loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > پروتکل‌ هوشمندسازی : استاندارد ZigBee ، کاربردها و ویژگی ها

استاندارد ZigBee ، کاربردها و ویژگی ها

[vc_row][vc_column][vc_column_text]استاندارد ZigBee محبوبترین استاندارد صنعتی شبکه مش بی‌سیم برای متصل کردن حسگرها، ابزارها و سیستمهای کنترل است. ZigBee، که مشخصاتی برای ارتباطات در یک شبکه بی‌سیم ناحیه شخصی (WPAN) است، “اینترنت اشیاء” نام گرفته است. به لحاظ نظری این امکان وجود دارد که قهوه‌ساز مبتنی-بر-ZigBee شما بتواند با توستر مبتنی-بر-ZigBee‌ شما ارتباط برقرار کند. ZigBee یک پروتکل باز، جهانی، و مبتنی-بر-پکت است که طراحی‌اش با این هدف صورت پذیرفته که معماری‌ای برای شبکه‌های بی سیم امن، قابل‌اعتماد و با برق کم فراهم کند که استفاده از آن به سهولت انجام گیرد.

ZigBee و IEEE 802.15.4 استانداردهایی هستند برای شبکه ‌بی‌سیم با نرخ پایین داده‌ها و می‌توانند ما را از سیم‌کشی پرهزینه و آسیب‌پذیر در کاربستهای کنترلی صنعتی خلاص کنند. تجهیزات کنترل جریان یا فرایند، صرف نظر از اینکه در کجا نصب شده باشند می توانند با باقی سیستم ارتباط برقرار کنند. می‌توان آن تجهیزات را جابجا کرد چرا که مکان فیزیکی یک حسگر، پمپ یا شیر از نظر شبکه علی‌السویه است.

به گزارش BACpress ، استاندارد ZigBee RF4CE با فراهم کردن یک لایه ساده شبکه و نمایه‌های  کاربردی استاندارد، استاندارد IEEE 802.15.4 را ارتقاء می‌دهد. از این ویژگی‌های استاندارد ZigBee RF4CE  می شود برای خلق راه‌حلهای الکترونیکی مصرفی استفاده کرد که تعامل‌پذیر بوده و بتوانند با دستگاه‌های شرکتهای تولیدی مختلف کار کنند.مزایای این فناوری فراتر از اینها است.

کاربردهای استاندارد ZigBee

* اتوماسیون خانه و دفتر کار

* اتوماسیون صنعتی

* نظارت پزشکی

* حسگرهای با برق کم

* کنترل گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع

* و بسیاری استفاده‌های کنترلی و نظارتی دیگر

پروتکل ZigBee
کاربردهای ZigBee

حوزه کاربردی ZigBee شامل دستگاه‌هایی است که با برق کم کار می‌کنند و نسبت چرخه وظیفه و نرخ داده‌هاشان پایین است. در شکل زیر یک نمونه از شبکه ZigBee را می‌بینید.

ویژگی‌ها و امکانات استاندارد ZigBee

* مصرف کم برق، پیاده‌سازی ساده

* باطری‌های از چندین ماه تا چندین سال عمر می‌کنند

* بلوتوث برحسب الزامات مربوط به برق و تاخیر، حالتها و وضعیتهای متفاوت بسیاری می تواند داشته باشد، منجمله فین‌فین، پارک، نگهداشت، فعال و …؛ ZigBee/IEEE 802.15.4 حالتهای فعال (انتقال/دریافت) یا خواب دارد

* حتی در تجهیزاتی که با برق شهری کار می‌کنند نیز باید موضوع مصرف انرژی لحاظ شود. دستگاه‌های ZigBee در مقایسه با اسلاف خود بیشتر با محیط زیست سازگارند و در هنگام استقرار کاملشان باعث چندین مگاوات صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شوند.

پروتکل ZigBee
شبکه ZigBee

کم‌هزینه (به لحاظ دستگاه‌ها، نصب، و تعمیرات و نگهداری)

کم‌هزینه بودن برای کاربران یعنی کم‌هزینه بودن خود دستگاه‌ها، نصب و تعمیرات و نگهداری. با دستگاه‌های ZigBee، باطری‌های یک‌بار‌مصرف تا سالها عمر می‌کنند. سادگی ZigBee امکانِ پیکربندی اصلی را فراهم می‌کند و مازاد بر احتیاج بودن دستگاه‌های شبکه نیز باعث کمتر شدن هزینه تعمیرات و نگهداری می‌شود.

تراکم بالای گره‌ها در شبکه

استفاده ZigBee از PHY و MAC متعلق به IEEE 802.15.4 به شبکه‌ها امکان می‌دهد که تعداد تقریبا نامحدودی از دستگاه‌ها را مدیریت کنند. این خصوصیت برای مجموعه‌های عظیم حسگرها و شبکه‌های کنترلی بزرگ بسیار اهمیت دارد.

پروتکل ساده، پیاده‌سازی جهانی

تخمین زده می‌شود که کد پشته پروتکل ZigBee تقریبا یک چهارم بلوتوث یا 802.11 باشد. سادگی برای صرفه‌جویی در هزینه، تعامل‌پذیری و تعمیرات و نگهداری اهمیت اساسی دارد. IEEE 802.15.4 PHY اتخاذ شده توسط ZigBee برای باند 868 مگاهرتز در اروپا، باند 915 مگاهرتز در آمریکای شمالی، استرالیا و … طراحی شده است؛ و حال دیگر باند 2.4 گیگاهرتز یک باند جهانی است که تقریبا در همه کشورها پذیرفته شده است.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید