loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > بلاک چین و فناوری هوشمند : بلاک­چین چیست؟ به زبان ساده؛ چرا آینده به آن وابسته است!

بلاک­چین چیست؟ به زبان ساده؛ چرا آینده به آن وابسته است!

بلاک­چین چیست ؟  بلاک­چین در نگاه اول پیچیده به نظر می­رسد و قطعاً می­تواند باشد، اما مفهوم اصلی آن بسیار ساده است. بلاک­چین نوعی پایگاه داده است. برای اینکه بتوانید بلاک­چین را درک کنید، ابتدا باید بدانید که پایگاه داده در واقع چیست.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه­ای از اطلاعات است که به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری ذخیره می­شود. اطلاعات یا داده­های موجود در پایگاه­های داده معمولاً در قالب جدول طراحی شده­‌اند تا امکان جستجو و فیلتر آسان برای اطلاعات خاص را فراهم کنند.

تفاوت بین شخصی که از صفحه گسترده برای ذخیره اطلاعات به جای پایگاه داده استفاده می­کند، چیست؟

صفحات گسترده برای یک نفر یا گروه کوچکی از افراد طراحی شده است تا اطلاعات محدودی را ذخیره کرده و به آنها دسترسی پیدا کند. در مقابل، پایگاه داده­ای طراحی شده است تا حجم قابل توجهی از اطلاعات را در اختیار داشته باشد که به سرعت و به راحتی توسط تعدادی از کاربران قابل دسترسی، فیلتر و دستکاری باشد.

پایگاه­های داده بزرگ با دستیابی به اطلاعات روی سرورهایی که از رایانه­‌های قدرتمند ساخته شده­‌اند، به این امر دست می­‌یابند. این سرورها گاهی اوقات می‌­توانند با استفاده از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته شوند تا قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان بسیاری از کاربران به پایگاه داده را داشته باشند. در حالی که یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای هر تعداد از افراد قابل دسترسی باشد، اغلب متعلق به یک کسب و کار است و توسط یک فرد منصوب اداره می­شود که کنترل کاملی بر نحوه کار و داده­های موجود در آن دارد.

بلاک­چین چگونه استفاده می­شود؟

همانطور که اکنون می­‌دانیم، بلاک­های ذخیره شده در بلاک­چین بیت کوین در مورد تراکنش های پولی ذخیره می شوند. اما به نظر می رسد که بلاک­چین در واقع راهی مطمئن برای ذخیره داده‌­ها در مورد انواع دیگر معاملات است.

برخی از شرکت­هایی که قبلاً از بلاک­چین استفاده کرده­اند عبارتند از:  Walmart،  Pfizer،  AIG،  Siemens، Unilever و … به عنوان مثال ، IBM بلاک­چین Food Trust خود را ایجاد کرده است تا بتواند سفری را که محصولات غذایی برای رسیدن به مکان­های خود انجام می­دهند، ردیابی کند.

چرایی استفاده از بلاکچین

صنایع غذایی شیوع بی­شماری e Coli، سالمونلا، لیستریا و همچنین مواد خطرناکی را که به طور تصادفی به غذاها وارد شده­‌اند، مشاهده کرده است. در گذشته، هفته­‌ها طول کشید تا منبع این شیوع یا علت بیماری از آنچه مردم می­خورند پیدا شود.

استفاده از بلاک­چین به برندها این امکان را می­‌دهد تا مسیر یک محصول غذایی را از مبدا، از طریق هر توقف و در نهایت تحویل آن ردیابی کنند. اگر یک ماده غذایی آلوده تشخیص داده شود، می‌­توان آن را از طریق هر توقف به منشاء آن ردیابی کرد. نه تنها این، بلکه این شرکت­ها هم اکنون می­توانند سایر مواردی را که ممکن است با آن در تماس بوده، مشاهده کنند، که به شناسایی مشکل کمک می­کند تا خیلی زودتر رخ دهد و جان افراد را نجات دهد. این یکی از نمونه‌­های بلاک­چین در عمل است، اما انواع دیگری از پیاده سازی بلاک­چین وجود دارد.

بلاکچین در صنعت غذاییبانکداری و امور مالی

شاید هیچ صنعتی بیشتر از بانکداری از ادغام بلاک­چین در عملیات تجاری خود سود نبرد. موسسات مالی فقط در ساعات اداری و پنج روز در هفته فعالیت می‌­کنند. این بدان معناست که اگر سعی کنید یک چک در روز جمعه ساعت 6 بعد از ظهر واریز کنید، احتمالاً باید تا صبح دوشنبه منتظر بمانید تا ببینید که پول به حساب شما وارد شده است. حتی اگر سپرده خود را در ساعات اداری واریز کرده‌­اید، به دلیل حجم زیاد تراکنش­هایی که بانک­ها برای تسویه حساب نیاز دارند، تأیید تراکنش همچنان یک تا سه روز طول می­‌کشد. از سوی دیگر، بلاک­چین هرگز نمی‌­خوابد.

با ادغام بلاک­چین در بانک­ها، مصرف کنندگان می­‌توانند معاملات خود را در کمتر از 10 دقیقه مشاهده کنند، یعنی زمان اصلی اضافه کردن بلاک به بلاک­چین، صرف نظر از روزهای تعطیل یا زمان روز یا هفته. با استفاده از بلاک­چین، بانک­ها همچنین این فرصت را دارند که سریعتر و ایمن تر وجه بین موسسات را مبادله کنند. به عنوان مثال، در تجارت معاملات سهام، روند تسویه می­تواند تا سه روز (یا بیشتر، در صورت تجارت بین المللی) به طول انجامد، به این معنی که پول و سهام برای آن دوره مسدود شده است.

با توجه به حجم مبالغ مربوطه، حتی چند روزی که این پول در حال انتقال است می‌­تواند هزینه­‌ها و خطرات قابل توجهی را برای بانک­ها به همراه داشته باشد. بانک اروپایی سانتاندر و شرکای تحقیقاتی، پس­انداز را بین 15 تا 20 میلیارد دلار در سال تعیین می­کنند. 3 مشاور Capgemini، مشاور فرانسوی، تخمین می­زند که مصرف کنندگان می­توانند تا 16 میلیارد دلار در هزینه‌­های بانکی و بیمه هر سال از طریق برنامه­‌های مبتنی بر بلاک­چین صرفه­‌جویی کنند.

بلاکچین و سیستم بانکداریواحد پول

بلاک­چین بستر ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین را تشکیل می­دهد. دلار آمریکا تحت کنترل فدرال رزرو است. بر اساس این سیستم مرجع مرکزی، داده­ها و ارز کاربر از نظر فنی به اختیار بانک یا دولت آنهاست. در صورت هک شدن بانک کاربر، اطلاعات خصوصی مشتری در خطر است. در صورت سقوط بانک مشتری یا زندگی در کشوری با دولت ناپایدار، ممکن است ارزش پول آنها در خطر باشد. در سال 2008، برخی از بانک­هایی که کمبود پول داشتند تا حدی با استفاده از پول مالیات دهندگان نجات یافتند. این­ها نگرانی­هایی است که بیت کوین برای اولین بار ایجاد و توسعه یافته است.

بلاک­چین با گسترش عملیات خود در شبکه­ای از رایانه­ها، به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده اجازه می­دهد بدون نیاز به مرجع مرکزی فعالیت کنند. این نه تنها ریسک را کاهش می­دهد بلکه بسیاری از هزینه­های پردازش و معامله را نیز حذف می­کند. همچنین می­تواند به کشورهایی که دارای ارزهای ناپایدار یا زیرساخت­های مالی هستند، پول با ثبات تری با کاربردهای بیشتر و شبکه گسترده­تری از افراد و موسسات که می­توانند با آنها در داخل و خارج تجارت کنند، بدهد.

استفاده از کیف پول­های رمزنگاری شده برای حساب­های پس انداز یا به عنوان وسیله پرداخت به ویژه برای کسانی که هیچ شناسنامه دولتی ندارند بسیار عمیق است. برخی از کشورها ممکن است جنگ‌­زده باشند یا دولت­‌هایی داشته باشند که هیچگونه زیرساخت واقعی برای ارائه شناسنامه ندارند. شهروندان چنین کشورهایی ممکن است به حساب­های پس انداز یا کارگزاری دسترسی نداشته باشند و بنابراین، راهی برای ذخیره امن ثروت ندارند.

مراقبت­های بهداشتی

ارائه دهندگان مراقبت­های بهداشتی می‌­توانند از بلاک­چین برای ذخیره ایمن پرونده پزشکی بیماران خود استفاده کنند. هنگامی که یک پرونده پزشکی تولید و امضا می‌­شود، می‌­توان آن را در بلاک­چین نوشت، که به بیماران اثبات و اطمینان می‌­دهد که پرونده قابل تغییر نیست. این پرونده‌­های سلامتی شخصی را می‌­توان با یک کلید خصوصی در بلاک­چین رمزگذاری و ذخیره کرد، به طوری که فقط توسط افراد خاصی قابل دسترسی است و در نتیجه حریم خصوصی را تضمین می­کند.

در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناور نوین بک‌پرس بخوانید؛
تکنولوژی بلاک چین چگونه می‌تواند به تامین‌‌کنندگان درگیر پاندمی کرونا کمک کند؟

سوابق املاک

اگر تا به حال زمانی را در دفتر ضبط محلی خود گذرانده‌­اید ، می­‌دانید که مراحل ثبت حقوق مالکیت است هم سنگین و هم ناکارآمد. امروزه، یک سند فیزیکی باید به کارمند دولت در دفتر ضبط محلی تحویل داده شود، جایی که به صورت دستی در پایگاه داده مرکزی و فهرست عمومی شهرستان واردمی‌شود. در صورت بروز اختلاف در اموال، مطالبات مربوط به ملک باید با شاخص عمومی تطبیق داده شود.

این فرایند نه تنها پرهزینه و زمان‌بر است بلکه پر از خطای انسانی است­، جایی که هرگونه نادرستی ردیابی مالکیت املاک را کارآمدتر می­‌کند. بلاک­چین می­‌تواند نیاز به اسکن اسناد و پیگیری پرونده­‌های فیزیکی در یک دفتر ضبط محلی را برطرف کند. اگر مالکیت املاک در بلاک­چین ذخیره و تأیید شود، صاحبان می‌­توانند اطمینان داشته باشند که سند آنها دقیق و ثبت شده است.

در کشورهای جنگ زده یا مناطقی که زیرساخت‌­های دولتی یا مالی کمی دارند، اثبات مالکیت یک ملک تقریباً غیرممکن است. اگر گروهی از افرادی که در چنین منطقه­ ای زندگی می­‌کنند بتوانند از بلاک­چین استفاده کنند، می­توان زمان بندی شفاف و واضحی از مالکیت املاک را تعیین کرد.

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که می­تواند در بلاک­چین آماده شود تا بتواند یک قرارداد را آسان، تأیید یا مذاکره کند. قراردادهای هوشمند تحت مجموعه‌­ای از شرایط عمل می­‌کنند که کاربران با آن موافقت می‌­کنند. وقتی این شرایط برآورده شود، شرایط توافق به طور خودکار اجرا می‌­شود.

به عنوان مثال، بگویید که مستاجر بالقوه می‌­خواهد با استفاده از یک قرارداد هوشمند، یک آپارتمان را اجاره دهد. صاحبخانه موافقت می­کند که کد درب آپارتمان را به مستأجر به محض پرداخت مستأجر به عنوان وثیقه بدهد. هم مستاجر و هم صاحبخانه قسمت­های مربوط به معامله خود را به قرارداد هوشمند ارسال می­‌کنند، که در زمان شروع اجاره، کد درب را به عنوان سپرده تضمینی حفظ کرده و به طور خودکار مبادله می­‌کنند. اگر صاحبخانه کد درب را تا تاریخ اجاره ارائه ندهد، قرارداد هوشمند سپرده امنیتی را پس می­‌گیرد. این امر هزینه­‌ها و فرایندهایی را که معمولاً با استفاده از دفتر اسناد رسمی، واسطه شخص ثالث یا وکالت مرتبط است، حذف می­‌کند.


ارزشمندترین شرکت جهان؛ مایکروسافت بخش بلاک‌چین خود را توسعه می‌دهد

زنجیره تامین

همانند مثال IBM Food Trust، تأمین­ کنندگان می‌­توانند از بلاک­چین برای ثبت منشاء موادی که خریداری کرده‌­اند، استفاده کنند. این به شرکت­ها اجازه می‌دهد تا اصالت محصولات خود را به همراه برچسب‌­های رایج مانند ارگانیک، محلی و تجارت عادلانه بررسی کنند. صنایع غذایی از بلاک­چین برای ردیابی مسیر و ایمنی غذا در طول سفر مزرعه به کاربر استفاده می­کنند.

رای گیری

همانطور که گفته شد، بلاک­چین می­‌تواند برای تسهیل سیستم رای گیری مدرن استفاده شود. رأی گیری با بلاک­چین امکان حذف تقلب در انتخابات و افزایش مشارکت رای دهندگان را دارد، همانطور که در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر 2018 در ویرجینیای غربی آزمایش شد. استفاده از بلاک­چین به این روش تقریباً غیرممکن است. پروتکل بلاک­چین همچنین شفافیت را در روند انتخابات حفظ می‌­کند و پرسنل مورد نیاز برای انجام انتخابات را کاهش می‌­دهد و نتایج تقریباً فوری را به مقامات ارائه می‌­دهد. این امر نیاز به بازشماری مجدد یا هر نگرانی واقعی مبنی بر تقلب در انتخابات را از بین می­برد.

منبع: investopedia

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید