کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست در گرو هوشمندسازی/۲

کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست در گرو هوشمندسازی/۲
۰۲ خرداد ۰۷:۴۹ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

در این مطلب ادامه مصاحبه با رامین کرمی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مکانیک از دانشگاه تربیت مدرس، عضو هیئت مدیره و رئیس کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی استان تهران را در مورد سیاست ها و راهکارهای هوشمندسازی را می خوانیم.در این مصاحبه رامین کرمی برای ما از اهمیت استفاده از هوشمندسازی برای کاهش آلودگی و هدر رفت سوخت و حفظ محیط زیست می گوید.

قسمت اول را از اینجا بخوانید:نظام مهندسی کشور؛ سیاست ها و راهکارهای هوشمندسازی

به موضوع محیط زیست اشاره کردید. با توجه به اینکه یکی از مشکلات ما در کلان شهری مثل تهران بحث های محیط زیستی و شهر سبز است، آیا در این زمینه برنامه ای دارید؟

کارهای خوبی انجام شده مثلا در بحث آب در فضاهای کمتر از ۱۵۰۰ متر مربع شهرداری به مهندسی مکانیک تمکین نمی کرد،ما در این بحث آب و محیط زیست را یکی می دانیم و مهندسی مکانیک را برای حفظ منابع زیرزمینی وارد عمل کرده ایم. بیشتر ساختمان های ما به فاضلاب شهری متصل است. در نتیجه، فسفات و نیترات سفره های زیرزمینی را بالا می برد و این سفره ها را آلوده می کند.

اصلاحی که انجام شد این بود که فاضلاب ها حتما به سمت اگوی شهری و آب باران نیز حتما به سمت چاه های جذبی هدایت شود. این اتفاق دو نتیجه مفید را دربر داشت:

سالم سازی و تقویت سفره های آب زیرزمینی تهران

اول سالم سازی و تقویت سفره های آب زیرزمینی تهران است. دوم با توجه به مشکلات پیش رو در کمبود آب، خطوط اگوی شهری اهمیت ویژه ای دارد و برای ظرفیت ویژه ای از فاضلاب طراحی شده است. قرار نبوده آب سطح شهر تهران را داخل خود جمع کند و با یک بارش سنگین یا متوسط، مناطق پایین دست شدیداً تحت فشار قرار گیرد و به شبکه خسارت بزند.

استفاده از فناوری جدید برای کاهش هدر رفت و آلودگی در مصرف خانگی

مورد دوم این است که حدود ۴۰ تا ۴۲ درصد سوخت کشور مصرف خانگی دارد و بیشتر آن صرف موتورخانه ها می شود. عمر موتورخانه ها اغلب به چند دهه گذشته برمی گردد و فناوری قدیمی آنها بازده دیگ ها را حداکثر تا ۶۰ – ۷۰ درصد تأمین می کند. دمای خروجی دودکش به ۲۰۰ – ۳۵۰ درجه سانتی گراد می رسد که فاجعه است و ترکیبات نسوخته و دمای زیاد سبب این آلودگی می شود. در مقابل، امروزه در اروپا فناوری هایی اجباری شده که دمای خروجی دودکش آ نها ۶۰ – ۷۰ درجه سانتیگراد است. ما نیز از وقتی به ضرورت این نیاز پی بردیم، در حال روی آوردن به این فناوری هستیم و خوشبختانه، پس از مبحث ۱۷ استاندارد، در حال جایگزینی شان هستیم. همچنین از مهندسانی که طراحی خود را به این سمت می برند استقبال می کنیم.

محیط زیست - آلودگی

آلودگی محیط زیست

با توجه مشکلاتی که کلان شهری مثل تهران با آن مواجه است آیا اجرای هوشمندسازی ساختمان ها می تواند به گسترش فضای سبز و شاخصه های زیست محیطی کمک کند؟

کلان شهر تهران با حدود ۷ میلیون نفر جمعیت بسیار به هوشمندسازی نیاز دارد و اگر انجام نشود نوعی خیانت است. با این مصرف انرژی زیاد، اگر کنترل نشود، آلودگی سر به فلک خواهد گذاشت. تا کی می خواهیم منابع زیرزمینی را استفاده کنیم و این منابع را مدیریت نکنیم؟ باید با تأمین زیرساخت های صنعتی و انتقال فناوری های قدیمی به فناوری های نو این منابع را حفظ کنیم. دولت باید بودجه های لازم را برای این منظور تأمین کند.

ما در سازمان نظام مهندسی، در جایگاه بازوی نظارتی و مهندسی دستگاه های کشور، می توانیم با ارائه خدمات مهندسی سطح دانش را ارتقاء دهیم ولی باید سیاست گذاری درست انجام شود و دسترسی عموم برای این فناوری ها راحت شود.

وظیفه نهادهایی مثل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و نهادهای اجرایی است که در این موضوعات سرمایه گذاری کنند.

شما برای اینکه سازمان نظام مهندسی بتواند نظارت و بازرسی را به طور کامل انجام دهد چه راهکاری دارید؟ و با توجه به اینکه فرمودید وظیفه سازمان تدوین مقررات است و اجرایی کردن آنها در وظایف شما نیست برنامه ای برای همکاری با سازمان های بالادستی دارید که برون داد مناسب از این طرحها را ببینیم؟

در اینجا نیاز به هماهنگ کننده بسیار ضروری است؛ به طوریکه از سازمان نظام مهندسی نیرو بخواهد، از سازمان بهینه سازی که برچسب استاندارد و غیر استاندارد را تهیه کرده است و وزارت مسکن که متولی اجرای قانون استاندارد است نیرو بگیرد، و از ما نیز به عنوان بازوی اجرایی کمک بگیرد. خودشان به عنوان قانون گذار حضور داشته باشند، سازمان تحقیقات مسکن و هر نهاد ذیصلاح دیگر حلاجی کنند و سندی را به صورت قانون تدوین کنند.

ما در سازمان نظام مهندسی وظایف خود را در همه مراحل به درستی انجام خواهیم داد. مجری های قانونی می گذاریم، طراحی ها را به سمت طراحی فاز ۲ پیش خواهیم برد، زیرساخت ایجاد خواهیم کرد، کنفرانس و نشست های چالشی برگزار خواهیم کرد، از صاحبان فکر و سیاستمداران دعوت می کنیم و اعلام می کنیم به عنوان بزرگ ترین سازمان مردم نهاد (NGO)، تهران با داشتن ۱۲۰ هزار عضو خدمات قابل قبولی به نهادهای گوناگون می دهیم.

از تمام مسئولین و اساتید خواهش می کنم هر جا احساس نیاز کردند از تمام توان ما استفاده کنند و حتی بودجه خود سازمان را در بخش آموزش و پژوهش و ترویج هزینه می کنیم چون احساس می کنیم وظیفه ملی ماست.

معمولا در همه جای دنیا انجمن هایی که از افراد حقوقی و حقیقی تشکیل شده دولت ها را به سمت سیاست گذاری سوق می دهند.

از آنجا که ساختار اصلی نظام مهندسی بیشتر طراحی، نظارت و اجراست و با توجه به کاستی هایی که در بخش اجرا و کمبودهای اتوماسیون و امنیت و آسایش وجود دارد، به جز استقبال از همکاری، آیا راه حل دیگری برای هل دادن و تسریع اقدامات دولت دارید؟

ما با شورای شهر قدیم و جدید که به تازگی انتخاب شدند ارتباط نزدیک داریم و از همه کمیسیون های شورای شهر خواسته ایم افراد متخصص در اختیارشان بگذاریم. در همه جای دنیا انجمن ها سیاست گذاری می کنند تا بدنه دولت لاغرتر و چابک تر شود و ما نیز هم پتانسیل لازم و نفرات متخصص بسیاری داریم. اکنون نیاز به کمک رسانه های جمعی داریم تا ذهنیت ما را به درستی انتقال دهند و باعث فرهنگ سازی شوند. در بحث اطمینان سازی آمارها گویا هستند. از وقتی نظام مهندسی ایجاد شده با اینکه مشترکین ۱۰ برابر شده اند اما ۱۷ % کاهش تلفات داشته ایم و این خود آمار بزرگی در بخش ساخت و ساز و مقاوم سازی محسوب می شود.

در بخش تأسیسات، دهه گذشته را نمی توان با دهه حاضر مقایسه کرد. کیفیت مصالح ساختمانی، اسکلت، فلزات مختلف، بدنه ها و عایق های صوتی و حرارتی همه تغییر کرده و این نشان دهنده سیاست گذاری های دولت برای استفاده از نیروهای متخصص این نوع خدمات است.

همچنین واردات و حمایت از تولید داخلی، این ها همه کلاف هایی هستند که به هم متصل اند و از هم جدا نیستند.

در پایان اگر سخنی دارید بفرمایید.

خود را مسئول می دانیم تا حدتوان سطح کیفیت خدمات به مردم را بیشتر کنیم. امیدواریم همه مسئولین و اعضای دست اندرکار در پی رشد مملکت باشند و شاهد روزهای بهتری در صنعت ساختمان و تأسیسات و مخصوصا بهینه سازی مصرف انرژی باشیم.

  Article "tagged" as:
  Categories:

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.