برگزاری هشتمین جلسه کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان

برگزاری هشتمین جلسه کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان
۰۳ خرداد ۱۶:۰۳ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

هشتمین جلسه کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان روز سه شنبه ، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در محل این اتاق و با حضور اعضا برگزار شد. ۳ گزارش اصلی در این جلسه از سوی کارگروه حرفه ای مهارتی ، اقتصادی و کشاورزی و صنایع غذایی ایراد شد که مورد توجه اعضا قرار گرفت. موضوع محوری این گزارش ها تهدیدها و فرصت های حرفه ای مهارتی ، اقتصادی و کشاورزی در ماه های آتی اقتصاد ایران بود.

دولت دست از فشار روی بخش خصوصی بردارد

به گزارش BACpress ، در هشتمین جلسه کمیسیون ، بوطاق خانبوداغی ، رئیس کمیسیون صنایع و تجارت اتاق بازرگانی اتاق ایران و آلمان ضمن خوش آمدگویی به اعضا به چالش‌های این روزهای اقتصاد  ایران اشاره کرد و گفت: «باید ببینیم که چرا کشور ما با چنین مشکلاتی مواجه شده است. قوانین خوبی در حوزه مالیاتی و اقتصادی وجود دارد ، اما اجرای آن دچار مشکل است و دست اندرکاران اقتصادی و بخش خصوصی را به دردسر انداخته است.»

وی ادامه داد: «دولت باید از تجارت و اقتصاد، پایش را بیرون بکشد و کار را به بخش خصوصی واگذار کند. دولت تمام فشار را روی بخش خصوصی گذاشته‌ است و عملا این بخش را تعطیل کرده‌.» خانبوداغی همچنین اظهار داشت: «اصولا موفقیت هر اقتصادی در دنیا به بخش خصوصی آن است. در واقع دولت وقتی برای طراحی ، برنامه ریزی و حمایت ندارد چون خودش تولیدکننده، واردکننده و صادرکننده شده است.»

اقتصاد ایران دچار سردرگمی اقتصادی

بوطاق خانبداغی ، رئیس کمیسیون صنعت و تجارت اتاق ایران و آلمان

بوطاق خانبداغی ، رئیس کمیسیون صنعت و تجارت اتاق ایران و آلمان

در ادامه جلسه دکتر بهروز ریاحی یکی مسئولان کارگروه اقتصادی با اشاره به سردرگمی اقتصادی در سال ۱۳۹۸ عنوان داشت: «اگر اعضا بتوانند در این سردرگمی اقتصادی به یک منطق برسند و استراتژی مشخصی برای خود داشته باشند می توانند در این وضعیت موفق شوند.» او در ادامه با تاکید بر وضعیت رکود تورمی به عنوان غده سرطانی در اقتصاد کشور گفت: «این پدیده می تواند صدمه زیادی به بخش های مختلف اقتصادی وارد کند. ما این نوع رکود را ۵ بار در ۴۰ سال گذشته تجربه کرده ایم ، اما برای دومین بار در دهه ۹۰ است که دچار اقتصاد ایران شده است و این نشانه خوبی برای اقتصاد نیست.»

دعوت کارگروه حرفه ای و مهارتی کمیسیون به شکار فرصت ها

مهندس نیکنامی و دکتر ریاحی ، کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان

مهندس نیکنامی و دکتر ریاحی ، کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان

در این جلسه مهندس نیکنامی ، مسئول کارگروه حرفه ای و مهارتی کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان با حساس خواند موقعیت کنونی اقتصاد کشور ، این زمان را مرحله ای بسیار مهم برای بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: «این روزها باید بیش از آنکه نگاهی تیره به اوضاع اقتصادی داشته باشیم به فرصت ها نگاه کنیم و آنها را شکار کنیم. موضوعی که بیش از آنکه نگاه به تحولات بین‌المللی داشته باشد، نگاهش به داخل کشور است.»

وی در ادامه با اشاره برنامه ریزی دولت برای افزایش بهره‌وری نیروی کار در برنامه توسعه گفت: «متاسفانه تنها ۱٫۲ درصد از بهره‌وری مورد نظر دولت در برنامه ششم توسعه محقق شده است و این خود عامل اصلی عقب افتادگی اقتصاد ایران در سال های گذشته بوده است.» نیکنامی ادامه داد: «گرچه وجود این همه نیروی کار تحصیل کرده و بیکار در سطح کشور یک ضعف بزرگ به حساب می‌آید اما خود این موضوع می‌تواند فرصتی طلایی برای اقتصاد ایران باشد. کارگر ۸۰ دلاری و متخصص را نمی‌توانید در هیچ کجای دنیا پیدا کنید.»

تکنولوژی های نوین و نیروی متخصص نقشه راه ترمیم اقتصاد ایران

سخنرانی مهندس نیکنامی ، مسئول کارگروه حرفه ای و مهارتی

سخنرانی مهندس نیکنامی ، مسئول کارگروه حرفه ای و مهارتی

نیکنامی با تشریح آموزش های فنی و حرفه ای پیشرفته در کشورهایی چون آلمان برای نیروی کار بیکار ایرانی آن را فرصتی طلایی دانست تا نه تنها نیروی کار ایرانی در کشور که در منطقه به عنوان سرمایه ای ارزشمند حضور داشته باشد. او در این زمینه گفت: «با صادارت نیروها و تکنیسین های ایرانی به کشورهای منطقه نه تنها باعث ارزآوری به کشور می شویم بلکه موجب وابستگی تکنولوژیک این کشورها به ایران خواهیم شد. در مرحله بعدی هم با صادرات و خدمات تکنولوژیک به این کشورها می‌توانیم ارزش افزوده ایجاد کنیم.»

مسئول کارگروه حرفه ای و مهارتی و گردشگری کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان در ادامه گفت: «لختی دولت این فرصت را به بخش خصوصی داده که امروز از فرصت ها تمامی استفاده را ببرد و ایران را به هاب آموزشی و مهارتی منطقه تبدیل کند و اقتصاد مهارتی جایگزین اقتصاد نفتی شود.»

مهندس نیکنامی با اشاره به موضوع بهره‌گیری از تکنولوژی های نوین آن را نقشه راهی برای ترمیم اقتصاد ایران دانست و در این باره اظهار داشت: «بهره‌گیری از تکنولوژی های نوین هم نیروی انسانی متخصص و بروز در اختیار صنعت ما قرار می دهد و هم بهره‌وری را به شدت افزایش می‌دهد. تکنولوژی هایی که می‌تواند در صنعت ساختمان سازی ، کشاورزی یا گردشگری استفاده شود.»

کشاورزان ایرانی باید شکارچی آب شوند

بخش دیگر جلسه به کارگروه کشاورزی و صنایع غذایی اختصاص داشت. دکتر گل افرا ، مسئول کارگروه کشاورزی و صنایع غذایی کمیسیون صنعت و تجارت با اشاره به مشکلات موجود در بخش دولتی برای توسعه بخش کشاورزی ، اظهار داشت: «آینده ما جنگ آب است و ما باید این قدرت و فناوری را در اختیار کشاورزان مان قرار دهیم که بتوانند شکار آب کنند.» او ادامه داد: «دولت باید در این مسیر قدم بردارد و به کشاورزان ما این امکان را بدهد که بتوانند از تکنولوژی های نوین در جهت شکار آب استفاده کنند.»

او همچنین اظهار داشت: «این کشاورزان و نیروها باید تربیت شوند و در این مورد آموزش ببیند. برای مثال گلخانه و گیاهان دارویی امروزه جایگاه بسیار مهم و سودآوری در بخش کشاورزی دارد. هم باید آموزش‌های تولید آن به کشاورزان و مشتاقان داده شود و هم روش های تجارت و بازاریابی آن را.»

در انتهای این جلسه اعضا به تهدیدهای ماه‌های آینده اقتصاد ایران اشاره کردند و آنها را تحلیل کردند، همچنین دکتر جزایری ، دبیر کمیسیون صنعت و تجارت اتاق بازرگانی ایران و آلمان به پرسشهای اعضا در مورد درخواستهای جلسه قبل پاسخ داد.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.