یکپارچه‌ سازی سیستم ها ، مشکلی اساسی ساختمان هوشمند

۳۰ خرداد ۰۷:۵۰ ۱۳۹۷ پرینت گرفتن از این مقاله

میشل موری در مقاله ای برجسته در گرینتک مدیا گره از مشکلات مالی و درهم پیچیدگی­های یکپارچه­سازی سیستم­ها باز می­کند.

” صحبت کردن سیستم ها با یکدیگر بسیار فراتر از یک چالش بوده، و پوشش دادن تمامیِ صنعتی که با نام یکپارچه­سازی سیستم­ها شناخته می­شود توسط آن بسیار دشوار است. “

من اخیرا از ۶۵ کارشناس در مدیریت امکانات، راندمان انرژی و ساختمان سبز پرسیدم که در صنعت ما کل هزینه یکپارچه­سازی سیستم­ها چقدر است؟

این سوال به طرز گمراه کننده­ای ساده است.

هنگامی که من از واژه ” یکپارچه­سازی سیستم ” استفاده می­کنم اشاره به هزینه­های نیروی کار یا  سخت افزار مورد نیاز برای ایجاد سیستم­های تهویه مطبوع، ساب مترها، کنترل­کننده­های روشنایی و دیگر تجهیزات در ساختمان­ها که می­توانند به راحتی با یکدیگر صحبت کنند، دارم. برای افراد نا­آشنا، یکپارچگی سیستم­ها به نظر کاری سهل­الوصل می­آید: برای من که می توانم درایور یک چاپگر را بدون هیچ دردسری بر روی رایانه شخصی خودم نصب کنم، نصب یک جفت مدباس بر روی شبکه محلی و یا اتصال کنترل­کننده­های بکنت با یکدیگر چقدر دشوار خواهد بود؟ آیا فناوری این مشکل را حل نکرده است؟

اما برای کسانی که هر روز با چالش­های یکپارچه­سازی دست و پنچه نرم می­کنند، صحبت کردن سیستم­ها با یکدیگر بسیار فراتر از یک چالش بوده، و پوشش دادن تمامیِ صنعتی که با نام یکپارچه­سازی سیستم­ها شناخته می­شود توسط آن بسیار دشوار است.

بسیاری از پیمان­کارهای ساختمانی زمان و منابع قابل توجهی را برای  یکپارچه­سازی مصرف می­کنند که معمولا به معنای هزینه مشاوره به مشاوران یکپاچه­سازی و یا شرکت­های بزرگِ فعال در حوزه اتوماسیون است. اگر هزینه­ای زیادی برای مشاوران پرداخت کنید و در عوض احساس رضایت نداشته باشید، شاید این موضوع به خاطر شما برسد که پولی که خرج کرده­اید، می­توانست در موارد موثری همچون راندمان انرژی مصرف شود.

بگذارید با یک مثال محسوس از معضل یکپارچه­سازی پیش برویم. یک مالک ساختمان به مساحت ۲۰۰۰۰۰ فوت مربع می­خواهدکنتور برقی در هر واحد نصب و آن به سیستم اتوماسیون ساختمان متصل کند. این مشتری می­خواهد میزان مصرف را با جزئیات بیش­تری نسبت به قبض­های ماهیانه دریافت کند و در نهایت تمایل دارد که بار سیستم تهویه مطبوع را در زمان­های خاصی از اوج مصرف کاهش دهد، اما در حال حاضر فقط نیاز به جمع آوری اطلاعات دارد. به نظر ساده می آید، نه!

با یک جستجوی ساده در گوگل شما می­توانید کنتور برقی را به قیمت ۲۵۰ دلار به علاوه هزینه حمل و نقل پیدا کنید و نیز ۵۰۰ دلار برای تکنسین مربوطه در نظر بگیرید. هزینه­ای که یک متصدی BAS  دریافت می­کند دقیقا مشخص نیست اما با یک حساب سرانگشتی می­توان فهمید که برای هر ساختمان بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار خواهد بود. مگر کار وی چقدر دشوار است؟ فقط نیاز به اتصال چند رشته سیم، اجزاء مختلف را وارد شبکه کردن و در نهایت فشار چند دکمه است، نه!

اگر شما هزینه این نصب فرضی را در بازه­ای بین ۱۰۰۰ الی ۱۲۵۰ دلار به ازای هر ساختمان تخمین زده اید، مطمئنا اشتباه کرده­اید. دستمزد پیشنهادی متصدی ساختمان نجومی است. ابتدا نیاز دارید تا یک برد ورودی را به تابلوی فرمان برای جای دادن یک ورودی­متر اضافی، متصل کنید. برای پیکربندی صحیح این عملیات نیاز به یک نیروی ماهر است. سپس نیاز دارید که اتصال را در یک راستایی مشخص به سیستم اتوماسیون ساختمان هدایت کنید که این به معنای ذخیره داده­ها بر اساس کلیو وات بر ساعت بر روی دیسک است.

سیستم اتوماسیون ساختمان برای هدایت کردن اتصال نصب نمی­شود. چگونه باید مشکل را برطرف کرد؟ شما به خریدن یک رایانه دیگر برای پایگاه داده نیاز دارید. خرید یک یارانه از شرکت Best Buy به میزان ۵۰۰ دلار هزینه دارد که رقم بالایی نیست. اما شما نیاز به لایسنس سرور Microsoft SQL ، نرم افزار گران قیمت سیستم اتوماسیون ساختمان و از همه گران­تر مهندسی ماهر برای نصب و راه اندازی (به ازای هر ساعت کار ۱۷۵ دلار دریافت می­کند) دارید.

شما از خود می­پرسید: من کجا را اشتباه کردم ؟ تصمیم می­گیرد که از یک متصدی سیستم اتوماسیون ساختمان دیگر نرخ بگیرید. اما هزینه همان مقدار یا حتی بیش­تر است. به این نتیجه می­رسید که اجرای ساب مترینگ پر هزینه است.

متاسفانه، صنعت اتوماسیون ساختمان برای ساده تر کردن یکپارچه سازی طراحی نشده است. در حقیقت، برای چیزی خلاف آن طراحی شده است.

شرکت­های تولید کننده تجهیزات نظارتی سیستم اتوماسیون ساختمان همیشه بر واسط­ها و توزیع کننده­های محلی برای بازاریابی و فروش محصولات خود تکیه کرده­اند. واسطه­های محلی زمانی یک محصول را با خود حمل می­کنند که فروش آن برای آن­ها سود داشته باشد. افزایش نرخ ۴۰ تا ۵۰ درصدی سخت افزار قابل توجیه است اما قابل قیاس با شرایطی نیست که در آن خریدار مجبور می­شود تا از ۲۰ الی ۴۰ ساعت خدمات مهندسی که بالغ بر ۱۷۵ دلار به ازای هر ساعت هزینه دارد، استفاده کند.

جای تعجبی ندارد که بندرت بتوان سیستم­های اتوماسیون ساختمانی را در بازار پیدا کرد که به راحتی نصب شوند. شما چه به عمر برنامه ریزی شده اعتقاد داشته باشید و یا به این فکر کنید که تمامی این­ها فقط رویه کسب و کار است درنهایت پروژه سامب مترینگ شما با شکست مواجه می­شود. مشتری­ها هیچ دسترسی به سیستم­های یکپارچه تک کلیکی ندارند چرا که سازندگان سیستم­های اتوماسیون ساختمان تمایل به تخریب خط مشی درآمدی خود (واسط­های محلی) ندارند. همان طور که یکی از این ۶۵ کارشناس به درستی در نوشته خود اشاره کرده است: “بکنت چون به استاندارد های نرمال صنعت توجه دارد، انقلابی است.” این بهترین تعریف دو پهلویی بود که در این مدت طولانی شنیده ام.

به بررسی خودم برگردم. هیچ گزارشی مبنی بر جزئیات هزینه­های یکپارچه­سازی سیستم­ها وجود نداشت،در پروژه­های ساب مترینگ متاسفانه، حتی قوی­ترین مجموعه داده­ها همچون پایگاه داده Lawrence Berkeley National Laboratory’ ESCO از داده­های هزینه تا این سطح صورت برداری نمی­کند. اما با این وجود، همکارهای من این آمار جالب را به من نشان دادند:

  • بررسی LBNL در زمینه سیستم­های اطلاعاتی انرژی نشان داده است که یکپارچه­سازی سیستم­های اتوماسیون ساختمان می­تواند هزینه­ای بالغ بر ۳۰۰۰۰ الی ۴۰۰۰۰ دلار و حتی در برخی موارد ۵۰۰۰۰ دلار به ازای هر سیستم دربرداشته باشد.
  • به نقل از یک شرکت بزرگ با بیش از ۱۰۰ ساختمان، یکپارچه سازی سیستم ها یکی از اساسی­ترین چالش­ها در تمامی کارهایش بوده است، که با تجربه و پشتکار توانسته است مدت زمان یکپارچه سازی یک سیستم جدید BAS را تقریبا به ۲۴ ساعت کار انسانی کاهش دهد. ای کاش شرکت­های متوسط می توانستند به نتیجه ای مشابه دست پیدا کنند.
  • دیگر بررسی LBNL در زمینه راه اندازی صنایع نشان داده است که ۶۹ درصد از تمامی هزینه­های راه اندازی صرف تحقیق و برنامه­ریزی می­شود که میزان چشمگیری از آن مربوط به جمع آوری اطلاعات است. اگر محافظه کارانه تخمین بزنیم که ۱۰ درصد از هزینه های راه اندازی ” تحقیق و برنامه ریزی” مربوط به اتصال داده ها به سیستم اتوماسیون ساختمان می­شود که می­توان نتیجه گرفت که ۱۴ میلیون دلار سالیانه بیهوده هزینه می­شود چرا که سیستم اتوماسیون ساختمان به راحتی کار نمی­کند. و این تنهای کسری جزء ای از کل بازار سیستم اتوماسیون ساختمان در بازارهای ساخت و ساز جدید و مکمل آن است. (با فرض این که بازار راه اندازی ایالات متحده سالیانه حجمی به اندازه ۲۰۰ میلیون دلار دارد.)

متاسفانه این آمار سوال اصلی من را به صورت کامل پاسخ نمی­دهند. به هر حال، اگر شک دارید که یکپارچه­سازی سیستم­ها بار عظیمی بر دوش صنعت است، تعداد شرکت­هایی را که برای فعالیت در این بخش حمایت مالی می شوند را در نظر بگیرید. برای مثال جامعه یکپارچه سازان سیستم­های کنترلی (CSIA) دارای ۴۵۳ شرکت عضو و یکی از بزرگ ترین پلتفرم های چند پروتکلی یکپارچه سازی، Tridium’s Niagara  ( متعلق به شرکت  Honeywell ) که دارای هزاران واسط در تمامی ۵۰ ایالت است.

شاید لازم به توضیح نباشد که اگر بودجه­های ما با فناوری ناامید کننده سیستم اتوماسیون ساختمان  از بین نمی رفت، راندمان انرژی بیش تر قابل حصول بود.

  Article "tagged" as:
  Categories:

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.