز به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود.

بهره‌وری

بهره‌وری انرژی در Metal Foundation

دیگر عملکردهای KNX در این مجموعه:

Controller KNX اتاق‌ها چه در گرمایش و چه در سرمایش موجب صرفه‌جویی در انرژی می‌شوند. مقادیر set point به‌صورت مستقل از روی طرح بندی گزینه‌های comfort یا standby تعیین می‌شوند. مرتبط بودن مدارهای کنترل دستگاه‌ها به contact‌های پنجره موجب جلوگیری از هدررفت گرما و سرمای اتاق می‌شود. KNX با سیستم HVAC ارتباط برقرار می‌کند تا تولید گرما و سرما را با نیازهای موجود در اتاق وفق دهد.

از KNX terminal موجود در Wago IP controller‌ها به عنوان interface استفاده می‌شود و سیستم‌های دیگر همچون BACnet، MOD-BUS، DALI، Enocean را با این سیستم ادغام می‌کند.

KNX intruder alarm system با استفاده از سیگنال‌های ارسال‌شده از presence detectors و contact پنجره‌ها alarm و دوربین‌های امنیتی را فعال می‌کند. سیستم مدیریت انرژی که به‌وسیلۀ ماژول «eibPort» سازمان‌دهی شده اطلاعات میزان مصرف را پردازش می‌کند. در صورتی که تعمیر و نگهداری سیستم با یک alarm و با نظارت فنی همراه باشد وجود یک interface برای ارتباط با BMS سطح امنیت را بالا می‌برد.

Fault signals می‌توانند از طریق ایمیل فرستاده شوند. چهار touch screen به منظور کنترل مرکزی و اجرای کارکردهای KNX نصب شده‌اند. همچنین یک اتاق کنترل مرکزی در مجموعه وجود دارد که دارای یک visualisation screen است و از آن می‌توان به کل فناوری‌های به کار رفته در ساختمان دسترسی داشت.

مزایایی ناشی از اجرای KNX در این پروژه:

 • کنترل بهره‌وری انرژی در سیستم‌های روشنایی.
 • کنترل مؤثر و آسان تک تک اتاق‌ها.
 • محافظت در برابر نور خورشید محیطی مناسب را در اتاق ایجاد می‌کند.
 • مدیریت انرژی.
 • کنترل مرکزی.
 • نظارت فنی.
 • نمونه‌ای عینی برای آموزش‌ پیشرفتۀ KNX.
 • انعطاف‌پذیر در بهینه‌سازی‌ها و تغییرات کاربری بعدی.

بهسازی‌های فنی:

 • کنترل دائمی روشنایی چراغ اتاق‌ها.
 • نگهداری پیشگیرانه و اصلاحی دستگاه‌ها از طریق current detection.
 • کنترل دما مرتبط با سیستم HVAC.
 • استفاده از Wago IP controller به عنوان interface بین KNX و سیستم‌های دیگر.
 • کنترل blind‌ها بر اساس اطلاعات هواشناسی و موقعیت خورشید.
 • ارسال Fault signals از طریق ایمیل.
  Article "tagged" as:
  Categories:
knx

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.