loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اخبار و شهر هوشمند و شهروند هوشمند و کسب و کار هوشمند : تهران هوشمند در برج میلاد افتتاح شد

تهران هوشمند در برج میلاد افتتاح شد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

به گزارش bacpress ، دومین همایش تهران هوشمند در برج میلاد تهران برگزار شد. این همایش در روزهای 19 و 20 آذرماه  با حضور متخصصان حوزه هوشمندسازی، کارگزاران شهری و مسئولان شهر تهران برگزار و همزمان در نشست‌های تخصصی چگونگی تحقق شهر هوشمند تهران مورد واکاوی قرار گرفت. همچنین در مراسم افتتاحیه این همایش تفاهم نامه همکاری و توسعه زیرساخت های دولت الکترونیکی به امضای پیروز حناچی ، شهردار تهران و محمد جواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رسید. از دیگر حاضران سرشناس اسن مراسم محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و برخی از مدیران شهری و اعضا شورا بودند.

تهران هوشمند در کنار اقتصاد هوشمند

آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش تهران هوشمند
آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش تهران هوشمند

محمدجواد آذری جهرمی در افتتاحیه این مراسم در برج میلاد گفت: «مصادیق هوشمند سازی زیادی درباره تهران هوشمند وجود دارد، مثل: آب و هوا، مشکل آلودگی هوا، اما در حال حاضر ما در برخی مسائل تصمیمات هوشمندانه‌ای اتخاذ نمی‌کنیم. شاید این مسائل از دست شهرداری نیز خارج باشد.» او با اشاره به این‌که دولت الکترونیک آمده است تا در این حوزه به مردم کمک کند، اظهار داشت: «شهرداری تهران به حوزه‌های مختلفی در حوزه هوشمند سازی ورود کرده است. اطلاعات را به شکل هوشمند جمع‌آوری و پردازش می‌کند، اما به تصمیم‌گیری‌های بهتری نیاز دارد.»

وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به اقتصاد هوشمند در کنار شهر هوشمند اشاره کرد و گفت: «در کنار شهر هوشمند باید به اقتصاد هوشمند داشت. در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان زیادی شکل گرفته که کارشان تولید سنسورهای IoT و  big data است. یکی از بازارهایی که می تواند منجر به رشد این کسب و کارها شود، پرداختن به شهر هوشمند است.» او همچنین فراهم کردن زیرساخت های هوشمند سازی ، آزادسازی سامانه های هوشمند و شهروند هوشمند را از فاکتورهای مهم برای تحقق شهر هوشمند دانست.

زلزله در کمین تهران ؛ تهران چندین بار نابود شده است

پیروز حناچی ، شهردار تهران
پیروز حناچی ، شهردار تهران

پیروز حناچی ، شهردار تهران دیگر سخنران این مراسم بود که سخنان بسیار جالبی در مورد ضرورت‌های هوشمندسازی در تهران عنوان کرد. او گفت: «اعتقاد دارم که ریشه حل بسیاری از مسایل ما در فرهنگ پرافتخار این دیار نهفته است و کافی‌ست مراجعه کنیم و درس بگیریم.» او با اشاره به گذشته زلزله خیز تهران و لزوم آمادگی برای آن، اظهار داشت: «زلزله در کمین ماست؛ در شهر تهران در مناطق جنوبی در عمق زیر 10 متر، آجر پیدا می کنید یعنی این شهر چندین بار نابود شده است.» او ادامه داد: «حرکت به سمت شهر هوشمند یک الزام است و باید بین شهر الکترونیک ‌و شهرهوشمند تفاوت قائل شویم و عکس العمل درست نشان دهیم.»

حناچی در انتها عنوان داشت: «امیدوارم این همایش نشانی از شروع همکاری‌های گسترده با وزارت ارتباطات باشد. جناب وزیر در انتهای سخنان‌شان گفتند به اتفاق جهان می‌توان گرفت. بسیاری از مشکلات ما راهی جز این ندارد که تمام شهروندان در حل مشکلات شهر یاری کنند.» محسن هاشمی ، رییس شورای شهر تهران هم در این مراشم سخنرانی کرد و به برخی از دغدغه‌های شورای شهر تهران در مورد فساد و هوشمندسازی اشاره کرد. او در این مراسم گفت: «سه شنبه بدون خودرو درحقیقت به این اشاره می کند که اگر بخواهیم مشکلاتمان را حل کنیم باید با همکاری یکدیگر باشد.» او ادامه داد: «امیدواریم بحث هوشمند سازی فراتر از مبارزه با فساد ، به رونق و کسب و کار و شهر کمک کند.»

تفاهم نامه شهرداری و وزارت ارتباطات

تفاهم نامه تهران هوشمند فیمابین شهرداری تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
تفاهم نامه تهران هوشمند فیمابین شهرداری تهران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

در انتهای مراسم افتتاحیه آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و پیروز حناچی ، شهردار تهران تفاهم نامه همکاری و توسعه زیرساخت های دولت الکترونیک را به امضا رساندن. آذری جهرمی ، اشتراک گذاری اطلاعات و فعالیت کسب و کارهای این حوزه را یکی دیگر از همکاری های وزارت ارتباطات و شهرداری تهران در قالب این تفاهم نامه عنوان کرد. شایان ذکر است در همایش بین المللی تهران هوشمند 10 نشست تخصصی با موضوع شهر هوشمند در محورهای:

«نقشه راه شهر هوشمند؛ از ایده تا بلوغ»، «الگوهای مشارکت ذینفعان»، «زیست بوم نوآوری در شهر هوشمند»، «حکمروایی هوشمند و تحول دیجیتال»، «پایداری و زیست پذیری هوشمند سازی شهری و نهادهای ملی» برگزار شد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید