loader image
صفحه اصلی > شهر هوشمند : بخش‌های مختلف صنعت چگونه خود را آماده شهرهای هوشمند می‌کنند؟

بخش‌های مختلف صنعت چگونه خود را آماده شهرهای هوشمند می‌کنند؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]شهرهای هوشمند فرصت‌های جدیدی را برای بخش‌های مختلف صنعت فراهم می‌آورند، آن هم نه صرفا بخش‌هایی که با فناوری سر و کار مستقیم دارند.

به گزارش BACpress؛ با ارتقاء زیرساخت خیابانی، ظهور 5G و پیاده‌سازی IoT در فضاهای اداری، شهرهای هوشمند دست به کار آن شده‌اند تا تمام جهان آشنای کسب و کار را  دگرگون سازند. اینکه این تغییرات چه‌ خواهد بود به ماهیت هر بخش بستگی دارد، اما در هر حال کسب و کارها از هر بخش و هر اندازه باید محیاء آن باشند.

شهرهای هوشمند
انقلاب شهر هوشمند باید بر همه بخشهای تجاری تأثیر بگذارد و آنها باید برای آن آماده باشند.

شهرهای هوشمند دربرگیرنده ساختمان‌های هوشمندند. در این ساختمان‌ها شاهد پیاده‌سازی 5G و دستگاه‌های هوشمندی هستیم که می‌توانند نهایت بهره‌وری را برای کسب و کار به همراه آورده و بازدهی جریان‌های کاری را حتی الامکان افزایش دهند.

کسب و کارها در همه بخش‌های صنعت می‌بایست به حد بضاعت خود از سرمایه‌گذاری در بهترین فناوری‌های هوشمند در محل کار استقبال کنند، وگرنه از گردونه رقابت جا می‌مانند.

خودروها

با وجود خودروهای برقی، ایده خودروهای خودکار و بدون راننده و مجهز به حسگر دارد به واقعیت نزدیکتر می شود.

MOIA شرکت فولکس‌واگن نیز در آستانه ورود به بازار است. MOIA یک استارت‌آپ به‌اشتراک‌گذاری-سواری که خلاء میان اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها، و ون‌ها را پر می‌کند.

مراقبت سلامت

یکی از پیشرفت‌ها در زمینه شهر هوشمند که از دل بخش مراقبت‌های سلامت بیرون آمده است کیوسک‌های تله-پزشکی است . بیماران به جای رفتن نزد پزشک می‌توانند به عرضه‌کنندگان مراقبت‌های سلامت در این کیوسک‌ها مراجعه کرده و از آنها مشورت بگیرند.

پزشکان عمومی‌ای که در این کیوسک‌ها، که در اماکن عمومی جای گرفته‌اند، کار می‌کنند می‌توانند به صورت حضوری یا از طریق تماس ویدئویی بر روی یک دستگاه موبایل به بیماران رسیدگی کنند. این در مقایسه با مراجعه به یک پزشک عمومی معمولی هزینه کمتری خواهد داشت چون نیازی به متمرکز شدن تعداد زیادی نیروی کار پزشکی در یک محل نیست و دسترسی به نیروی برق نیز ضرورتی ندارد.

یک پیشرفت دیگر در بخش مراقبت‌های سلامت ظهور اپلیکیشن‌های موبایل است. NHS نمونه یک نهاد پزشکی است که دارد اپ خاص خودش را درست می‌کند و این اپ، امکان تعیین وقت ویزیت، دسترسی به اطلاعات پزشکی، و دسترسی به FitBit و اپ Health اپل را برای بیماران فراهم می‌کند.

املاک و مستغلات

زیرساخت ساختمان‌های هوشمند به ساختمان‌های اداری و محوطه‌های صنعتی محدود نمی‌شود. خانه‌های هوشمند دربرگیرنده دستگاه‌های هوشمندی نظیر تلفن‌ها، تلویزیون‌ها و کنتورهای انرژی هستند که همگی به شبکه اینترنت متصل‌اند.

به این ترتیب مالک خانه می‌تواند روشنایی، گرمایش، سیستم‌های تلویزیون و سرگرمی را از یک نقطه متصل به شبکه کنترل کرده و به داده‌های خدمات شهری (آب، برق، گاز و …) نیز دسترسی داشته باشد.

اما مالکین باید مساله امنیت این شبکه‌ها را نیز در نظر داشته باشند. از آنجا که همه دستگاه‌ها به یک هاب  متصلند، راحت‌تر می‌توان با یک حمله سایبری چندین دستگاه را همزمان تحت تاثیر قرار داد.

خرده‌فروشی

معمولا خرده‌فروشی را یکی از بخش‌های هوشمند صنعت نمی‌دانند، اما از ماشین‌های فروش که بگذریم بسیاری از شرکت‌ها در بخش خرده‌فروشی استفاده از نرم‌افزارهای خودکار را برای تحلیل رفتار مشتری آغاز کرده‌اند.

همین حالا وبسایت‌های آنلاینی هستند که به تقلید از فیس‌بوک، آمازون و یوتیوب، براساس آنچه که مشتریان قبلا جستجو کرده یا خریداری کرده‌اند پیشنهاداتی برای خرید بهشان می‌دهند.

مضاف بر این، می توان در فروشگاه‌ها و اطرافشان دوربین‌هایی نصب کرد که داده‌های مربوط به رفتار مشتریان را گردآوری کنند، مثلا اینکه چه تعداد از مشتریان می‌ایستند تا به فلان محصول نگاه کنند، و مکث‌شان چقدر طول می‌کشد؛ این می تواند داده‌های آماری جمعیت‌شناسانه را نیز شامل شود.

خدمات شهری (آب، برق، …)

یک پیشرفت کلیدی در بخش خدمات شهری، پیاده‌سازی کنتورهای هوشمند در خانه‌ها است. این کنتورهای هوشمند، مصرف انرژی را اندازه‌گیری کرده و داده‌های مربوط را به صورت خودکار به شرکت تامین‌کننده خدمات شهری ارسال می‌کند، ضمن اینکه مبلغی که کاربر می‌بایست بابت قبض ها به شرکت بپردازد را نیز محاسبه می‌کند.

به این ترتیب دیگر نیازی نیست که کاربر میزان مصرف انرژی‌اش را به صورت دستی اندازه‌گیری کند و حال که دقیقا می‌دانند هر روز چه میزان مصرف می‌کنند، می‌توانند صرفه‌جویی کنند.

برگرفته شده از: information[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید