۳ هزار میلیارد برای خرید واگن مترو در سال ۹۸

۳ هزار میلیارد برای خرید واگن مترو در سال ۹۸
۲۷ اردیبهشت ۱۶:۲۵ ۱۳۹۸ پرینت گرفتن از این مقاله

مدیریت شهری برای خرید واگن مترو در بودجه سال ۹۸ مبلغی بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.

به گزارش BACpress ، مجید فراهانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در خصوص عملکرد دولت در حوزه مترو و علت شلوغی مترو اظهار کرد: شلوغی مترو به معضلی تاریخی تبدیل شده و علت اصلی آن هم وجود مشکل در بحث تأمین واگن‌های شهرداری تهران است. حال باید گفت از زمانی که به شرکت‌های خارجی که اغلب چینی و فرانسوی هستند جهت تأمین واگن‌های خطوط مترو پایتخت، سفارش ساخت داده و پول به حساب این شرکت‌ها واریز می‌شود، تا زمانی که این واگن‌ها ساخته شوند و به دست ما برسند، ماه‌ها زمان می‌برد.

او در ادامه گفت: بر اساس قانون، دولت موظف است در دو بخش برای مترو تأمین اعتبار کند و علت آن هم این است که مترو پایتخت ابتدا از سوی دولت احداث شد و سپس به علت بالا بودن هزینه‌های احداث، تعمیر و نگهداری از آن، این پروژه به شهرداری تهران محول شد. طبق قانون مصوب مجلس، دولت باید نیمی از هزینه‌های احداث و تأمین واگن‌های خطوط مترو را پرداخت کند و در بخش دیگر، یک‌ سوم قیمت بلیت را به صورت یارانه بپردازد.

در خرید واگن مترو دولت کمترین همکاری را داشته

مجید فراهانی در ادامه اظهار داشت: در بحث توسعه مترو دولت متأسفانه کمترین همکاری را با مدیریت شهری پایتخت انجام داده و تمام هزینه احداث، تأمین و نگهداری از واگن‌ها بر عهده شهرداری است. قیمت واقعی بلیت مترو ۳هزار تومان است که قرار بود یک سوم آن را دولت، یک سوم را شهرداری و یک سوم باقیمانده را مسافران پرداخت کنند که به علت کسری بودجه دولت، دو سوم این مبلغ را شهرداری و یک سوم را مسافران پرداخت می‌کنند که با اعمال افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه سال ۹۸، سهم مسافران به یک هزار و ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و ۲ هزار تومان را نیز شهرداری تهران به صورت یارانه پرداخت می‌کند.

فراهانی در پایان اضافه کرد: از دولت توقع داشتیم به دلیل اینکه نتوانسته است سهم خود از یارانه مترو را پرداخت کند، با اداره گمرک رایزنی‌های لازم در این خصوص را انجام دهد و بدهی خود را به شکل تهاتر و از طریق کاهش عوارض گمرکی به شهرداری بپردازد که متأسفانه این اقدام صورت نگرفت.

هیچ نظری ارسال نشده است!

شما می توانید یک مکالمه را شروع کنید.

ارسال دیدگاه

اطلاعات شما در امنیت کامل خواهد بود! آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.