loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > ایمنی و امنیت و اینترنت اشیا و سیستم هوشمند : تشخیص عفونت ویروسی با ساعت‌های هوشمند

تشخیص عفونت ویروسی با ساعت‌های هوشمند

تشخیص زودهنگام بیماری‌های عفونی به منظور کاهش شیوع و شروع درمان‌های اولیه بسیار مهم است. اکثر روش‌های تشخیص شامل نمونه‌گیری از مایعات بینی، بزاق و یا خون است. یافته‌های محققان در یک مطالعه کوچک حاکی از آن است تشخیص عفونت ویروسی با ساعت‌های هوشمند ، مانند اپل واتچ امکان‌پذیر است.

به گزارش بک پرس، ساعت هوشمند شما ممکن است روزی بتواند حتی قبل از شروع علائم به شما بگوید که به ویروس مبتلا شده اید و چقدر بیمار هستید.

محققان دانشگاه دوک در جریان یک مطالعه نشان دادند که یک دستگاه پوشیدنی مانند فیت بیت و اپل واچ می‌تواند تشخیص دهد که کدام بیمار به آنفلوانزای H۱N۱ و کدام بیمار به سرماخوردگی معمولی مبتلا شده است.

«جسیلین دان» استادیار مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه دوک، توضیح داد: یکی از اهداف ما تشخیص عفونت ویروسی قبل از بروز علائم بود چراکه ممکن است بیمار بدون اینکه از بیماری خود آگاه باشد، عوامل بیماری‌زا را گسترش دهد.

وی گفت: این مچ‌بند با خواندن علائم بیولوژیکی، از جمله ضربان قلب در حالت استراحت، تنوع ضربان قلب و دمای پوست، این کار را انجام می‌دهد. این دستگاه بیماری و اینکه بدن شما با چیزی مبارزه می‌کند را تشخیص می‌دهد اما ما هنوز در تلاش هستیم تا تمایز میان انواع مختلف عفونت‌ها را بهبود بخشیم.

وی خاطرنشان کرد: داشتن این اطلاعات می‌تواند با هشدار به بیماران برای تماس با پزشک، به آنها کمک کند. این کار به نوبه خود می‌تواند در برنامه‌ ریزی برای استفاده بهینه از منابع محدود در زمان بحران مانند همه گیری ویروس کرونا کمک کند.

این محقق افزود: یکی از عفونت هایی که تلاش داریم با استفاده از این ساعت های هوشمند تشخیص دهیم، مربوط به کووید-۱۹ است. اگر بتوانیم واقعاً پیش بینی کنیم که چه کسی بیمار خواهد شد، و چه موقع و چقدر بیمار خواهد شد و به چه نوع منابع مراقبتی نیاز خواهد داشت، در واقع می توانیم مدیریت بهتری در این زمینه داشته باشیم.

این محقق با پیش‌بینی آینده ای که همه از ساعت هوشمند استفاده می‌کنند، اعلام کرد: در آینده، همه دارای یک ساعت هوشمند هستند؛ این ساعت هوشمند در واقع یک سیستم نظارتی منفعل خواهد بود و به ما این ایده را می دهد که چه کسی احتمالاً بیمار است و چقدر بیمار است.

محققان در این مطالعه به ۳۱ داوطلب یک دُز آنفولانزای H۱N۱ و به ۱۸ نفر دیگر یک دُز ویروس سرماخوردگی معمولی دادند. شرکت کنندگان چهار روز قبل و پنج روز پس از تلقیح یک مچ بند هوشمند به دست داشتند.

تنها با استفاده از داده های این دستگاه های پوشیدنی، محققان می‌توانند تفاوت میان افراد آلوده و افراد غیر آلوده را برای ویروس H۱N۱  با دقت ۹۲ درصدی و برای ویروس سرماخوردگی با دقت ۸۸ درصد تشخیص دهند.

این داده ها همچنین می‌توانند یک روز قبل از بروز علائم تفاوت میان عفونت خفیف و متوسط را برای H۱N۱ با دقت ۹۰ درصد و برای ویروس سرماخوردگی با دقت ۸۹ درصد تشخیص دهد.

دکتر «مارک سیگل»، متخصص بیماری های عفونی و استاد بالینی پزشکی در مرکز پزشکی NYU Langone در شهر نیویورک، نتایج این مطالعه را یک موفقیت عنوان کرد اما متذکر شد که قبل از آماده شدن برای استفاده عمومی، به توسعه و آزمایش بر روی تعداد افراد بیشتری نیاز است.

مشروح این گزارش در نشریه JAMA Network آمده است.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید