loader image
صفحه اصلی > اخبار بک‌پرس و هوش مصنوعی : استفاده از هوش مصنوعی برای بالا بردن موفقیت بارداری IVF

استفاده از هوش مصنوعی برای بالا بردن موفقیت بارداری IVF

به گزارش بک پرس ، انجام روش لقاح مصنوعی(IVF) کار ساده‌ای نیست و بنابراین تنها افرادی که به شدت تمایل به بچه‌دار شدن دارند از این روش استفاده می‌کنند. با این حال این دسته از افراد هم همیشه به آرزویشان نمی‌رسند چرا که میزان موفقیت این عمل بین 22 تا 30 درصد است.
به نقل از آی ای، اکنون استارت آپ “Embryonics” که یک زن موسس آن است ادعا می‌کند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی این درصد احتمال باروری را افزایش دهد.

لقاح خارج از بدن چیست

برای درک اینکه این شرکت چه کاری انجام می‌دهد، ابتدا باید مراحل لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف(IVF) را بدانید. لقاح در خارج از بدن یا آی‌وی‌اف شامل بارور کردن تخمک زن با اسپرم و ایجاد رویان در آزمایشگاه است. سپس این رویان در رحم زن قرار داده /کاشته می‌شود.
پس از این کار، روزانه باید به آن زن هورمون تزریق شود که این امر با عوارض جانبی ناخوشایند همراه است.
اگرچه علم در بسیاری از سطوح پیشرفت کرده است اما هنوز غیر از نظر پزشک راهی بهتر برای بررسی زنده بودن رویان وجود ندارد و این جا است که استارت آپ “Embryonics “وارد عمل می‌شود.

استفاده از هوش مصنوعی برای تخمک گذاری

این شرکت از هوش مصنوعی(AI) برای تعیین تخمک‌های مناسب یعنی تخمک‌هایی که به بارداری منجر می‌شوند استفاده می‌کند. این شرکت به این منظور هشت هزار و 789 فیلم تایم لپس رویان در حال رشد را تجزیه و تحلیل کرد و از آنها برای آموزش الگوریتمی برای پیش‌بینی احتمال انتخاب رویان مناسب استفاده کرد و بنابر گفته آنها به نظر می‌رسد رویکرد آنها موثر نیز بوده است. هفته گذشته در یک آزمایش که با حضور 11 زن در سنین 20 تا 40 سال انجام شد، شش نفر از آنها بارداری موفقیت آمیزی داشته‌اند و پنج نفر دیگر نیز منتظر نتیجه هستند.

کمک هوش مصنوعی در تشخیص رویان های زنده

این آزمایش نشان دهنده موفقیت بیش از 50 درصد این روش است و اگر بقیه زنان نیز باردار شوند ممکن است حتی این درصد بیشتر نیز شود. این می‌تواند خبری عالی برای افرادی که در نظر دارند روش لقاح مصنوعی را انتخاب کنند، باشد.البته این اولین بار نیست که شاهد استفاده از هوش مصنوعی برای تعیین رویان در لقاح خارج از بدن هستیم چرا که در سال 2019 نیز گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه الگوریتم یادگیری عمیق گوگل برای شناسایی و تعیین کیفیت(خوب ، متوسط یا ضعیف) رویان‌های لقاح مصنوعی و احتمال موفقیت آمیز بودن آنها در صورت کاشت آموزش داده شده بود. آنها دریافتند که هوش مصنوعی می‌تواند رویان‌های زنده را همانند یک متخصص شناسایی کند. با این حال شرکت “Embryonics”، این فرآیند را با استفاده از هوش مصنوعی یک گام جلوتر برده است تا رویان‌های مناسب را حتی بهتر از متخصصان شناسایی کند.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید