pire mard

کانادا و تلاش برای ساخت شهر هوشمند

ساحل شرقی تورنتو فرصتی خارق العاده برای شکل دادن به مدلی از شهرهای آینده و ارائه یک مدل جهانی برای رشد فراگیر ساخت شهر هوشمند را ایجاد کرده است. گروه Google’s Sidewalk مفتخر است که طرح نوآوری و توسعه کارشناسی ارشد (MIDP) را برای پروژه پیاده رو تورنتو به عنوان یک پیشنهاد جامع برای چگونگی تحقق این پتانسیل ارائه دهد.

این شرکت هنوز تصویری واضح یا توضیحی دقیق درباره آنچه ” محله هوشمند ” در ساحل تورنتو شامل می‌شود را منتشر نکرده است. تاکنون به نظر می‌رسد که اشکال مختلفی از فن آوری‌های هوشمند از جمله حسگرها و سنسورها برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها‌ و همچنین ساختمان‌های همه کاره و متحرک و سیستم‌های حمل و نقل جدید در نظر گرفته خواهد شد، که شاید تصور همچین شهری آسان نباشد.

یک نکته در مورد موضوع شهر هوشمند، تعریف چالش برانگیز و مبهم تعریف شده از آن است، چالش دیگر عدم توانایی در تجسم آنها و درک همه گیر بودن دسترسی به آنها است.

شاید عامل آن را بتوان شركت‌های فن آوری را كه اغلب در به اشتراک گذاشتن جزئیات محصولات خود و یا اجرای آنها و استفاده آنها توسط شهرها، موفق نبوده‌اند دانست.

بیشتر تبلیغات شهری که بیشتر به آزمایشگاه‌ها و دنیای انیمیشن شباهت دارد را به‌تصویر کشیده‌اند.درحالیکه در حاضر نیز، شهرهای هوشمند در اطراف ما ، به اشکال مختلف و در فضاهای مختلف وجود دارد و بسیار مهم است که ما “تعریف درستی از ویژگی‌های شهر هوشمند” را درک کنیم.

نقشه برداری از شهرهای هوشمند

تیم محققان از دانشگاه مک مستر کانادا موفقشده‌اند یک نقشه تعاملی ایجاد کنند که به بینندگان این امکان را می‌دهد از طریق فن آوری‌های مختلف، شهرهای هوشمند را در کانادا پیمایش کنند.

این نقشه دامنه استراتژی‌های شهر هوشمند را که در سرتاسر کانادا اجرا شده را،در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این نقشه نتایج را براساس مکان و نوع فناوری شهر هوشمند فیلتر می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد جزئیات هر فناوری از جمله هر گونه نگرانی در مورد حریم خصوصی را بخوانند. ساکنان همچنین می‌توانند تجربیات و برخوردهای خود را با فناوری‌های شهر هوشمند ببا دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

فناوری‌های نامرئی

نگاشت فناوری‌های شهرهای هوشمند، نشان داده است که بسیاری از انواع فناوری‌های ایجادشده، برای چشم عموم قابل مشاهده نیستند. به عنوان مثال: مانیتورهای سر و صدای ترافیک (ادمونتون) ؛ حسگرهایی که افراد را شمارش می کنند و تحرکات آنها را در محیط های ساخته شده تجزیه و تحلیل می کنند (تورنتو). سطل‌های زباله ای که وضعیت زباله‌های شهر را، از وضعیت خود آگاه می کنند (وینیپگ). و نیمکت های هوشمندی که به طور بالقوه داده‌های کاربران را ردیابی می‌کنند

یک نیمکت هوشمند در ادمونتون. این نیمکت های عمومی امکان دسترسی به Wi-Fi و شارژ را فراهم می کنند ، اما همچنین داده های دستگاه های اطراف را جمع آوری می کنند

بسیاری از این فن آوری‌ها به طور گسترده اطلاع رسانی نمی‌شوند و مردم از وجود آنها آگاه نیستند و این امر باعث می‌شود که مردم در معرض نقض حریم خصوصی و نظارت ناخواسته قرار گیرند. حتی برای محققان نیز مشخص نیست، که چه میزان اطلاعاتی توسط این دستگاهها جمع آوری می شود.

این عدم صراحت یک عقب گرد اصلی در تلاش برای ایجاد روند مشورتی دموکراتیک در مورد ایجاد فضاهای شهرهای هوشمند در سراسر کشور است. برای ادامه مکالمه به روشی معنی دار و فراگیر ، دنبال کردن استراتژی های آموزش و اکتشاف پیرامون شیوه های شهر هوشمند ضروری می شود.

نیاز به آگاهی عمومی

با توجه به این تحولات‌،نیاز هرچه بیشتر برای تعریف و بازتعریف شهر هوشمن توسط محققان مشهود است.تعریف‌های همچون؛ فناوری‌های شهر هوشمند چیست و کجا در فضای شهر وجود دارد. داشتن این دانش به افراد امکان آگاهی ملموسی از مکانهایی را می‌دهد که این فناوری‌ها در آن فضاها تهیه شده‌اند – فضاهایی که در غیر این صورت ممکن است نامرئی یا گریزان باشند.

نقشه ای که ایجاد کردیم با هدف گسترش این احساسات و کمک به آموزش عمومی در مورد شهرهای هوشمند کانادا ، تهیه شده است.

خارج از دانشگاه‌، یک شبکه طرفداری در حال ظهور وجود دارد، که کارهای دقیق و مهمی را در مورد شهرهای هوشمند و اثرات منفی بالقوه آنها انجام می دهد.

آزمایشگاه عدالت دیجیتال و Tech Reset Canada هر دو در حال کار بر روی چندین کمپین هستند تا هم آگاهی عمومی را از شهرهای هوشمند  افزایش دهند و هم نگرانی‌های ناشی از این فناوری‌های نوظهور شهری را برجسته کنند. هر دو گروه منتقد آزمایشگاه‌های پیاده رو بوده و همچنان نضرات و دلایلی مورد نیاز را در بحث ارائه می دهند.

اخیراً‌، این انتقادها در حوالی #BlockSidewalk به هم پیوسته اند‌، کمپینی که به دنبال جلوگیری از آزمایشگاه های Sidewalk در توسعه ساحل تورنتو است ضمن تشویق یک روند شهروند محور و دموکراتیک در مورد اهداف توسعه جایگزین.

تصویری از نقشه شهر هوشمند که فناوری های شهر هوشمند را در ادمونتون نشان می دهد

حمایت و فعالیت در شهرهای هوشمند یک تلاش مهم است و در یک زمان حساس اتفاق می افتد که توسعه شهر هوشمند را از هرگونه آگاهی عمیق نسبت به منطق تعریف شده یا روند اجرای آن فراتر می برد. بنابراین لازم است کسانی که به تعریف شهر هوشمند دسترسی دارند و نزدیکی دارند – محققان ، سیاست گذاران ، روزنامه نگاران ، مدافعان – با پیوستن و همکاری، با مولفه آگاهی عمومی به کارهای گسترده خود ادامه دهند.

این نقشه سعی دارد برخی از فناوری‌های شهر هوشمند را که در شهرها قرار داده شده‌، همچنین؛ نشان دهد وقتی فناوری‌های شهر هوشمند که برای عموم مردم گسترش می‌یابد اما آنها عمدتاً از وجود آنها بی اطلاع هستند ، هیچ بحث و پروسه رضایت عمومی معناداری را به‌وجود نمی‌آورد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

google-site-verification=LIlp78bswjmF4j21BsLJxo_uLTDoQ6D65iBZr09qqzs