loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > بلاک چین و تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و فناوری هوشمند : بلاکچین و رمزارزها در شهرهای هوشمند

بلاکچین و رمزارزها در شهرهای هوشمند

احتمالا تاکنون درباره شهرهای هوشمند و تغییرات شگرفی که در نحوه زیست انسان‌ها ایجاد می کنند بسیار شنیده‌اید. کارایی شهرهای هوشمند در نتیجه برخورداری آنها از مولفه‌های متعدد است، اما از شواهد چنین پیدا است که دو مولفه برجسته این قبیل شهرها بلاکچین و رمزارزها در شهرهای هوشمند است.

هرچند بلاکچین و رمزارز تا آنجا که به شهرهای هوشمند مربوط می‌شود هنوز در مراحل اولیه تکامل خود می‌باشند هر دو این فناوری‌های می‌توانند مشوق پیشرفت‌های آتی در عرصه شهر هوشمند باشند. با رسانه بک پرس همراه باشید تا نگاهی بیاندازیم به تحولات کنونی در این عرصه.

کاربرد بلاکچین و رمزارزها در شهرهای هوشمند
کاربرد بلاکچین و رمزارزها در شهرهای هوشمند

کاربست‌های عملی کنونی

یک طرح گواه-بر-ایده وجود دارد که در آن، وارسی صحت اسناد قانونی تحت مدیریت یکی از شهرداری‌های هلند به اتکاء بلاکچین انجام می‌پذیرد. این سیستم به شهروندان منطقه تحت مدیریت شهرداری امکان می‌دهد تا بی آنکه نیازی به مراجعه حضوری به شهرداری باشد، اسنادی که سکونت آنها در محل را اثبات می‌کند به یک سازمان تامین مسکن ارائه دهند.

این اپلیکیشن آپن-سورس می‌باشد و مقامات ذی‌صلاح شهرداری که وارسی اسناد عمومی توسط آنها انجام می‌گیرد به آن دسترسی دارند.

یکی از چیزهایی که محتمل است اقبال عمومی به بیت کوین را افزایش دهد، پذیرش آن توسط تعداد هر چه بیشتری از مراکز عمده فروش است. در برخی نو.احی برزیل، کاربران حمل و نقل عمومی شهری می‌تواند هزینه بلیط را بجز کارت اعتباری یا کارت دبیت، با بیت‌کوین بپردازند.

صحبت از این است که شرکتی که این پرداخت توسط بیت‌کوین را امکان‌پذیر ساخته است به زودی سایر رمزارزها را نیز در سیستم خواهد گنجاند. اگر کسی خواسته باشد که هزینه حمل و نقلش را با بیت‌کوین بپردازد نخست باید یک کد QR را با گوشی هوشمندش اسکن کند.

حفاظت از داده‌ها و بلاک چین ؛ مشوق یا مانع ؟

با این قرار و مدارها می‌توان سایر مقاصد حمل و نقلی را هم تشویق کرد که به دنبال اپلیکیشن‌های شهر هوشمندی برای استفاده از زمرارزها باشند. بیشتر شدن گزینه‌های نحوه پرداخت (منجمله بیت‌کوین و گزینه‌های دیگر) – معمولا باعث می‌شود که کاربران تجربه خوشایندتری داشته باشند.

احتمالا خود شما نیز این تجربه را داشته‌اید که برای خرید به مغازه‌ای رفته‌اید اما آن مغازه گزینه پرداختی که شما ترجیح می‌دهید یا باید استفاده کنید را ندارد. امکان‌پذیر ساختن پرداخت‌های بیت‌کوینی، بر انعطاف‌پذیری پرداخت می‌افزاید.

چین یک سیستم شناسایی دیجیتال ایجاد کرده است که در آن برای تمیز دادن و شناسایی شهرهای هوشمند مختلف کشور از بلاکچین استفاده می‌شود. مقامات کشور معتقدند که این طرح‌های پیشگامانه باعث بهبود اشتراک‌گذاری اطلاعات و ارتباطات شبکه‌ای خواهد شد.

با این سیستم هر یک از شهرهای هوشمند چین از یک شماره شناسایی جهانی برخوردار می‌گردند که با یک کد مقاوم در برابر دستکاری  کار می‌کند. از آنجا که چین صدها شهر هوشمندی آزمایشی دارد، این شیوه متمایز‌سازی آنها می‌تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.

مثال‌هایی از کاربردهای آتی بلاکچین و رمزارزها

برنامه‌ریزان و طراحان شهری و سایر متخصصین این عرصه و عرصه‌های مشابه، همیشه هم نمی‌دانند که رمزارزها و بلاکچین را دقیقا چگونه باید برای شهرهای هوشمند پیاده‌سازی کرد و با این حال همواره مترصد امکانات بالقوه پدیده‌های نوظهور هستند؛ و چه فراوانند ایده‌هایی که بالقوه می‌توانند به کار آیند.

دکتر هیتش تواری، یک محقق و پروفسور علم نرم‌افزار در ایرلند، این ایده را در سر می پروراند که از بلاکچین برای مدیریت جابجایی و کاربرد خودروهای بدون-راننده استفاده شود؛

به این ترتیب شاید مالکین این خودروها بتوانند زمانی که در سر کار هستند یا به هر دلیل به خودرو خود نیازی ندارند، آنها را به دیگران اجاره دهند. بلاکچین می‌تواند درخواست‌های استفاده از وسیله نقلیه و اطلاعات رزرو را ذخیره‌سازی کرده و حتی سیستم‌های هم‌سفری (carpools) ایجاد کند، و مردم هم از این بابت که می‌توانند با استفاده از رمزارز از وسیله نقلیه استفاده کنند هزینه‌ای بپردازند.

در جایی دیگر، نمایندگان مجلس در دبی اخیرا سه طرح پیشگامانه بلاکچین را به تصویب رسانده‌اند. در طرح نخست، این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد که دبی چگونه می‌تواند موضع خود به عنوان یک قطب رمزارزی را مستحکم سازد. طرح دوم، به تدوین رهنمودهایی برای پیاده‌سازی فناوری بلاکچین و خط‌مشی‌های مربوط به آن در دبی توجه شده است، هرچند که می‌تواند در جاهای دیگر نیز سودمند واقع شود. در طرح سوم، به این پرداخته خواهد شد که چگونه می‌توان بخش‌های مطرح اقتصاد دبی را به زودی با کمک گرفتن از بلاکچین متحول ساخت.

در آینده‌ای که رمزارزها و بلاکچین می توانند در کنار یکدیگر بسازند، مردم دیگر برای تامین احتیاجات روزمره خود به پول معمولی نیازی نخواهند داشت. یک شرکت ساخت دوچرخه برقی مستقر در کرواسی با نام Greyp اخیرا شراکتی را با دو شرکت بلاکچین آغاز کرده است. هدف Greyp ایجاد سیستمی است که در ان هر وسیله نقلیه دارای یک کیف پول دیجیتال باشد.

راکبین می‌توانند از این کیف پول برای پرداخت عوارض راه، هزینه‌های کرایه و یا کسر کردن هزینه‌های شارژ الکتریکی استفاده کنند. شرکت Greyp با فناوری بیگانه نیست. در دوچرخه‌های این شرکت  از سنسورهای زیست‌سنجشی (بیومتریک) برای باز کردن قفل دوچرخه یا انتخاب از میان چند حالت سواری استفاده می‌شود.

برخی شهرها در فکر استفاده از بلاکچین برای مدیریت پسماند هستند. شرکت‌ها می توانند سطل‌های زباله‌ای که پر شده‌اند را شناسایی و ردگیری کرده و اطمینان حاصل کنند که زباله آنها به نحو مناسبی تخلیه شود.

شاید حتی برای ساکنینی که پسماندهای خود را بازیافت می‌کنند نیز جوایز رمزارزی در نظر گرفته شود. مقامات دولتی در آرزانتین اخیرا برای تشویق مردم به مشارکت در بازیافت چنین برنامه‌ای را آغاز کرده‌اند. کسانی که در این برنامه رمزارز پاداش می‌گیرند می‌توانند مالیات‌ها یا عوارض شهرداری خود را با ان بپردازند یا با آن کالا بخرند.

آینده روشن فناوری‌های بلاکچین-محور و رمزارز-محور

اغلب کاربردهایی که در بالا از آنها یاد شد می‌توانند به توسعه و ارتقاء شهرهایی که رسما هوشمند تعریف نشده‌اند کمک کنند. با این حال، هر پیشرفتی که در کاربرد‌های معرفی‌شده در مطلب حاضر و سایر کاربرد‌های مشابه رخ دهد، به سرعت به شهرهای هوشمند نیز سرایت کرده و آنها را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نمی‌توان گفت چه زمانی این کاربردهایی که برای آینده پیش‌بینی می‌شوند رواج یافته و عمومی خواهند شد. اما در هر حال، کاربردهای شگفت‌انگیزی‌اند. شاید شما یکی از کسانی باشید که یک نقش رهبری و مدیریتی را در حوزه شهرهای هوشمند بر عهده دارند؛

شاید هم آدمی هستید که دائما کنجکاو است بداند شهرهای هوشمند در ادامه پیشرفت‌های خود به کجاها خواهند رسید. در هر حال، می بایست خود را در خصوص امکانات بالقوه متعدد بلاکچین و رمزارزها برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان و تسهیل دشواری‌هایی مقامات در اداره شهر، بروز نگه دارید.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید