ساختمان اج (Edge) آمستردام هلند ؛ هوشمندترین ساختمان جهان

ساختمان اج (Edge) آمستردام هلند ؛ هوشمندترین ساختمان جهان
۳۰ خرداد ۰۷:۴۷ ۱۳۹۷ پرینت گرفتن از این مقاله

ساختمان اج یک مرکز اداری مبتکرانه در آمستردام است که نام هوشمندترین ساختمان جهان را یدک می‌کشد. هدف معماری آن خلق محیطی بصری، راحت و سازنده برای کارکنانی است که می‌خواهند الهام‌بخش طراحی پایدار ساختمان در جهان باشند. بنایی با ۴۰ هزار مترمربع فضای اداری که در سال ۲۰۱۵ افتتاح شد و بالاترین امتیاز را (۶۳/۹۸) از BREEAM (استاندارد ارزشیابی کیفیت ساختمان از دیدگاه پایداری و مصرف انرژی) دریافت کرد.

به گزارش bacpress ، کلیدی‌ترین جنبه طراحی پایدار این ساختمان سیستم نورپردازی متصلی از شرکت فیلیپس است، که به کارکنان این امکان را می‌دهد تا نور و دمای محیط کاری خود را با کمک گوشی‌های هوشمندشان تنظیم کنند. همچنین این سیستم می‌تواند اطلاعاتی درباره فعالیت‌ها در فضای کاری فراهم کند که به کاهش اثرات CO­۲ کمک می‌کند.

اج چطور هوشمند است؟

اج به‌گونه‌ای هوشمند ساخته شده است که می‌داند شما کجا زندگی می‌کنید، خودروتان چیست، امروز با چه کسی قرار ملاقات دارید و چه‌قدر شکر در قهوه‌تان می‌ریزید. شما از همان دقیقه‌ای که از خواب بیدار می‌شوید، با برنامه گوشی همراه خود متصل می‌شوید تا برنامه کاری روزمره‌تان بررسی شود؛ در هوشمندترین ساختمان جهان شما را به جای پارک خودروتان راهنمایی کند و میزی برای شما پیدا کند، چرا که هیچ‌کس در اج میز کاری مشخصی ندارد. فضای کار شما بر اساس برنامه کاری‌تان انتخاب می‌شود: میزی برای نشستن، میز سرپایی، غرفه کاری، اتاق جلسه، میزی در بالکن یا اتاق تمرکز. هرجا بروید، برنامه می‌داند که شما چه نوع نور و دمایی را ترجیح می‌دهید و محیط را مطابق میل شما آماده می‌کند.

اما پایداری، که امروزه عنصری مهم در معماری ساختمان است، چه معنایی دارد؟ پایداری درواقع کارایی و آسایشی است که کل ساختمان برای کاربران خود فراهم می‌کند، به‌طوری که آن‌ها بتوانند به‌راحتی در محیطی سالم و سازنده فعالیت کنند. یک محیط سالم و الهام‌بخش استعدادها را جذب می‌کند و منجر به رضایت بیشتر کارمندان می‌شود. محیطی مثل ساختمان اج سبب کاهش هزینه‌های نگهداری و انرژی می‌شود، بیماری را کم می‌کند و خلاقیت را افزایش می‌دهد و درنهایت همه این‌ها یک معنی را می‌دهد: عملکرد مالی بهتر.

ویژگی‌های محیطی کلیدی هوشمندترین ساختمان جهان

نمای داخلی خانه هوشمند اج

نمای داخلی خانه هوشمند اج

اج، به عنوان هوشمندترین ساختمان جهان ۷۰% کم‌تر از ساختمان‌های اداری دیگر برق مصرف می‌کند. سقف و نمای جنوبی آن بزرگ‌ترین صف پنل‌های فوتوولتائیک در سراسر اروپاست. سیستم ذخیره انرژی حرارتی آبی آن همه انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش را فراهم می‌کند و با اتصال یک پمپ حرارتی به این منبع، کارایی آن به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد، اما این همه امکانات نیست. حرکت، فضای اشغال‌شده، سطح نورپردازی، رطوبت و دما پیوسته اندازه‌گیری می‌شود و با استفاده از فناوری هوشمند –ازجمله روشنایی متصل LED از راه اترنت- سیستم‌های ساختمان به حداکثر بهره‌وری می‌رسد.

برخی از ویژگی‌های کلیدی این ساختمان در زیر آمده است:

چرخش

گردش ساختمان بر اساس مسیر خورشید است. دهلیزها (Atrium) نور شمالی روز  را برای ساختمان جمع‌ می‌کنند و پنل‌های خورشیدی، در نمای جنوبی، سپری در برابر خورشید و محافظت از فضای کاری‌اند.

نما

هر نمایی به‌صورت منحصربه‌فرد مطابق با چرخش و هدفش طراحی شده است:

  • دیواره‌های تحمل بار در جنوب، شرق و غرب، ورودی‌های کوچک‌تری دارند تا حجم حرارتی و سایه را فراهم کنند و پنل‌های بازشونده‌ ثابت برای تهویه هوا کاربرد دارند.
  • بادگیرها در نمای جنوبی براساس زاویه نور خورشید طراحی شده‌اند و سایه مضاعفی برای فضاهای اداری و کاهش حرارت اشعه خورشید فراهم می‌کنند.
  • پنل‌های خورشیدی در نمای جنوبی جریان برق پایدار و کافی را برای روشن‌نگه‌داشتن همه تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و ماشین‌های برقی تأمین می‌کنند.
  • نماهای شمالی تا حد زیادی شفافند و از شیشه‌های ضخیم‌تری برای کاهش صدای خیابان بهره می‌گیرند.
  • نمای دهلیزی کاملا شفاف است و چشم‌اندازی را از یک رودخانه فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد نور پایدار شمال به داخل وارد شود.

نورپردازی هوشمند

سیستم نورپردازی LED که از اترنت تغذیه می‌شود با بیش از ۳۰ هزار حسگر یکپارچه شده تا پیوسته حرکت، اشغال فضا، سطح روشنایی، رطوبت و دما را برای تنظیم خودکار مصرف انرژی بسنجد.

سقف خورشیدی

۶۵ هزار فوت پنل خورشیدی در نماها و سقف ساختمان و همچنین در سقف ساختمان‌های دانشگاه آمستردام برای تأمین منابع انرژی محله از راه دور به کار رفته است.

بازیابی انرژی

دهلیزها حائلی بین فضای کاری و محیط بیرون عمل محسوب می‌شوند. هوای تهویه مازاد از دفاتر دوباره برای تهویه هوای فضای دهلیزها استفاده می‌شود؛ سپس هوای تهویه‌شده از راه بالای دهلیز، یعنی از جایی که از یک مبدل حرارتی برای استفاده از هر نوع گرمایی عبور می‌کند، به داخل برمی‌گردد.

بازیابی آب باران

آب باران در سقف‌ها جمع‌آوری می‌شود و برای فلاش‌تانک توالت‌ها، آبیاری محیط سبز بالکن‌ها در دهلیزها و سایر باغچه‌‌‌های دورتادور ساختمان استفاده می‌شود.

منبع انرژی حرارتی

دو چاه عمیق ۱۲۹ متری به یک آب‌خوان می‌رسند که به دیفرانسیل‌های انرژی حرارتی امکان ذخیره‌سازی را در عمق زیرزمین می‌دهد.

روشنایی از طریق اترنت

شرکت فیلیپس سیستم نورپردازی LED را در هوشمندترین ساختمان جهان راه انداخته است. سیستم LED روشنایی(LOE)، از اترنت تغذیه می‌شود و ۱۰۰ درصد مبتنی بر IP است. این موجب می‌شود که بتوان سیستم روشنایی را با رایانه کنترل کرد، به‌گونه‌ای که تغییرات به‌سرعت و به‌راحتی بدون باز کردن سقف‌های معلق اجرا شود. این سیستم حدود ۶۵۰۰ چراغ روشن LED متصل را برای خلق یک «سقف دیجیتال» در این ساختمان ۱۵ طبقه به‌کار برده است. با بهره‌گیری از حسگرهای یکپارچه در ۳ هزار عدد از این چراغ‌های روشن، که با نرم‌افزار مدیریت نورپردازی فیلیپس کار می‌کند، سیستم امکان دریافت، ذخیره‌سازی، اشتراک و توزیع اطلاعات را در سراسر فضای روشن پیدا خواهد کرد. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان این داده‌ها را دید و تحلیل کرد و هم‌چنین مصرف انرژی و عملیات تعمیر و نگهداری با کمک آن مدیریت می‌شود.

برنامه گوشی همراه ؛ شخصی‌سازی فضای کاری

هوشمندترین ساختمان جهان

هوشمندترین ساختمان جهان

هر یک از کارکنان با یک برنامه نصب‌شده روی گوشی هوشمند خود به ساختمان وصل می‌شوند. آن‌ها با استفاده از این برنامه فضای پارک، میزهای خالی یا همکاران خود را پیدا می‌کنند، مشکلات را به تیم تسهیلات گزارش می‌دهند یا حتی درون ساختمان حرکت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند سطح نور و دمای هرجایی را که برای کار خود انتخاب کرده‌اند، با این برنامه تنظیم کنند. برنامه می‌داند چه نوع قهوه‌ای دوست دارند و مصرف انرژی آن‌ها را رصد می‌کند تا نسبت به آن هوشیار باشد.

داده‌ها

سیستم‌های دیجیتال هوشمندترین ساختمان جهان میزان گسترده‌ای از داده‌ها را تولید می‌کنند. داده‌های تلفن‌های همراه که همه چیز را، از میزان مصرف انرژی تا الگوهای کاری، دربرمی‌گیرد پتانسیل زیادی برای ارائه اطلاعات به اپراتورهای شرکت دارد تا فهم بهتری از محیط کاری و نیازهای آن ایجاد کند.

راهروی زیست محیطی (اکولوژیکی)

فضای مدرن طراحی داخلی هوشمندترین ساختمان جهان

فضای مدرن طراحی داخلی هوشمندترین ساختمان جهان

فضای سبزی که ساختمان را از خیابان‌های اطراف جدا می‌کند، همانند راهرویی محیط‌زیستی عمل می‌کند که اجازه عبور ایمن حیوانات و حشرات را در فضای اطراف ایجاد می‌کند. اریک اوبلز، مدیرعامل Deloitte (شرکت مستقر در ساختمان اج) می‌گوید: «مهم‌ترین اولویت ما خلاقیت است. ما می‌خواهیم موانع موجود را در تحلیل داده‌ها برداریم و بینشی جدید در استفاده از فضای کاری ایجاد کنیم. نشان دادیم چطور می‌شود انتشار CO2  ناشی از عملکرد ساختمان‌ها را کاهش داد و به سمت جهانی پایدارتر حرکت کرد.» ساختمانی که نه‌فقط مصرف خالص انرژی آن صفر است، بلکه حتی خودش ۱۰۲ درصد از انرژی مورد نیاز خود را تولید می‌کند. ساختمانی با بالاترین امتیاز و رتبه از BREEAM که از زمان بازگشایی تاکنون حتی یک مورد شکایت هم از طرف کارکنانش نداشته است.

۲ هزار و پانصد کارمند Deloitte، تنها هزار میز کار دارند؛ چیزی که سبب بهبود کیفیت روابط، فرصت‌های تعامل بیشتر و مهم‌تر از همه استفاده بهینه از فضا می‌شود. وقتی از میز استفاده می‌شود که لازم است. برخی اتاق‌های کوچک در این ساختمان تنها یک صندلی و لامپ دارند، بدون میز- فضایی که مثلاً برای یک تماس تلفنی مطلوب به‌نظر می‌رسد. اتاق‌های بازی و کافه‌هایی که همیشه یادشان هست شما چه نوشیدنی را دوست دارید در این ساختمان به کارمندان خدمات می‌دهند. فضای کاری ایجادشده در این ساختمان به فلسفه سازندگانش نزدیک است: شکستن کلیشه‌ فضای ثابت برای کار و شیوه‌های دگم کار و اندیشیدن.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.