نظام مهندسی کشور؛ سیاست ها و راهکارهای هوشمندسازی/۱

نظام مهندسی کشور؛ سیاست ها و راهکارهای هوشمندسازی/۱
۰۱ خرداد ۰۸:۰۸ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

سازمان نظام مهندسی کشور از جمله نهادهایی است که می­تواند نقش مهمی را در ایجاد زیرساخت های توسعه ای در صنعت اتوماسیون ساختمان ایفا کند. چه در بستر توسعه و پیاده سازی تجهیزات فنی-مهندسی و چه در عرصه آموزش، نظام مهندسی کشور نیازمند تدوین سیاست های کلان و راهبردی در صنعت هوشمندسازی است. برای آنکه بدانیم تاکنون چه برنامه ها و راهکارهایی از سوی این سازمان ارائه شده با رامین کرمی، رئیس کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی استان تهران، گفت وگو کردیم که شرح آن را می ­خوانید.

به گزارش BACpress ، رامین کرمی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه تربیت مدرس، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی استان تهران است. وی سال ­ها در زمینه تأسیسات مکانیک در شرکت های مشاور و نیز در وزارت نفت، سازمان انرژی و بهینه سازی مصرف سوخت مشغول به کار بوده و از سال ۹۴ به عضویت سازمان نظام مهندسی تهران در آمده است.

در  ابتدا خلاصه ه­ایی از عملکرد سال های اخیر خود را در سازمان نظام مهندسی بفرمایید.

به عقیده من، از نظر خلأهای مهندسی مکانیک و بخش تأسیسات، ایران بیش از صد سال از کشورهای اروپایی عقب است و همین موجب کم شدن عمر ساختمان­ های ما شده است. برای رفع این مشکلات کارهای خوبی در سازمان انجام شده است: بحث نظارت مکانیک در ساختمان­های زیر ۱۵۰۰ متر در شهر تهران اجباری شده. در مبحث زیرساخت ها تلاش های بسیاری صورت گرفته و سازمان نظام مهندسی، در جایگاه اولین متولی در کشور، کنفرانس ملی «نقش مهندسی مکانیک در ساختار شهری» را برنامه ریزی و آماده برگزاری کرده است. دیدگاه ما در این کنفرانس انتقال تجربه صنعتگران و مهندسان با سابقه و ارتقاء پایه بوده است. تلاش می­کنیم با کمک دستاوردهای این کنفرانس سند جامع چشم انداز مکانیک ساختمان را تدوین کنیم. امیدواریم با مسئولیتی که بر عهده ما گذاشته شده به بهترین نتیجه تا پایان دوره دست یابیم.

با اینکه اشاره کردید کارهای مفیدی در این سال ها انجام شده، نقشی از فناوری اتوماسیون ساختمان در ساختمان اصلی نظام مهندسی تهران به چشم نمی ­آید. آیا برنامه ای برای این ساختمان دردست دارید؟

یکی از بزرگترین دغدغه های ما در سازمان نظام مهندسی استان تهران استیجاری بودن این ساختمان است. ملک این ساختمان متعلق به آستان قدس رضوی است، اما مصوبه سازمان برای خرید ملکی جدید برای رفاه مهندسان و نیز مرکز تفریحی-ورزشی به مجمع ارسال شده که قرار است زیرساخت آن با به روزترین ساختمان های حال حاضر از نظر امکانات، تجهیزات و علم مهندسی برابری کند. در حال پیگیری هستیم تا ساختمانی با تمام امکانات و با کیفیت در شأن نظام مهندسی تهیه و مجتمع تفریحی بزرگی شایسته ۱۲۰ هزار مهندس استان تهران در منطقه ۲۲ ساخته شود.

در ساختمانی که در حال رایزنی برای خرید آن هستید سیستم اتوماسیون ساختمان انجام خواهد شد؟

قطعاً به طور کامل این اتفاق خواهد افتاد. اتوماسیون یکی از الزامات ساختمان است که با مدیریت سطح مصرف انرژی و افزایش سطح آسایش ساکنین ارتباط خطی دارد.

نظام مهندسی

سیستم اتوماسیون ساختمان

با توجه به الزام اتوماسیون ساختمان، آیا برنامه ای برای آیین نامه ای کردن آن، شبیه ضوابط آتش نشانی در حال اجرا دارید؟

یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی، برقراری پیوند و نظم دادن امور مهندسی و افزایش سطح دانش مهندسی است. یکی از وظایف این سازمان که از آن غفلت شده تهیه و پیش نویس آیین نامه ها و پیشنهاد آنها به مراجع صدور پروانه یا مراجع تدوین قانون است. مثل مرکز تحقیقات مسکن که پیش­نویس­ ها را برای مراجع قانونگذار تهیه می ­کنند و اینها باید از دل سازمان­ های مردم نهاد (NGO) و انجمن­های تخصصی در بیاید. خوشبختانه برای این سرفصل هم بودجه و هم کمیسیون آموزش و پژوهش وجود دارد، اما با توجه به حجم بسیار زیاد کار در سازمان نظام مهندسی و نیاز به برنامه ریزی، تا کنون چندین مبحث آموزش و تحقیقات و افزایش خدمات رسانی مهندسین را پیگیری کرده ایم و به نتایج رضایت بخشی رسیده ایم.

در حال حاضر، با توجه به مشخص شدن نتایج گروه ­های تخصصی و جایابی افراد جدید در این گروه ها، حتما برنامه ریزی­هایی انجام خواهد شد که تدوین آیین نامه ها یا اصلاح آن ها و قوانین موجود را با ضرورت کامل به مراجع ذیصلاح پیشنهاد دهیم. سیستم هوشمندسازی چه در بحث مکانیک، چه در بحث برق و الکترونیک و حتی معماری کاملاً درهم تنیده است؛ به عبارت دیگر یک پروتکل، سیستم و یا شبکه واحدند.

پس هوشمندسازی و اتوماسیون ساختمان یک نیاز است و نه ترجیح.

البته نیاز ماست و فقط این نیست که ترجیح دهیم هوشمندسازی انجام شود. مثال زیر پاسخ مناسبی برای این سوال است:

یکصد و ده سال پیش در شهر لندن، ۵۰ متر زیرساخت شهری وجود داشته است اما ما هنوز در زیرساخت های ۱۰ متر اول شهرمان ضعیف عمل می­ کنیم، چون که در بخش تأسیسات کمبود داریم. از سویی، بحث اتوماسیون ساختمان بعد از تأسیسات مطرح می ­شود و ما در این بخش فاصله بیشتری از دنیا داریم. ما در کشوری با مصرف انرژی و آلاینده های محیط زیست بسیار زیاد هستیم، تحت فشارهای بین المللی هستیم و بیماری ­ها رو به رشد است. برای رفع همه این ها باید بتوانیم مصرف سوخت را کنترل کنیم، سوخت های پاک و فناوری های به روز وارد کنیم و تجهیزاتی داشته باشیم که این­ ها را کنترل کند. سیستم اتوماسیون یا هوشمندسازی می­تواند این عوامل را کالیبره کند. اتوماسیون هر چقدر دقیق تر و با جزئیات بیشتری اعمال شود نتایج بهتری خواهیم گرفت.

در بحث اتوماسیون، جدا از مهندسانی که اعضای سازمان­اند، برای آگاهی کل جامعه از کارفرما گرفته تا طراحان و فعالان دیگر دوره خاصی درنظر دارید؟

ما در بخش مهندسی سه زیرشاخه طراحی، نظارت و اجرا داریم. در بخش اجرا، بر اساس قانون، کار باید در دست مجری ذیصلاح باشد ولی در تهران متأسفانه شهرداری به آن تمکین نکرده است و افراد بدون صلاحیت این کار را انجام می­دهند که بزرگترین نقص آن اجرانشدن قانون است.

شما کسی را سراغ دارید که پزشک نباشد ولی [به شکل رسمی] طبابت کند؟ این اتفاق در مورد مهندسی می ­افتد. افراد بدون صلاحیت به دلایل مختلف این کار را انجام می ­دهند که پیآمد آن ناتوانی ما در اجرای جزئیات است. نهادهای مرتبط باید با وزارتخانه ها و سازمان نظام مهندسی و شهرداری هماهنگ باشند تا این فاصله از بین برود.

نظام مهندسی سازمانی است متشکل از اعضای مهندسین و از این رو باید پیگیر موضوع باشد، چون ممکن است عموم جامعه را به این مسئله بدبین کند. چه پروتکلی را پیش بینی کرده اید و چه برنامه ای دارید؟

بخش نظام مهندسی اقدامات خود را انجام داده است: دوره­ های اختیاری در گروه های تخصصی برای مهندسین تدارک دیده شده که وزارتخانه آن را پیش بینی نکرده است. جزء دوره های ارتقاء پایه نیست ولی ما با هزینه های بسیار کم و گاه رایگان برگزار می­کنیم و مهندسان می­توانند دانش خود را به روز کنند و تجهیزات نو را بشناسند. در واقع هزینه ها، مکان، مواد پژوهشی و اساتید را ما تقبل می ­کنیم تا مهندسان توانایی شرکت در آن را داشته باشند و سطح علمی و آموزشی و دانش فنی و حرفه ایشان افزایش یابد.

در بخش فرهنگی هم اقدامات خوبی انجام شده است؛ مشاوره رسانه ای سازمان، دیدگاه های هیئت مدیره سازمان را در غالب برنامه های آموزشی و فرهنگسازی طراحی و پیاده سازی کرده اند که پیگیری می­ کنیم وبرای عموم اطلاع رسانی خواهد شد. عمر مفید ساختمان ­های ما حداقل ۳۰ سال است ولی در اروپا این عدد به ۱۰۰ سال می ­رسد. افزایش عمر مفید ساختمان به میزان یک سال، ۴ هزار میلیارد تومان به بودجه و منابع کشور کمک می ­کند، منابعی که برای نسل های آینده است و باید از آنها صیانت شود.

آیا دوره های آموزشی تخصصی در حوزه اتوماسیون برای مهندسین تعریف شده؟

در بخش مکانیک و سیستم های هوشمند موتورخانه و تهویه مطبوع سرفصل هایی را تعریف کرده ایم و دوره های آموزشی با اساتید مسلط و با دیدگاه های صنعتی در حال تدوین است.

پس در بخش BMS و EMS به طور کامل وارد نشده اید؟

بیشترین تمرکز ما در قسمت تهویه مطبوع و مکانیک تأسیسات بوده تا قسمت های دیگر. یک کمیسیون انرژی و محیط زیست هم داریم که در آن مباحث تلفیقی و فرا رشته ای به شکل کلی تر و نه چندان موازی پیگیری می ­شود.[…]

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید:کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست در گرو هوشمندسازی

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.