پروتکل Z-Wave در ساختمان های هوشمند

پروتکل Z-Wave در ساختمان های هوشمند
۱۰ خرداد ۰۸:۰۰ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

 پروتکل Z-Wave یک پروتکل بی سیم است که تراشه های آن در بسیاری از تجهیزات اینترنت اشیا مانند قفل درب، روشنایی، سیستم های گرمایشی و آلارم های خانه تعبیه شده اند. این پروتکل کمی پیچیدگی خاص خود را دارد چرا که دستگاه و کنترل کننده حتما باید هر دو از نوع Z-Wave باشند.

تاریخچه استفاده از پروتکل Z-Wave

به گزارش BACpress ، از سال ۲۰۰۲ که این پروتکل ارتباطی معرفی شده است، می توان به خوبی متوجه شد که هر روز در حال توسعه و پیشرفت است. در ابتدای کار سرعت انتقال داده تنها ۹۶۰۰ بیت در ثانیه بود. این سرعت برای خاموش و یا روشن کردن یک چراغ به اندازی کافی خوب بود. اما اگر شما می خواستید رنگ روشنایی و یا میزان آن را نیز تعیین می کردید به سرعت بیشتری نیاز داشتید. بنابراین در سری ۳۰۰ به ۴۰ کیلو و در سری ۵۰۰ به ۱۰۰ کیلو سرعت افزایش یافت. بسیاری از پیشرفت های دیگر در امتداد راه  نیز ایجاد شدند.

شبکه پروتکل Z-Wave

برای استفاده از پروتکل Z-Wave شما حداقل به دو دستگاه نیاز دارید. یک دستگاه مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی و … و دستگاه دیگر یک کنترل کننده  Z-Wave است. این کنترل کننده به نام های Z-Wave Hub و Z-Wave Gateway نیز شناخته می شود که در واقع قلب اصلی شبکه پروتکل Z-Wave را تشکیل می دهند. با استفاده از ساختاری که این پروتکل در اختیار شما قرار داده می شود که معمولا به عنوان یک برنامه است می توانید با دستگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید.

 

پروتکل Z-Wave

پروتکل Z-Wave

نحوه کار پروتکل Z-Wave

Z-Wave برای ایمن سازی ارتباطات میان دستگاه های مختلف از یک کلید شبکه مشترک استفاده می کند. زمانی که دستگاه ها به یکدیگر متصل می شوند، کلید بین کنترل کننده و دستگاه پذیرنده به اشتراک گذاشته می شود.

در گذشته برای این فرآیند اتصال که اصطلاحا S0 نامیده می شود، مشکلاتی از قبیل آسیب پذیری وجود داشت. چرا که کلید شبکه برای اشتراک گذاری تماما از ۰ تشکیل شده بود و همین مسئله باعث می شد که در محدوده RF مورد حملات زیادی قرار بگیرید. این پروتکل تنها برای خانه های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از پروتکل Z-Wave

برای شروع، این یک پروتکل استاندارد است، به این معنی که همه دستگاه ها (تقریبا) از دستورات بی سیم مشابه استفاده می کنند. ارتباط Z-Wave دو طرفه است: دستگاه ها دستوراتی را که به آنها داده می شود، برای اطمینان از عملکرد، تایید می کنند. همچنین، به دلیل استفاده از باند بی سیم، در خانه ها، حتی از طریق دیوارها، دامنه مناسب را فراهم می کند.

برای عملکرد به قدرت زیادی نیاز ندارد به همین دلیل دستگاه هایی که با باتری کار می کنند نیز به راحتی قابل استفاده خواهند بود.

این پروتکل به عنوان یک شبکه مش ساخته شده است. یعنی زمانی که دستگاه های زیادتری به آن متصل می شوند، عملکرد دستگاه بهتر می شود.

رنج عملکردی زیاد. رنج این پروتکل حدود ۳۰ متر است به همین دلیل برای ساختمان های بزرگ می تواند انتخاب خوبی باشد. (البته اخرین پلتفرم پروتکل Z-Wave ، سری ۷۰۰، تا میزان ۱۰۰ متر نیز می تواند نقطه به نقطه اتصال داده شود.)

 

پروتکل Z-Wave

پروتکل Z-Wave

محصولات کدام کمپانی از پروتکل Z-Wave پشتیبانی می کنند؟

محصولات هوشمند سامسونگ

ترموستات های Honeywell

Hogar Milo (همراه با دستیار گوگ برای کنترل از طریق صدا)

ADT Security Hub

قفل هوشمند August

Somfy

محصولات هوشمند LG

قفل های هوشمند Kwikset

با توجه به موراد مطرح شده می توان مطمئن شد که بهترین محصولات هوشمند قابلیت پشتیبانی از پروتکل Z-Wave را دارند.

  Article "tagged" as:
  Categories:

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.