loader image

آینده کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند ، مفهومی نوظهور است که به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری هایی مانند اینترنت اشیا ، رباتیک ، هواپیماهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات در عین بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز تولید اشاره دارد.

اینترنت اشیا ((اینترنت اشیا) نه تنها راهی برای اندازه گیری و کنترل بهتر فاکتورهای رشد مانند آبیاری و کود در یک مزرعه فراهم کرده است ، بلکه نگاه ما به کشاورزی را به طور کامل تغییر می دهد.حال به پاسخ به پرسش‌هایی نظیر، اینکه یک مزرعه هوشمند دقیقاً چیست و اینترنت اشیا بر آینده کشاورزی تأثیر می گذارد،خواهیم پرداخت.

مزرعه هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند مفهومی نوظهور است که به مدیریت مزارع با استفاده از فن آوری های مدرن اطلاعات و ارتباطات برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات در عین بهینه سازی نیروی انسانی مورد نیاز اشاره دارد.

از جمله فن آوری های موجود برای کشاورزان امروزی:
 • حسگرها: خاک ، آب ، نور ، رطوبت ، مدیریت دما
 • نرم افزار: راه حل های نرم افزاری تخصصی که انواع خاصی از مزرعه را هدف قرار می دهد یا از سیستم عامل های IoT مورد بررسی استفاده می کنند.
 • اتصال: تلفن همراه ، LoRa و غیره
 • مکان: GPS ، ماهواره و غیره
 • رباتیک: تراکتورهای خودمختار ، امکانات پردازش و غیره
 • تجزیه و تحلیل داده ها: راه حل های تجزیه و تحلیل مستقل ، خطوط لوله داده برای راه حل های پایین دستی و غیره

کشاورزان مجهز به چنین ابزاری می توانند شرایط مزرعه را بدون حتی رفتن به مزرعه کنترل کرده و برای کل مزرعه یا یک گیاه تصمیمات استراتژیک بگیرند.

نیروی محرکه کشاورزی هوشمند IoT است – اتصال ماشین های هوشمند و سنسورهای یکپارچه در مزارع برای ایجاد فرآیندهای کشاورزی مبتنی بر داده و قابلیت داده.

چرخه کشاورزی هوشمند مبتنی بر IoT

هسته اصلی اینترنت اشیا داده هایی است که می توانید از طریق چیزهایی تهیه کنید (“T”) و از طریق اینترنت انتقال دهید (“I”). برای بهینه سازی فرآیند کشاورزی ، دستگاه های اینترنت اشیا installed نصب شده در یک مزرعه باید داده ها را در یک چرخه تکراری جمع آوری و پردازش کنند که کشاورزان را قادر می سازد به سرعت نسبت به مسائل در حال ظهور و تغییرات شرایط محیط واکنش نشان دهند. کشاورزی هوشمند چرخه ای مانند این چرخه را دنبال می کند:

 1. مشاهده : حسگرها داده های مشاهده ای از محصولات ، دام ، خاک یا جو را ثبت می کنند.
 2. عیب یابی : مقادیر حسگر به یک سیستم عامل اینترنت اشیا میزبان ابر با قوانین و مدل های تصمیم گیری از پیش تعریف شده – که “منطق تجارت” نیز نامیده می شود ، تغذیه می شود که وضعیت جسم مورد بررسی را مشخص می کند و نقص یا نیاز را شناسایی می کند.
 3. تصمیمات : پس از آشکار شدن مشکلات ، کاربر و / یا م learningلفه های مبتنی بر یادگیری ماشین بستر اینترنت اشیا تعیین می کنند که آیا درمان خاص مکان لازم است یا خیر ، کدام یک.
 4. عمل : پس از ارزیابی و اقدام کاربر نهایی ، چرخه از ابتدا تکرار می شود.

راه حل های اینترنت اشیا برای مشکلات کشاورزی

بسیاری بر این باورند که اینترنت اشیا می تواند به تمام زمینه های کشاورزی ، از کشت محصولات گرفته تا جنگلداری ، ارزش افزوده داشته باشد. در این مقاله ، ما در مورد دو بخش عمده کشاورزی صحبت خواهیم کرد که اینترنت اشیا می تواند انقلابی در آنها ایجاد کند:

کشاورزی دقیق

اتوماسیون کشاورزی / ربات سازی
 1. کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق یا کشاورزی دقیق ، مفهومی چتر برای رویکردهای مبتنی بر اینترنت اشیا است که کشاورزی را کنترل و دقیق تر می کند. به عبارت ساده ، گیاهان و گاوها دقیقاً تحت درمان قرار می گیرند که توسط ماشین آلات با دقت فوق بشری تعیین می شود. بزرگترین تفاوت با روش کلاسیک این است که کشاورزی دقیق اجازه می دهد تا تصمیم گیری در هر متر مربع یا حتی در هر گیاه / حیوان به جای یک مزرعه.

با اندازه گیری دقیق تغییرات در یک مزرعه ، کشاورزان می توانند اثر سموم دفع آفات و کودها را افزایش دهند ، یا از آنها به صورت انتخابی استفاده کنند.

 1. دقیق پرورش دام

همانطور که در مورد کشاورزی دقیق ، تکنیک های پرورش هوشمند باعث می شود تا کشاورزان بهتر نیازهای حیوانات را کنترل کرده و تغذیه خود را متناسب با آن تنظیم کنند و از این طریق از بیماری جلوگیری کرده و سلامت گله را افزایش دهند.

صاحبان مزرعه های بزرگ می توانند از برنامه های اینترنت اشیا wireless بی سیم برای نظارت بر موقعیت ، رفاه و سلامتی گاو خود استفاده کنند. با استفاده از این اطلاعات ، آنها می توانند حیوانات بیمار را شناسایی کنند ، بنابراین می توان آنها را از گله جدا کرد تا از شیوع بیماری جلوگیری کند.

اتوماسیون در گلخانه های هوشمند

گلخانه های سنتی پارامترهای محیطی را از طریق مداخله دستی یا مکانیسم کنترل متناسب کنترل می کنند ، که اغلب منجر به افت تولید ، اتلاف انرژی و افزایش هزینه کار می شود.

گلخانه های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا می توانند با هوشمندی بر اوضاع نظارت کرده و همچنین اوضاع را کنترل کنند و نیازی به مداخله دستی ندارند. سنسورهای مختلفی برای اندازه گیری پارامترهای محیطی با توجه به نیازهای خاص محصول مستقر شده اند. این داده ها برای پردازش و کنترل بیشتر با حداقل دخالت دستی در یک بستر مبتنی بر ابر ذخیره می شوند.

هواپیماهای بدون سرنشین کشاورزی

كشاورزي يكي از مهمترين عوامل عمودي است كه شامل پهپادهاي زميني و هواپيماي هوايي براي ارزيابي سلامت محصول ، آبياري ، نظارت بر محصول ، سمپاشي محصول ، كاشت ، تجزيه و تحليل خاك و مزارع و ساير حوزه ها مي شود.

از آنجایی که هواپیماهای بدون سرنشین تصاویر چند طیفی ، حرارتی و تصویری را هنگام پرواز جمع می کنند ، داده های جمع آوری شده آنها اطلاعات کاملی را در اختیار کشاورزان قرار می دهد: شاخص های سلامت گیاهان ، شمارش و پیش بینی عملکرد گیاه ، اندازه گیری ارتفاع گیاه ، نقشه برداری از پوشش تاج ، نقشه برداری از حوضچه های آب ، گزارش های پیشآگاهی ، اندازه گیری ذخایر ، اندازه گیری کلروفیل ، مقدار نیتروژن در گندم ، نقشه برداری از زهکشی ، نقشه برداری از فشار علفهای هرز و غیره.

نکته مهم ، کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا فقط عملیات کشاورزی در مقیاس بزرگ را هدف قرار نمی دهد. این می تواند به روندهای نوظهور کشاورزی مانند کشاورزی ارگانیک ، کشاورزی خانوادگی ، از جمله پرورش گاو خاص و / یا کشت فرهنگ های خاص ، حفظ انواع خاص یا با کیفیت بالا و غیره ، ارزش افزوده و کشاورزی بسیار شفاف را برای مصرف کنندگان ، جامعه و آگاهی بازار افزایش دهد.

اینترنت غذا یا مزرعه 2020

اگر اینترنت اشیا (IoT) و اینترنت اشیا پزشکی (IoMT) داریم ، چرا یکی برای غذا نداریم؟ پروژه کمیسیون اروپا اینترنت غذا و مزرعه 2020 (IoF2020) ، بخشی از رهبری صنعتی Horizon 2020 ، از طریق تحقیقات و کنفرانس های منظم ، پتانسیل فن آوری های اینترنت اشیا را برای صنعت غذا و کشاورزی اروپا بررسی می کند.

اینترنت اشیا این اعتقاد را تقویت کرده است که یک شبکه هوشمند از سنسورها ، محرک ها ، دوربین ها ، ربات ها ، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر دستگاه های متصل سطح کنترل بی نظیر و تصمیم گیری خودکار را برای کشاورزی به ارمغان می آورد ، و یک اکوسیستم پایدار نوآوری را در این بزرگترین کشور امکان پذیر می کند. صنایع

سومین انقلاب سبز

کشاورزی هوشمند و کشاورزی مبتنی بر اینترنت اشیا زمینه سازی را برای آنچه می توان انقلاب سوم سبز نامید هموار می کند.

پس از انقلابات اصلاح نژاد گیاهان و گیاهان ، سومین انقلاب سبز در حال تصاحب کشاورزی است. این انقلاب به کاربرد ترکیبی فناوری های تجزیه و تحلیل داده محور مانند تجهیزات کشاورزی دقیق ، اینترنت اشیا ، تجزیه و تحلیل “داده های بزرگ” ، وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپادها یا هواپیماهای بدون سرنشین) ، رباتیک و غیره منجر می شود.

در آینده این انقلاب کشاورزی هوشمند ، استفاده از سموم دفع آفات و کود کاهش می یابد در حالی که کارایی کلی افزایش می یابد. فناوری های اینترنت اشیا قابلیت ردیابی بهتر مواد غذایی را فراهم می کند ، که به نوبه خود منجر به افزایش ایمنی مواد غذایی می شود. همچنین برای مثال ، با استفاده موثر از آب یا بهینه سازی تیمارها و ورودی ها ، برای محیط زیست نیز مفید خواهد بود.

بنابراین ، کشاورزی هوشمند دارای یک پتانسیل واقعی برای ارائه یک نوع تولیدی و پایدارتر از تولید محصولات کشاورزی ، بر اساس یک رویکرد دقیق تر و با مصرف بهینه منابع است. مزارع جدید سرانجام به رویای ابدی بشر پی خواهند برد. این جمعیت ما را تغذیه خواهد کرد ، که ممکن است تا سال 2050 به 9.6 میلیارد نفر برسد.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید