نگاهی کوتاه به بازار IoT LPWANها

نگاهی کوتاه به بازار IoT LPWANها
۱۴ مهر ۰۹:۱۳ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

روند رشدیابنده اینترنت اشیاء و ارتباطات «ماشین به ماشین» (M2M) در حال تقویت و گسترش بازار LPWANهای اینترنت اشیاء (IoT LPWANها) می‌باشد.

به گزارش BACpress؛ «شبکه‌های وسیع‌گستره کم‌توان اینترنت اشیاء» (IoT LPWANs) فناوری‌ای است که دستگاه‌های با پهنای باند پایین و کم-توان را، با یک نرخ بیت پایین و در دامنه‌های طولانی به یکدیگر متصل می‌کند.

IoT LPWANها، کاربردهای عمده‌ای در ارتباطات M2M دارند. مزیت‌های اصلی استفاده از IoT LPWANها این است که در مقایسه با شبکه‌های موبایل سنتی، با هزینه کمتری کار می‌کنند و بازدهی توان (power efficiency) بزرگتری دارند. IoT LPWANها می‌توانند در یک ناحیه وسیع، از تعداد زیادی دستگاه متصل به شبکه پشتیبانی کنند.

نرخ‌ داده IoT LPWANها از ۰٫۳ کیلوبیت بر ثانیه تا ۵۰ کیلوبیت بر ثانیه به ازای هر کانال می‌باشد. دامنه IoT LPWANها، بسته به فناوری مورد استفاده، از ۲ کیلومتر تا ۱۰۰۰ کیلومتر متغیر است.

اغلب IoT LPWANها از توپولوژی ستاره‌ای استفاده می‌کنند، که مشابه با وای‌فای است و در آن هر نقطه انتهایی (endpoint) به یک نقطه دسترسی مرکزی مشترک متصل می‌شد. IoT LPWANها در یک طبقه‌بندی کلی به دو نوع IoT LPWANهای سلولی و IoT LPWANهای بی‌سیم تقسیم‌بندی می‌شوند.

IoT LPWANهای سلولی

IoT LPWANهای سلولی از طیف مجاز (licensed spectrum) استفاده می‌کنند. به عنوان نمونه‌هایی از IoT LPWANها می‌توان از LTE رده M1 و NB-IoT نام برد.

IoT LPWANها بی‌سیم

IoT LPWANهای بی‌سیم از باندهای فرکانسی بدون ‌مجوز (unlicensed frequency bands) استفاده می‌کنند. آنها علاوه بر فرکانس مجاز و بدون مجوز، شامل استانداردهای باز یا گزینه‌های اختصاصی نیز می‌شوند.

IoT LPWANهای Sigfox بدون مجوز اختصاصی، پرکاربردترین IoT LPWANها هستند. IoT LPWANهای Sigfox بر روی شبکه‌های عمومی در باندهای ۸۶۸ مگاهرتز یا ۹۰۲ مگاهرتز کار می‌کنند. فناوری پهنای باند فوق پایین (ultra-narrowband technology)، در هر کشور فقط به یک اپراتور امکان کار می‌دهد. IoT LPWANهای Sigfox کار انتقال پیامها را در نواحی روستایی تا ۳۵ الی ۵۰ کیلومتر، در نواحی شهری تا ۳ الی ۱۰ کیلومتر و در کاربستهای خط دید (line-of-sight) تا ۱۰۰۰ کیلومتر انجام می‌دهند. اندازه پکت IoT LPWANهای Sigfox به ۱۵۰ پیام برای۱۲ بایت به ازای هر روز محدود است. پکتهای دانلینک (downlink) (از ماهواره-به-پایین) در مقایسه با پکتهای آپلینک (از پایین-به-ماهواره) کوچکتر هستند و برابر با ۴ پیام ۸ بایتی در روز می باشند.

IoT LPWANها

IoT LPWANها

شرکت Ingenu ، «دسترسی چندگانه با فاز تصادفی» (RPMA) را ارائه می دهد، که اختصاصی IoT LPWANها است. آنها دامنه کوتاهتری دارند که برای خط دید، تا ۵۰ کیلومتر و برای غیر خط دید، ۵ تا ۱۰ کیلومتر است. IoT LPWANهای RPMA در مقایسه با IoT LPWANهای Sigfox ارتباطات دوسویه بهتری فراهم می‌کنند. از آنجا که در طیف ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌کنند، مستعد آنند که از طرف بلوتوث، وای‌فای و سایر ساختارهای فیزیکی با تداخل‌هایی مواجه شوند. ضمنا در مقایسه با سایر IoT LPWANها نیز برق بیشتری مصرف می‌کنند.

Weightless SIG سه استاندارد برای IoT LPWANها ایجاد کرده است، که عبارتند از Weightless-N، Weightless-W و Weightless-P دوسویه. پیشرفتهای متعدد در IoT LPWANها در ارتباط با فناوری ارتباطاتی،‌ رشد مستمر بازار، و نیز نوآوری‌های اخیر، از جمله عواملی هستند که انتظار می رود پیشبرنده و محرک بازار جهانی IoT LPWANها طی دوره زمانی قابل پیش‌بینی آتی باشند.

بازار IoT LPWANها: محرک‌ها و چالش‌ها

استفاده زیاد از IoT و M2M در صنعت، نیروبخش بازار جهانی IoT LPWANها است. عوامل دیگری نیز هستند که انتظار می رود پیشبرنده و محرک بازار جهانی IoT LPWANها باشند، منجمله پروژه های دولتی نظیر شهرهای هوشمند، سیستمهای ردگیری اموال، اندازه‌گیری مصرف گاز، فرایند ردگیری بلادرنگ و سایر موارد. انتظار می‌رود که تقاضاهای فزاینده برای اتصال‌های اینترنتی بلند-دامنه با پهنای باند دقیق، بهبود طول عمر باتری ها، کمتر شدن مصرف برق و کم هزینه شدن ارتباطات سهم بسزایی در رشد بازار جهانی IoT LPWANها داشته باشد.

اما خطر هک شدن داده‌ها و دغدغه‌های امنیتی که ناشی از استانداردهای باز IoT LPWANها هستند، موانعی بر سر رشد جهانی بازار IoT LPWANها می‌باشند. تامین‌کنندگان IoT LPWANها تمام تمرکز خود را بر بهبود امنیت داده‌ها قرار داده‌اند و انتظار می‌رود که تا پایان دوره زمانی قابل پیش‌بینی بر این چالش فائق آیند.

نقش‌آفرینان کلیدی

در زیر نام برخی از نقش‌آفرینان کلیدی در بازار IoT LPWANها را فهرست کرده‌ایم:

Semtech Corporation, Guangdong Dapu Communication Technology Co., Ltd., HOPE Microelectronics CO., Ltd., Embit s.r.l., IMST GmbH; LINK LABS, Libelium Comunicaciones Distribuidas S.L., Laird Technologies, MultiTech Systems, Inc., Murata Manufacturing Co., Microchip Technology Inc., Nemeus, NiceRF Wireless Technology Co., Ltd., MANTHINK Corporation, GlobalSat WorldCom Corporation,

و دیگر شرکتها.

برگرفته شده از : iotbusinessnews

.

  Article "tagged" as:
  Categories:
IoT

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.