کنترل گرمایش، تهویه و تهویه‌ مطبوع در بایگانی

کنترل گرمایش، تهویه و تهویه‌ مطبوع در بایگانی
۰۶ خرداد ۱۲:۰۴ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

ساختمان بایگانی  علاوه‌بر سیستم کنترل مرکزی، به سیستمی برای کنترل از‌راه‌دور چراغ‌ها و پرده‌ها‌ و سیستم‌های امنیتی، به‌ویژه برای کنترل گرمایش و تهویه و تهویه‌ مطبوع نیاز دارند.تمرکز ویژه این سیستم بر حفظ معیارهای کیفیت هوا و معیارهای تصریح‌ شده در بخشنامه‌های محیط‌ های کاری است.

راهکار سیستم KNX

Beger و Sporleder نمونه‌ای از اجرای سیستم KNX توسط شرکت EGB را ارائه کرده‌اند. تجهیزات و سیستم‌هایی که در این پروژه برای حسگر‌ها، عملگر‌ها و نمایشگرها استفاده شده از شرکت‌های سازندۀ مختلفی است. معیار انتخاب این تجهیزات، کارکرد بهینه‌ و اقتصادی بودن آن‌هاست. علاوه بر KNX TP از وسیله انتقال  KNX RF نیز استفاده می‌شود. در مرکز کنترل از یک صفحه نمایش و یک تاچ پنل استفاده می‌شود.

اجرا سیستم KNX جهت کنترل گرمایش، تهویه و تهویه‌ مطبوع (HVAC)

معیارهای کیفیت هوا در ادارات و بایگانی به‌وسیله حسگر‌های (Elsner) دما، رطوبت، و غلظت CO2 سنجیده می‌شود. Zennio) IRSC)  که یک کنترلر تهویه‌مطبوع‌ است از این معیارها برای کنترل دستگاه‌های اسپلیت تهویه‌مطبوع استفاده می‌کند و کنترلر Buderus) KNX) آن‌ها را برای کنترل سیستم گرمایش به کار می‌برد.

ایستگاه هواشناسی KNX  داده‌های بیشتری مثل اطلاعات مربوط به بارندگی، سرعت باد، میزان نور خورشید و یک  نشانگر زمان DCF77 را به‌منظور کنترل سیستم‌های روشنایی، پرده‌ها و… فراهم می‌کند. برای کنترل مرکزی و نمایش خطا‌‌ها، مقادیر اندازه‌گیری ‌شده و نشان‌دادن وضعیت‌های عملیاتی و سوئیچ دستگاه‌ها، نوعی تصویر‌سازی انتخاب می‌شود. همچنین با این کار کارکردهای مختلف ساختمان به هم متصل می‌شوند و اطلاعات و پیغام‌های هشدار و خطا‌ از طریق اینترانت و شبکه تلفن به سیستم مدیریت تأسیسات فرستاده می‌شوند.

همچنین این سیستم از طریق ETS امکان تعریف پارامتر از راه دور را نیز فراهم می‌کند.

بایگانی و تهویه مطبوع

کارکردهای این سیستم در ساختمان بایگانی

تصویر‌سازی برای کنترل مرکزی عملیات مورد‌ استفاده قرار می‌گیرد و پیغام‌ها و وضعیت‌های داخلی و خارجی نحوه عمل دستگاه‌ها را به اطلاع مسئولین فنی ساختمان می‌رساند.

هنگامی که پیامی از طریق اینترنت گوشی همراه دریافت شود، این امکان وجود دارد که از‌راه‌دور به‌صورت دستی عملیات را کنترل کرد. تنظیمات مربوط به چراغ‌ها، تهویه‌ مطبوع و تهویه می‌تواند به‌صورت خودکار و مطابق برنامه سرویس برقرار شود. به همین ترتیب وقتی زبانه سیستم قفل کننده در تماس با درگاه آن قرار می‌گیرند، وضعیت عملیاتی مانند «standby» یا «comfort temperature» برای آن محدوده از ساختمان به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود. برای نظارت بر کیفیت هوای اتاق بایگانی اطلاعات مربوط به CO2، رطوبت و دما به‌صورت خودکار ثبت و ضبط می‌شوند.

مزایای سیستم KNX

KNX کارایی خود را به‌ویژه در‌مورد مجتمع‌ها نشان داده است. نقطه قوت این سیستم در نصب آسان، مزایای بسیار برای کاربردهای مختلف و انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی کاربران است. به علاوه از این سیستم می‌توان برای کنترل از‌راه‌دور مکان‌هایی استفاده کرد که به دلیل موقعیت ‌شان به این نوع کنترل نیاز دارند.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.