loader image
صفحه اصلی > اینترنت اشیا و تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و فناوری هوشمند : اینترنت اشیاء واسطه دگرگونی زندگی بشری و ساختن شهرهای هوشمند

اینترنت اشیاء واسطه دگرگونی زندگی بشری و ساختن شهرهای هوشمند

به گزارش بک‌پرس؛ رشد سریع جمعیت در شهرها، خدمات و زیرساخت‌های اساسی را می‌طلبد که بتوان به نیاز شهروندان پاسخ داد. از این رو در جهانی زندگی می‌کنیم که تقاضا برای دستگاه‌هایی همچون سنسورها، محرک‌ها، بردهای مدیریت از راه دور و… افزایش یافته و این مسئله بیانگر اهمیت افزایش توان و سرمایه‌گذاری بر اینترنت اشیاءء و حوزه‌های وابسته به آن را نمایان می‌کند.

یک شهر هوشمند بر مفهوم زیر ساخت های یک شهر دیجیتال استوار است. به شکلی که موقعیت مکانی اشیاء و اشخاص را مدیریت کرده و براساس موقعیت جغرافیایی، اطلاعات و داده ‌ها را از طریق اینترنت اشیاء جابه‌جا می‌کند .حجم زیادی از محاسبات بلادرنگ توسط سرویس‌های میزبان ابری هدایت می‌شوند و بازخورد فراهم می‌کنند. از این طریق یک شهر هوشمند پدید می‌آید.

گسترش کلان داده و سیر تکاملی که در سال‌های اخیر بر اینترنت اشیاء و فناوری‌های موجود در آن ایجاد شده تئوری شهرهای هوشمند را به ممکن شدن نزدیک کرده است. کلان‌ داده‌ها قابلیت دستیابی و تحلیل داده‌های ارزشمند را فراهم کرده‌اند و دنیای واقعی با استفاده از شبکه‌های یکپارچه ارائه خدمات سطح بالایی را به خود می‌بیند.

نگاهی به سرمایه گذاری‌ در آینده

با این حال، سرمایه‌گذاری صنایع در اینترنت اشیاء بیشتر روی راهکارهایی متمرکز است که می‌توانند عملیات تولید را پشتیبانی و مدیریت کنند. بیش از نیمی از سرمایه‌گذاری این حوزه در بخش حمل و نقل صورت گرفته و بر پیگیری و نظارت حمل و نقل تمرکز دارد. بیشترین میزان سرمایه‌گذاری بخش خدمات رفاهی روی اینترنت اشیاء در شبکه‌های هوشمند توزیع برق، گاز و آب انجام خواهد شد.

سرمایه‌گذاری مصرف‌کنندگان در اینترنت اشیاء در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۸ میلیارد دلار می‌رسد تا به این ترتیب دومین جایگاه در سرمایه‌گذاری روی اینترنت اشیاء را به خود اختصاص دهد. بیشترین موارد کاربرد اینترنت اشیاءء برای مصرف‌کنندگان مربوط به خانه هوشمند، سلامت شخصی، ارتباط با وسایل نقلیه متصل به اینترنت هستند.

در بخش خانه هوشمند، دو زیر مجموعه اتوماسیون خانگی و لوازم خانگی هوشمند مهم‌ترین و رایج‌ترین تجربه‌های افراد در روبه‌رو شدن با اینترنت اشیاء هستند و با متوسط نرخ رشد سالانه ۸/ ۱۷ درصدی در طول پنج سال آینده، بیشترین میزان سرمایه‌گذاری افراد و مصرف‌کنندگان در حوزه اینترنت اشیاء را به خود اختصاص خواهند داد. از طرفی خدمات اینترنت اشیاء بزرگ‌ترین زیرمجموعه این تکنولوژی در سال ۲۰۱۹ است که با سرمایه‌گذاری ۲۵۸ میلیارد دلاری، قرار است تمام خدمات سنتی و غیرسنتی IT را زیر پوشش خود قرار بدهد.

بک‌پرس را در اینستاگرام دنبال کنید !

در ایران  ۶ استارت آپ فعال در حوزه اینترنت اشیاء که در صندوق نوآوری و شکوفایی طرح‌های خود را ارائه کرده‌اند به ۱۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند.  اینترنت اشیاء از یک سو فرصت‌های بسیاری را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها جهت کاهش هزینه‌ها و افرایش درآمدها ایجاد خواهد کرد و مدل‌های جدیدی از کسب‌وکار را به وجود خواهد آورد. از سوی دیگر، اگر سازمان‌ها خود را برای مواجهه با IoT هماهنگ نکنند، احتمال دارد در آینده کسب و کار آنها به شدت مورد تهدید قرار گیرد.

تحلیل داده شریان حیاتی شهرهای هوشمند

وعده شهر هوشمند سبب افزایش توجه به اهمیت داده‌ها شد. در واقع، حجم عظیم داده‌ها، کلان داده‌ها و پایگاه داده‌ها هسته و شریان حیاتی شهرهای هوشمند و خدمات قابل ارائه در آن‌ها هستند. حجم، سرعت و تنوع داده‌ها که با نسبت روز افزونی در حال تولید هستند در ابر یا مرکز داده‌ها برای بهبود یک سرویس، خدمات و یا برنامه خاص ذخیره می‌شوند. از این رو، باید مدل برنامه‌نویسی خاصی برای پردازش مجموعه داده‌های عظیم با الگوریتم‌های موازی برای تحلیل داده‌ها و طبقه‌بندی ارزش آن‌ها به کار گرفته شود.

تحلیل اطلاعاتی که هم‌اکنون توسط منابع مختلف و با استفاده از دستگاه‌های فراگیر و جاسازی شده، شبکه‌های سنسوری بی‌سیم و تکنولوژی‌های مرتبط تولید می‌شوند به صورت یکپارچه پوسته دیجیتالی روی شهر ایجاد می‌کنند. همچنین از راه بررسی و شناخت داده‌ها می‌توان نتیجه حاصل از برنامه ریزی‌های توسعه‌ای را پیش‌بینی و شهرهای هوشمندتر ایجاد کرد. بنابراین زیرساخت‌های قدرتمند و متنوع اینترنت اشیاء می‌توانند به زیرساخت‌های شبکه‌های سنتی غلبه کنند.

بسیاری از دولت‌ها در سال‌های گذشته بهره‌برداری، تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها را به منظور پشتیبانی، گسترش و پایدار کردن سیستم‌های هوشمند آغاز کرده‌اند. این موضوع به سیستم‌های حاکمیتی امکان پایداری عادلانه، انعطاف پذیری، حکمرانی خوب، افزایش کیفیت زندگی و مدیریت بهینه منابع و امکانات شهر را می‌دهد. همچنین دیگر اجزاء مدیریت اجتماعی از جمله: مراقبت‌های بهداشتی، خدمات درمانی، تحصیلات هوشمند، مدیریت انرژی و… از مسیر جمع آوری و تحلیل کلان داده‌ها آسان‌تر انجام خواهند شد.


ساخت شهر هوشمند عظیم در عربستان سعودی ادامه دارد …

 

ویژگی‌های برجسته شهر هوشمند مرکزیت مردم و رفاه شهروندان است. جوامع شهری عملکرد هایی برای تولید مثل انسانی، توسعه اقتصادی پایدار، تعامل‌های اجتماعی و علایق فرهنگی فراهم می سازند. یک شهر هوشمند، کاربردهای هوشمند و سرویس‌های متنوعی را در این چهار حوزه فراهم می‌کند بنابراین به این وسیله توسعه بیشتری میان انسان و اجتماع ایجاد می‌شود. این مفهوم هنوز در فازی قرار دارد که بدون توافقی جهان امکان پذیر نخواهد بود.

اهمیت اینترنت اشیاء

بر اساس برآوردهای انجام‌شده تا سال ۲۰۲۰ حدود ۳۴ میلیارد دستگاه اینترنت اشیاء در سراسر دنیا مورداستفاده قرار گرفته‌اند و تا پنج سال آینده ۶ تریلیون دلار برای ایجاد راهکارهای اینترنت اشیاء سرمایه‌گذاری خواهد شد.

تحقق این پیش‌بینی در گرو چند عامل کلیدی است: فراگیر شدن اینترنت در سراسر دنیا، افزایش اقبال عمومی به خدمات همراه، کاهش قیمت سنسورها و افزایش سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیاء.

انقلاب اینترنت اشیاء که با خانه و خودروی متصل به شبکه اینترنت آغاز شده است، به‌زودی به ایجاد مجتمع‌های مسکونی و سیستم‌های مدیریت شهری هوشمند خواهد رسید و با برقراری ارتباط دائمی بین مصرف‌کننده، تولیدکننده، ارگان‌های نظارتی و فراهم کردن امکان کنترل همه‌جانبه، تمام جنبه‌های زندگی بشری را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

اینترنت اشیاء این امکان را به ما می‌دهد که با هوشمندسازی سازه‌ها و ساختمان‌ها میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی داشته باشیم و برآوردها بیانگر این نکته است که می‌توان با استفاده از اینترنت اشیاء حداقل تا 25 درصد مصرف انرژی را در ساختمان‌ها کاهش داد. به عنوان مثال با استفاده از سنسورهای شناسایی حضور افراد در محیط می‌توان تشخیص داد که در لحظه چند نفر در یک مکان یا اتاق حضور دارند و براساس آن میزان نور و حرارت اتاق را تنظیم کرد.

آشپزخانه رباتیک جهان در بک‌پرس !

این درحالی است که حتی امکان مدیریت این روند از کیلومترها دورتر نیز وجود دارد که نه‌تنها در کاهش هزینه‌ها کمک شایانی به اقتصاد می‌کند بلکه با توجه به کاهش مصرف انرژی بهترین گزینه برای حفاظت از محیط زیست است. البته این سنسورها می‌توانند میزان و درصد اشغال اتاق‌ها در شرکت‌ها، موسسات و مراکز خدماتی، آموزشی و درمانی را نیز مشخص کنند تا برای استفاده بهینه از فضای ساختمان برنامه‌ریزی کنیم و بهره‌وری را در مراکز آموزشی و دیگر مشاغل تا 40 درصد افزایش دهیم.

اینترنت اشیاء به کمک یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در هر شرکت یعنی بخش مالی و حسابداری هم آماده است.  در بسیاری از شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های بزرگ، انبارداری و همچنین بررسی اموال مصرفی و تجهیزات سالانه نه‌تنها زمان بلکه هزینه ‌زیادی از بخش حسابداری و مالی می‌گیرد. در حالی که باز هم اینترنت اشیاء می‌تواند راه‌حلی کم‌هزینه‌ و سریع‌تر در این زمینه ارائه کند.

یکی دیگر از گرفتاری‌ها در مراکز بزرگ اقامتی مثل هتل‌ها یا شرکت‌های چند ملیتی که معمولا در یک ساختمان بزرگ با هزاران پرسنل فعالیت می‌کنند، موضوع رعایت استانداردها و بهداشت و پاکیزگی محیط کار است.

در اینجا دوباره فناوری اینترنت اشیاء می‌تواند وارد عمل شود و در کاهش هزینه‌ها و زمان این مراکز نقش مهم و کلیدی ایفا کند. حسگرها می‌توانند کیفیت آب و هوای داخل ساختمان را در تمام ساعات روز کنترل کنند و در صورت نیاز نسبت به بهبود آن به شکلی خودکار گام بردارند و در بخش دیگر حتی می‌توانند زمان تخلیه سطل‌های زباله تک‌تک اتاق‌ها را به بخش خدمات یادآوری کنند یا این‌که برای دور کردن حشرات از ساختمان فعال شوند.

اطلاعات تجاری و خلق ارزش افروده

اصولا هر تولیدکننده‌ای علاقه‌مند است بتواند متناسب با نیاز و سلیقه بازار اقدام به سرمایه‌گذاری کند. به این ترتیب دستیابی به اطلاعات بازار می‌تواند میلیون‌ها نه، بلکه ده‌ها میلیارد ارزش افزوده برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد. در این بخش باز هم اینترنت اشیاء در وسط میدان دیده می‌شود و با استفاده از فناوری‌های نوین مثل تشخیص چهره این امکان را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند تا بتوانند ذائقه، سبک زندگی، اخلاق و روحیات مشتریان را قبل از تولید در اختیار داشته باشند و متناسب با آن وارد بازار شوند. این فناوری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ اکنون به کار گرفته می‌شود که اتفاقا نتیجه بسیار مطلوبی به همراه داشته است.

Smart Cityدر این شیوه قطعاً فروشگاه‌ها متناسب با ذائقه، سلیقه، سبک زندگی و… می‌توانند قفسه‌ها را به شکلی طراحی کنند که خریداران در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین گزینه مورد نیازشان را با قیمتی مناسب تهیه کنند تا با تجربه‌ای عالی از خرید باز هم به همان فروشگاه سر بزنند و به قول خودمان مشتری وفادار آن فروشگاه شوند.

و در پایان …

شهرهای هوشمند، برنامه‌ریزی شهری و توسعه رفاه اثر اصلی روی پیشرفت جوامع دارند و سبب افزایش قدرت تصمیم گیری با ایجاد یک پروسه هوشمند، موثر و متناسب با زمان می‌شوند.

اینترنت اشیاء به عنوان چشم انداز بزرگی از دنیای اینترنت و یک چارچوب برای دستگاه‌های محرک و حسگر امکان ایجاد ارتباط مستقیم و ایمن را میان شهروندان و دستگاه‌های تصمیم‌گیری در شهر هوشمند فراهم می‌کند. همچنین اشتراک گذاری اطلاعات در سراسر نقاط شهرها و مناطق هوشمند را ممکن می‌سازد.

از سوی دیگر، محاسبات ابری یکپارچگی منابع، اشتراک داده‌ها و همکاری نرم افزاری را بهبود می‌بخشند. به علاوه ارتباطات بین‌المللی میان دولت‌ها و تسهیل گری در امر روابط خارجی را ممکن می‌سازند و جهان در صورت استفاده ایمن و در راستای منافع بشری جای بهتری برای زندگی خواهد بود.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید