loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اینترنت اشیا و کشاورزی هوشمند : اینترنت اشیا چه نقشی در گلخانه هوشمند ایفا می کند؟

اینترنت اشیا چه نقشی در گلخانه هوشمند ایفا می کند؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]در این مطلب به بررسی مزایای گلخانه هوشمند و کاربرد اینترنت اشیا در آن می پردازیم.

مزایای اجرای سیستم گلخانه هوشمند

به گزارش BACpress ، امروزه تولید کنندگان و پرورش دهندگان گیاهان و محصولات غذایی به دنبال راهکارهایی برای بهبود کیفیت محصولات خود هستند. که فراهم آوردن شرایط مساعد آب و هوایی در اقیلیم گلخانه قطعا موثر واقع خواهد شد. طراحی و برنامه ریزی یک اتوماسیون دقیق در جهت عملی شدن طرحهای گلخانه هوشمند به همین منظور انجام می گیرد.

گلخانه هوشمند و صرفه جویی در مصرف انرژی

با هوشمند سازی گلخانه میتوان شاهد افزایش بهره وری با وجود کاهش عملیات انسانی بود. به عنوان مثال ، از مسائل مهم برای صاحبان گلخانه مدیریت مصرف انرژی است.

گلخانه هوشمند و اینترنت اشیا
گلخانه هوشمند و اینترنت اشیا

گلخانه هوشمند چه مزیت هایی نسبت به گلخانه های معمولی دارد؟

همانطور که در بالا گفته شد، تمامی گلخانه ها هدف و عملکرد تقریبا مشابهی دارند. اما آنچه که گلخانه هوشمند را به مدرن ترین گلخانه های فعلی تبدیل کرده، موارد زیر است.

کنترل از راه دور

در گلخانه های معمولی، شخص پرورش دهنده باید زمان زیادی از شبانه روز را در گلخانه حضورداشته باشد تا کارها به صورت دستی انجام شوند. اما با هوشمند سازی گلخانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست زیرا گجت های هوشمند به نیابت از شما در گلخانه حضور دارند و منتظر دستور شما از گوشی هوشمندتان هستند تا کارها را انجام دهند.

امکان زمانبندی و برنامه ریزی

قابلیت زمانبندی تجهیزات گلخانه هوشمند مزیتی فراتر از کنترل از راه دور است. با این قابلیت، فراموشی خاموش یا روشن کردن تجهیزات اهمیتی ندارد. تمامی تجهیزات و سیستم های هوشمند به صورت خودکار و طبق برنامه ی تعیین شده توسط شما تمامی کارها را پیش می برند.

سناریو پذیری

تجهیزات گلخانه هوشمند سناریو پذیر هستند. یعنی می توانند بر اساس استراتژی “اگر چنین شد، چنان شود” (If This, Then That) کارها انجام دهند. به طور مثال، می توانید این سناریو را در حافظه ی سیستم آبیاری هوشمند ثبت کنید که اگر تابش آفتاب در یک روز بسیار شدید شد، به گل های شیپوری آب بیشتری بدهد.

اینترنت اشیا چه نقشی در گلخانه هوشمند ایفا می کند؟

اینترنت اشیا چه نقشی در گلخانه هوشمند ایفا می کند؟
اینترنت اشیا چه نقشی در گلخانه هوشمند ایفا می کند؟

تمامی تجهیزات هوشمند نام برده شده در بالا قابلیت اتصال به اینترنت بی سیم را دارند. اما آن ها می توانند از طریق اینترنت اشیا به یکدیگر متصل شده، اطلاعات محیط را جمع آوری و به یکدیگر انتقال دهند. اینترنت اشیا باعث می شود که وسایل هوشمند در هماهنگی با یکدیگر کار کنند.

مثلا تصور کنید که دمای داخل گلخانه از حد مجاز بالا رفته است. در این شرایط، ترموستات هوشمند وضعیت نامطلوب دما را تشخیص داده و سیستم تهویه را روشن می کند، سیستم سایه هوشمند از تابش بیش از اندازه ی آفتاب به داخل گلخانه جلوگیری می نماید و سیستم آبیاری هوشمند با توجه به میزان تبخیر انجام شده در این دما، یا شروع به آبیاری می کند یا آن را متوقف می سازد. تمامی این کارها در آنِ واحد انجام می شوند تا جو گلخانه هرچه سریع تر به شرایط عادی بازگردد و کمترین آسیبی به گیاهان وارد نشود.

در گلخانه های معمولی امکان بروز خطای انسانی وجود دارد اما در گلخانه های هوشمند اکثر کارها به دست سنسورها و سیستم های ماشینی انجام شده و میزان خطا بسیار نزدیک به صفر است. با هوشمند سازی گلخانه ها، بیشتر کارها به صورت اتوماتیک انجام می شوند و کمتر به حضور و دخالت شما نیاز است. از همین رو، می توانید گلخانه خود را توسعه و یا تعداد گلخانه ها در نقاط مختلف را افزایش دهید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید