loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > شهر هوشمند : برنامه چین برای هوشمندسازی شهرها

برنامه چین برای هوشمندسازی شهرها

بسیاری از دولت های محلی متوجه شده اند که دیگر روش های قدیمی شهرسازی نمی تواند در توسعه پایدار اقتصاد محلی تاثیر داشته باشد، چرا که با توجه به افزایش جمعیت چین، شکل زندگی در شهرها و روستاها نیز تغییر می کند. بنابراین برای گسترش چین، سیستمی نیاز است تا  شهر هوشمند با برنامه ریزی مشخص ساخته شود. گزارش مژگان بهمنش، خبرنگار رادیو پکن، را برای سایت اتاق تهران می‌خوانیم.

در اواخر ماه مارس، بیش از 500 شهر، از جمله 95 درصد از مراکز استان و 83 درصد از مناطق خودمختار پیشنهاد تغییر شکل به شهرهای هوشمند را عنوان کردند.

یک زندگی سراسر دیجیتالی گاهی برای ما همچون یک رویا بود که با دیدن یک فیلم تخلیی در ذهنمان شکل می گرفت، این که با زدن یک دکمه همه امور زندگیمان بدون هیچ گونه زحمت انجام شود آرزویی دست نیافتنی به نظر می رسید. اما حالا این رویا نه تنها برای یک فرد و در خانه یک فرد که در یک شهر و حتی یک کشور در حال شکل گیری است. ایده شهر هوشمند که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ از سوی شرکت آلمانی “آی بی ام” شکل گرفت این باور را برای تحلیلگران ایجاد کرد که این برنامه می تواند چهره ای دلنشین و زیبا از آینده زندگی شهری کشور و نیز توانایی رشد اقتصادی کشور نمایان سازد. این ایده که با استفاده از فناوری هایی مانند کنترل اینترنتی گسترش می یابد به کاربران این اجازه را می دهد تا وسایل خود را از طریق کامپیوتر یا گوشی های همراه با مهارت تمام کنترل کنند و همچنین اطلاعات را با تمام شهر به اشتراک بگذارند.

ایده “آی بی ام” مورد توجه بسیاری کشورها از جمله چین قرار گرفت. کشوری وسیع با جمعیت میلیاردی قطعا نیاز به هوشمندسازی نه تنها شهر که کشور دارد. بر همین اساس نخستین بار در سال ۲۰۱۳ این ایده در چین آغاز به شکل گیری کرد و برنامه شهر هوشمند، به عنوان بخشی از تلاش های چین برای گسترش راه هایی در راستای ترویج نوعی جدید از شهرنشینی شکل گرفت. این ایده در سه گروه در شهرهای مختلف چین اجرایی شد. براساس اطلاعات اقتصادی دیلی نیوز، این انتظار می رود که بیش از 500 شهر چین در سال 2017  به شهر هوشمند تغییر شکل دهند.

در حال حاضر، در مجموع 290 شهر، پروژه آزمایشی شهر هوشمند را آغاز کرده اند و بیش از 300 شهر، موافقت نامه ی ساخت شهر هوشمند را با شرکت های فناوری اطلاعات، از جمله سه شرکت بزرگ مخابرات چین، Ant Financial و Tencent امضا کرده اند.

در اواخر ماه مارس، بیش از 500 شهر، از جمله 95 درصد از مراکز استان و 83 درصد از مناطق خودمختار پیشنهاد تغییر شکل به شهرهای هوشمند را عنوان کردند. انتظار می رود که میزان ساخت و ساز شهرهای هوشمند به 100 میلیارد RMB برسد. این رقم تا زمانی که صنایع بالادست و پایین دست جریان دارد شامل 1 تریلیون است.

بزرگراه شانگهای – هانگ جو- نینگ بو نخستین “بزرگراه اینترنتی” چین است که بر اساس همکاری با اپراتور پرداخت تلفن همراه Alipay و “بانک گوانگ فا چین” پرداخت عوارض هوشمند در آن صورت می گیرد. با بیش از 40 هزار  وسیله نقلیه در سراسر بزرگراه در هر روز، زمان طولانی نیاز است تا رانندگان عوارض خود را پرداخت کنند.

از طریق برنامه های شهر هوشمند مانند پرداخت های تلفن همراه، هزینه های مربوط به پرداخت نیز کاهش یافته است. یکی دیگر از مزایای شهرهای هوشمند را می توان در بیمارستان ها احساس کرد. براساس گفته یکی از مسوولان دانشکده پزشکی دانشگاه “جه جیانگ”، بیماران به زودی قادر به انجام اقدامات اولیه درمانی با استفاده از تلفن های همراه خود خواهند بود، به این معنی که میانگین زمان انتظار بیماران در بیمارستان کاهش می یابد.

“وو هه کوان”، یکی از آکادمیست های آکادمی مهندسی چین می گوید: با ساخت شهرک های هوشمند، برنامه های کاربردی شهر هوشمند بیشتر در نظر گرفته خواهد شد. او معتقد است که شرکت های بیشتر درگیر خواهند شد که به طور قابل ملاحظه ای باعث تقویت زنجیره صنعتی IT خواهد شد.

چین با این ایده که ساخت شهرهای هوشمند سبب آسان سازی تغییرات شهری و مدیریت نوآورانه اجتماعی می شود و مهم تر این که در بهبود محیط زیست و ارایه خدمات عمومی تاثیرگذار خواهد بود این طرح را آغاز کرد.

با این ایده و در دست داشتن داده ها، شهرهای بزرگ قادر به محاسبه ترافیک هستند كه در ایجاد مسیرهای حمل و نقل در کاهش ترافیک تاثير گذار است.

حالا در کشور چین بسیاری از دولت های محلی متوجه شده اند که دیگر روش های قدیمی شهرسازی نمی تواند در توسعه پایدار اقتصاد محلی تاثیر داشته باشد، چرا که با توجه به افزایش جمعیت چین، شکل زندگی در شهرها و روستاها نیز تغییر می کند. بنابراین برای گسترش چین، سیستمی نیاز است تا  شهر هوشمند با برنامه ریزی مشخص ساخته شود. چین پس از مطرح کردن ایده یک کمربند- یک جاده خود نیز با شتاب پیش می رود تا از دوستان قدیمی خود در جاده ابریشم باستانی در خانه ای نو استقبال کند. دولتمردان چین این روزها سخت در تلاشند که رویای کودکی مردان و زنانشان را محقق ساخته و شهری هوشمند، پاک و زیبا با اقتصادی شکوفا به کودکانشان تحویل دهند.

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید