loader image
صفحه اصلی > زندگی هوشمند و ساختمان هوشمند : اتوماسیون ساختمان چیست و چه عملکردی در هوشمندسازی آن دارد؟

اتوماسیون ساختمان چیست و چه عملکردی در هوشمندسازی آن دارد؟

عملکردهای BAS( اتوماسیون ساختمان )

وظیفه اصلی BAS فراهم کردن کنترل گرمایش ، سرمایش ، تهویه ، روشنایی و سایر سیستمهای مهم ساختمانی است. با این حال ، سیستم های اتوماسیون ساختمان همچنین بر اجزای فردی آنها نظارت می کنند تا مدیران ساختمان را درباره مشکلات تشخیص داده هشدار دهند. بسته به مسئله ، سیستم ممکن است سعی کند به طور خودکار قبل از درگیر شدن یک مشکل ، یک مشکل را برطرف کند. این سیستم بطور مداوم عملکرد خود را نظارت و بهینه می کند ، اگرچه مدیر ساختمان می تواند در صورت نیاز تنظیماتی را انجام دهد.

building automation
اتوماسیون ساختمان

انواع داده BAS جمع آوری و برنامه های کاربردی آن

BAS بسته به سیستم های هوشمند نصب شده در ساختمان و نیازهای تجاری ، به طیف گسترده ای از داده های حسگر دسترسی دارد. دما یکی از رایج ترین نقاط داده های ردیابی است ، زیرا این اطلاعات برای کنترل مناسب آب و هوا بسیار مهم است. برای اطمینان از اختلاط صحیح هوای خارجی و داخلی ، از کیفیت هوای داخل خانه آزمایش می شود و اغلب از این روش برای کنترل رطوبت موجود در سازه نیز استفاده می شود.

سنسورهای فشار و شیمیایی به سیستم کمک می کنند تا مشکلات مربوط به کیفیت هوا را برطرف کند یا مسائلی با جنبه های مکانیکی ساختمان را کشف کنند. سیستم امنیتی داده هایی را نشان می دهد که می توانند مزاحمان بالقوه باشند ، مانند حرکت در ساختمان های ظاهراً خالی.

هشدارها می توانند از بسیاری از قسمت های یک ساختمان مانند منبع تغذیه ، آسانسور یا درهای الکترونیکی وارد شوند. داده ها به هنگام UI منتقل می شوند وقتی که شرایط خاصی را برآورده می کنند، مانند وقتی که یک مرکز داده از بین رفته است و به یک منبع اضطراری تبدیل شده است.

چالش های اصلی استفاده از BAS

بسیاری از ساختمانها مجهز به سیستمهای اتوماسیون ساختمان تراشه هایی هستند که اطلاعات محدودی را به مدیر ساختمان ارائه می دهند. در حالی که سیستم های سطح پایین با این پیکربندی خوب عمل می کنند ، کسب و کار نمی تواند از تلاشهای بهینه سازی نهایت استفاده را ببرد زیرا هیچ راهی آسان برای دستیابی به داده ها وجود ندارد. به روزرسانی کامل می تواند به سرمایه گذاری مقرون به صرفه زیادی نیاز داشته باشد ، اما بسیاری از مدیران با استفاده از یک سیستم مقاوم سازی این هزینه را کاهش می دهند.

قفل کردن فروشگاه یک چالش دیگر است.

هنگامی که یک شرکت واحد سیستم یکپارچه را در یک ساختمان فراهم می کند ، اضافه کردن ویژگی های جدید اغلب نیاز به چسباندن اکوسیستم موجود دارد. یک سیستم مقاوم سازی یا روکش شده می تواند بر این چالش غلبه کند. در غیر این صورت ، ارتقاء اختصاصی ممکن است دارای ویژگی های محدود و فاقد انعطاف پذیری باشد که مدیر از یک BAS مدرن می خواهد.

خرین چالش استفاده از سیستم اتوماسیون ساختمان منسوخ شدن است. یک یا دو دهه پس از نصب ، احتمالاً فناوری موجود در ساختمان از بین رفته است. مدیران ساختمان برای رسیدگی به این رویداد احتمالی به یک استراتژی نیاز دارند.

BAS یک روش عالی برای کنترل متمرکز بر سیستم های یک ساختمان ارائه می دهد. گزینه های مدرن بینش قابل توجهی در مورد عملیات ارائه می دهند، از کشف مشکلات به خوبی در پیشبرد تا بهینه سازی مداوم عملکرد. بیشتر فرایندها بدون هیچ گونه ورودی مستقیم اداره می شوند و به مدیران ساختمان این امکان را می دهد تا روی موضوعاتی که نیاز به توجه کامل آنها دارند ، تمرکز کنند.

منبع : blog.senseware.co

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید