کنترل آسانسور به کمک سیستم KNX

کنترل آسانسور به کمک سیستم KNX
۰۸ خرداد ۱۵:۵۶ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

خاموش‌ کردن چراغ‌ ها، کم ‌کردن گرمای اتاق‌ ها و قطع برق قهوه ‌ساز کارهایی هستند که به ‌صورت معمول هنگام خروج از منزل توسط کنترل مرکزی خانه انجام می‌شوند. ادغام کارکرد کنترل آسانسور در سیستم کنترل ‌کننده مرکزی ساختمان کاری نو است. برای این منظور شرکت CIBEK اپلیکیشن KNX جدید خود را به نام «Lift Control» به بازار عرضه کرده است.

کنترل آسانسور با سیستم‌های هوشمند چگونه ممکن است؟

به گزارش BACpress ، ادغام ‌کننده سیستم ساخت شرکت Limburgerhof آسانسور را به سیستم KNX متصل می‌کند. این اینترفیس کاربران را قادر می‌سازد تا آسانسور را از داخل منزل فرا بخوانند و اطلاعات وضعیت آسانسور را دریافت کنند. یکی از امکانات هوشمندانه این راهکار این است که می‌توان فراخواندن آسانسور را در سناریوهایی از پیش تعریف‌ شده مثل «ورود به منزل» یا «ترک منزل» و… ادغام کرد.

ساختار ارتباطی در کنترل سیستم با KNX

واحد مدیریت و کنترل مرکزی این سیستم درگاه Cibek است. این واحد از طریق KNX IP به تأسیسات KNX هر واحد آپارتمانی متصل می‌شود. در این حالت محیط KNX شامل آشکارساز‌های حرکتی (ساخت Berker)، حسگرهای دکمه‌فشاری (ساخت Gira)، عملگر‌ها (ساخت ABB)، اجزای رادیویی KNX (ساخت Jung)، ایستگاه هواشناسی و منبع تغذیه (ساخت Theben) است. یک عملگر صوتی KNX (ساخت WHD) برای کنترل صوتی نصب می‌شود. از یک سِرور خانگی به‌عنوان اینترفیس ارتباطی بین KNX و سیستم‌های IP استفاده می‌شود. از داخل هر واحد آپارتمان و به‌وسیلۀ تاچ پنل Gira می‌توان به کارکردهای سیستم KNX و کارکردهای کنترل آسانسور دسترسی پیدا کرد. یک نرم‌افزار تصویر‌سازی سه‌بُعدی نیز وجود دارد که می‌توان از آن در نقش یک رابط کاربری مرسوم و همچنین برای دریافت تماس‌ها و تصاویر ارتباط تحت شبکۀ IP استفاده کرد.

Lift Control یکی از سیستم‌های کنترل آسانسور

Lift Control یکی از سیستم‌های کنترل آسانسور

کارکردهای کنترل آسانسور به کمک سیستم KNX

تاچ پنل به‌عنوان یک نقطه دسترسی منفرد، هم برای سیستم KNX و هم برای کنترل آسانسور به کار می‌رود. هنگام فراخواندن آسانسور، کاربران می‌توانند انتخاب کنند که آسانسور بلافاصله یا در طول پنج یا ده دقیقۀ آینده به طبقۀ آن‌ها بیاید. سیستم مدیریت آسانسور درخواست‌های ارسال‌شده برای فراخواندن آسانسور به طبقات مختلف ساختمان را با هم هماهنگ می‌کند.

اگر از سناریوها استفاده شده باشند، برای‌مثال، کاربران می‌توانند اطلاعات آب و هوا و زمان رسیدن آسانسور را مشاهده کنند و هنگام فراخواندن آسانسور مثلاً سناریوی «ترک منزل» را فعال کنند که به موجب آن چراغ‌ها خاموش شده و نقطه‌تنظیم سیستم گرمایش کاهش داده می‌شود. هنگام ورود به منزل کاربران می‌توانند از طریق یک کنترل رادیویی دستی KNX سناریوی «ورود به منزل» را فعال کنند که به موجب آن چراغ‌ها روشن می‌شوند، سیستم گرمایش در حالت راحت قرار می‌گیرد و پخش موسیقی آغاز می‌شود. همچنین کاربران می‌توانند کارکردهای دلخواه دیگری را نیز انتخاب کنند که همراه با فراخواندن آسانسور اجرا شوند.

مزایا

این ایده، ایدۀ اجرایی راحت و معتبری است که می‌توان آن را برای خانه‌های یک یا چندخانواری و آپارتمان‌ها به کار برد. دیگر لازم نیست که در راهرو منتظر آمدن آسانسور بمانید. هماهنگی زمان‌بندی و استفاده از آسانسور برای همۀ کاربران. این سیستم می‌تواند به‌عنوان راهکاری ویژه برای آسانسورهای خودرو در ساختمان‌های تراس‌دار یا ساخته‌شده در دامنه کوه به کار رود که در این ساختمان‌ها ساکنین می‌توانند خودروهایشان را جلوی واحد خود و در همان طبقه پارک کنند.

تقریباً هیچ محدودیتی برای شخصی‌سازی کارکردهای اجرایی کنترل مرکزی وجود ندارد. کاربران می‌توانند اطلاعات آب و هوا را دریافت کنند، از تقویم مطلع شوند، موسیقی مورد‌علاقه‌شان را انتخاب کنند یا دستوری را سریعاً به سیستم بدهند.

  Article "tagged" as:
  Categories:

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.