pire mard

10 راهکار فناورانه بلاکچین برای کسب و کار

به گزارش BACpress؛ رمزگذاری، خوداتکائی و بی‌نامی قوی رهاورد بلاکچین است. اما چطور می توان در بلاکچین سرمایه‌گذاری کرد؟ در حوزه‌های مختلفی امکان سرمایه‌گذاری در بلاکچین وجود دارد منجمله حفظ کپی‌رایت، خرید بدون پول نقد، و امنیت تراکنش. در مطلب حاضر، ضمن آنکه  به نحوی ساده و آسان‌فهم شما را با نحو کار بلاکچین آشنا خواهیم کرد، 10 راهکار فناورانه بلاکچین برای کسب‌و‌کارها را نیز معرفی می‌کنیم.

فناوری بلاکچین چیست؟

بلاکچین متشکل از زنجیره‌ای از بلوک‌ها است و مطابق با الگوریتم مشخصی ساخته شده است که امکان حل مسائلی با درجات مختلفی از پیچیدگی را فراهم می‌کند.

بلاکچین یک پایگاه داده‌ای توزیعی (توزیع‌شده) است و در آن، وسایل نگهداری اطلاعات به یک سرور مرکزی متصل نیستند. مقصود اصلی از این پایگاه داده‌ای ذخیره‌سازی فهرستی از رکوردها (بلوک‌ها) است که هرکدام حاوی اطلاعاتی درباره زمان و دربردارنده لینکی به عنصر قبلی سیستم هستند.

از مشخص‌های این فناوری، رمزگذاری، خوداتکائی و بی‌نامی قوی است.

چگونه در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کنیم؟

برای فهم اصول و دورنمای فناوری بلاکچین خوب است با نحوه کار آن آشنا شوید. به زبان ساده می‌توان بلاکچین را مجموعه‌ای از میزهای الکترونیکی دانست که به یک پایگاه داده‌ای مشترک متصلند.

واژه بلاکچین به رجیستری‌هایی ارجاع دارد که می‌توانند پیشرفت عملیات‌ها را تنظیم کرده و تحت نظارت قرار دهند. کار با بلاکچین راحت است و می‌توان بدون نیاز به موجودیت‌های واسطه‌ای با آن کار کرد.

بلاکچین
چگونه در فناوری بلاکچین سرمایه‌گذاری کنیم؟

مثلا صاحب یک شرکت را در نظر بگیرید که تصمیم دارد شرکت را به فرد دیگری به فروش برساند و خریدار متعهد است که مبلغ مشخصی را به وی انتقال دهد. اگر وی خواسته باشد از روش‌های استاندارد استفاده کند، فرایند مربوطه بسیار پیچیده بوده و مستلزم انجام این اقدامات است: برداشتن پول از حساب بانکی و تحویل آن به فروشنده.

از یک تراکنش در یک زنجیره رمزارز به عنوان مثال استفاده کرده و فناوری بلاک چین را به زبان ساده با آن توضیح می‌دهیم:

الف تصمیم می‌گیرد تا به ب پول انتقال دهد.

این عملیات وارد شبکه شده و در آنجا از این تراکنش و سایر تراکنش‌ها بلوک‌هایی تشکیل می‌شود. به هر کدام از آنها یک عدد و هشِ (hash) آخرین عنصر زنجیره تخصیص داده می‌شود.

بلوک‌ها به هر کدام از مشارکت‌کنندگان ارسال می‌شوند تا آنها اعتبار عملیات را وارسی کنند.

در صورتی که خطایی وجود نداشته باشد، هریک از اعضاء یک عنصر جدید را در نسخه خودش از پایگاه داده‌ای ثبت می‌کند.

این بلاک به زنجیره بلاک چین اضافه می‌شود و اطلاعات عملیات‌های قبلی نیز در این زنجیره موجود است.

ب از الف پول می‌گیرد.

خصوصیات تراکنش از این قرار می‌باشد:

نکته کلیدی در کار بلاکچین، تثبیت کردن اجرای عملیات است که این به شما امکان می‌دهد تا به عقب نگریسته و تکمیل شدن همه تراکنش‌ها را ببینید. در زنجیره بلاکچین می توان هر اطلاعاتی را که مورد علاقه مشارکت کنندگان باشد تثبیت کرد و لزومی ندارد که عملیات مربوطه با پول سر و کار داشته باشد.

از آنجا که فناوری بلاک چین به کلاهبرداران اجازه نمی‌دهد تا به سرعت به پول دسترسی پیدا کنند، فرایند تراکنش برای مشارکت‌کنندگان فرایند امنی است. هرچقدر که تعداد اقلام در زنجیره بیشتر باشد هک کردن آن مشکل‌تر است. به همین خاطر است که زنجیره بلاکچین بیت‌کوین، که لایت‌کوین نام دارد از بالاترین سطح امنیت برخوردار است.

بلاکچین برای کسب‌و‌کارها

در نظر کاربران شبکه، بلاک چین بنیان ثابت و همیشگی رمزارزها است اما واقعیت این است که بلاکچین منحصر به رمزارزها نیست و فناوری مستقلی است که می‌توان در حوزه‌های مختلف از آن استفاده کرد:

* حفظ کپی رایت با ایجاد یک گواهی دیجیتالی اصالت

* خرید کالا در بخشهای مختلف جهان بدون نیاز به پول نقد

* مدیریت داده‌ها در بازارهای مالی. بالاخص می‌توان از بلاکچین برای حفاظت از فرایندهای کسب‌و‌کاری و بهینه‌سازی این فرایندها، و همچنین افزایش سطح حفاظت، استفاده کرد.

* تضمین امنیت به هنگام انجام تراکنش‌ با سنگ‌های قیمتی،با ایجاد یک رجیستری از تراکنش‌ها و تصدیق صحت (verification) آنها.

* مدیریت تولید انرژی. این پلتفرم‌ مرکززدوده به شما امکان می‌دهد تا بخش‌های مختلف انرژی را بر پایه اطلاعات برنامه‌ریزی‌شده،کنترل و مدیریت نمایید.ضمن اینکه این سیستم به خوبی در مقابل هک شدن محافظت شده است.

* رای‌گیری الکترونیکی. از فناوری بلاک چین برای برگزاری انتخابات و شمارش سریع آراء استفاده می‌شود ضمن آنکه می‌توان صحت نتایج را نیز مورد وارسی قرار داد.

* ایجاد بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌های قمار که آدمهایی از کشورهای مختلف در آنها شرکت دارند.

* کار و مشاغل. فناوری‌ای که با رجیستری‌های توزیع‌شده کار می‌کند برای ذخیره‌سازی و وارسی اطلاعات مربوط به طول خدمت اشخاص،تحصیلات آنها،جوایزی که کسب کرده‌اند و سایر اطلاعات سودمند است.چنین سیستمی بالاخص برای شرکت‌های کاریابی مفید است.

* خیریه. با استفاده از بلاک چین به آسانی می‌توان ضمن رعایت حریم خصوصی افراد و با سطح بالایی از امنیت، کار انتقال حقوق مالکیت و پول را به انجام رساند.

مضاف بر اینها، بلاک چین در پزشکی، صنعت، فضای اینترنت، و بخش مالی اقتصاد و سایر بخش‌ها نیز به کار می‌آید.

بلاک چین در عرصه‌های مختلف فعالیت پتانسیل عظیمی دارد.شفافیت عملیات‌ها،نبود موجودیت‌های واسطه‌ای،قابلیت اعتماد و امنیت فقط برخی از مزیت‌های بلاکچین هستند، مزیتهایی که در گسترش تدریجی فناوری بلاکچین در عرصه‌های مختلف زندگیمان نقش داشته‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.