نقش و تاثیر دولت الکترونیک در شهر هوشمند

نقش و تاثیر دولت الکترونیک در شهر هوشمند
۱۵ شهریور ۰۸:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

حضور پررنگتر اینترنت اشیا به خصوص در سالهای اخیر به خوبی مشهود است و کاربردهای آن انقدر فراوان است که بیشتر حوزه‌ها را درگیر خود می‌کند.اما کاربرد اینترنت اشیا در دولت الکترونیک چیست؟چگونه میتوان از آن برای ساختن شهری هوشمند استفاده کرد؟قبل از پرداختن به موضوع مقاله،بهتر است آشنایی کلی با دولت الکترونیک و خدمات آن داشته باشیم.

دولت الکترونیک

به گزارش BACpress،دولت الکترونیک (Electronic Government) در واقع استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی و کاربردهای ارائه شده توسط فناوری اطلاعات برای ارائه خدمات و بالا بردن کارایی تعاملات بین شهروندان و دولت، دولت با دولت و دولت با شرکتها است. بدیهی و واضح بودن مزایای دولت الکترونیک باعث شده که دولتمردان، به لزوم راه‌اندازی دولت الکترونیک تاکید کنند و امکاناتی را در جهت تسهیل توسعه آن اختصاص دهند. پیشرفت‌هایی که در حوزه دولت الکترونیک اتفاق می افتد،شهر و کشورها را در زمینه شهر هوشمند،دولت پاک و دولت همراه تقویت و به خودی خود،گامی موثر محسوب میشود.

خدمات دولت الکترونیک

در این سه بخش خدمات زیادی مانند پرداخت مالیات ، صدور گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب و کار، تاسیس شرکت، ثبت قرارداد و ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، پرداخت های آنلاین ، مشاوره دادن از راه دور، بازاریابی اینترنتی، فرم های الکترونیک، کاریابی، رأی گیری به صورت الکترونیکی، خدمات پلیس و… ارائه می شود.

دولت الکترونیک این اجازه را می‌دهد که شهروندان خدمات ارائه شده توسط دولت را به صورت منسجم ببینند و از آن بهره ببرند. در صورت اجرای درست و اصولی دولت الکترونیک و شهر هوشمند، شهروندان باید بتوانند به راحتی و با اینترنت، درخواست‌ها و تعاملات خود از کارمندان دولتی را با استفاده از روش‌هایی مثل  GUIو پیام‌رسانی فوری حفظ و ارتقا ببخشند. علاوه بر این، تولید محتواهای صوتی و تصویری، شهروندان را با جزئیات فعالیت‌های دولت آشنا می‌کند و ارتباطات را بهبود میبخشد.

اینترنت اشیا در چه حوزه‌هایی دولت را همراهی می‌کند؟

دولت به عنوان یکی از کلان‌ترین نهادهای کشور، به طور معمول وظیفه حفظ امنیت در حوزه‌های مختلف حمل و نقل، تجارت، بانکداری، ارتقای سطح فرهنگی و فراهم کردن امکانات لازم جهت تفریح شهروندان را به عهده دارد و با پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی و فناوری بوجود آمده، رقابت‌هایی به صورت پنهان میان کشورها وجود دارد. با فراگیرتر شدن مفهوم اینترنت اشیا، لزوم استفاده از آن در کشور بیشتر احساس می‌شود و بسیاری از کشورها اجرای پروژه هایی با محور اینترنت اشیا را در در دستور عمل کار خود قرار داده اند. بنابراین بدیهی است که نیاز به دیدن ردپایی از این فناوری در نهادهای گوناگون دیده می‌شود.

دولت الکترونیک

شهر هوشمند نتیجه دولت الکترونیک

کاربردها

همانطور که گفته شد، دولت‎ها و شهرداری‎ها متوجه اهمیت شهر هوشمند در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده اند. کنترل ترافیک شهری، کنترل رفتار شهروندان، پارک هوشمند، روشنایی هوشمند، جاده هوشمند، امکانات مربوط به اشتراک دوچرخه، خطوط هوشمند اتوبوس و اتومبیل‌های خودران قسمت‌هایی از ساختار شهرهای هوشمند را تشکیل می‎دهند.

علاوه بر این نظارت بر محیط زیست، کنترل انرژی و تامین ایمنی عمومی با کمک شهرهای هوشمند توسعه بسیاری یافته‎اند. اروپا در حال‎حاضر پیشرو در اجرای شهرهای هوشمند می‌باشد.برای مثال در زمینه امنیت در حوزه‌های مختلف میتوان ازRFID استفاده کرد مخصوصا در ردیابی مرسولات.

علاوه بر این اینترنت اشیا با کمک نوآوری و مدیریت داده توانسته است شیوه‎های جدیدی را برای انجام فرآیندهای مختلف ارائه دهد. این یکی از کاربردهای مهم آن در زمینه “متدلوژی” است.

شبکه گستر کم توان

شبکه گسترده کم‎توان (Low-Power Wide Area Network) را  می‌توان یک شبکه بی‎سیم در نظر گرفت که امکان برقراری ارتباطات در بازه زمانی طولانی مدت را با نرخ انتقال داده پایین در زمینه اینترنت اشیا برای ما فراهم می‌کند.

تقریبا  ۷% از پروژه‌های IoT از LPWA برای بسط کار خود استفاده می‌کنند. با استفاده از LWPAN می‌توان انتظار کاهش هزینه‎ها را داشت. چون این نوع از شبکه به‌وسیله  شبکه های حسگر بی‎سیم (Wireless Sensor Network) توسعه می‎یابد.

شبکه حسگر بی‎سیم کاربردهای وسیعی دارد. در عین‎حال گفته شد که هزینه‎های اجرای یک شبکه WSN بسیار کم است. بنابراین می‌توان از آن در ساختار اداری نهادهای مختلف دولتی استفاده کرد.

درنهایت بر پایه روند پیشرفت اینترنت و ابزارهای آن، فراگیر شدن اینترنت اشیا امری اجتناب ناپذیر است و بزودی کشورهای دنیا برای عقب نماندن از شتاب توسعه جهانی و رفع نیازهای مرتبط با این بخش و ایجاد زمینه‌های رفاه و آسایش هر چه بیشتر به این فناوری روی می‌آورند. اما مشکلات و هزینه‌های زیادی در این زمینه روی دوش دولت‌ها خواهد بود و این موضوع کار را برای دولت‌ها درساختن شهرهای هوشمند سخت خواهد کرد.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.