loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > فناوری هوشمند و هوش مصنوعی : برتری تراشه دیمنسیتی ۹۰۰۰ از گوگل تنسور و اسنپدراگون ۸۸۸ در امتیاز توانایی هوش مصنوعی

برتری تراشه دیمنسیتی ۹۰۰۰ از گوگل تنسور و اسنپدراگون ۸۸۸ در امتیاز توانایی هوش مصنوعی

مدیاتک دیمنسیتی ۹۰۰۰ که اخیرا معرفی شده بود، بر اساس فرآیند ۴ نانومتری TSMC و با سخت افزار ARMv9 ساخته شده تا با تراشه‌های پرچمدار کوالکام و سامسونگ رقابت نزدیکی داشته باشد. اکنون نتایج بنچمارک توانایی هوش مصنوعی  این تراشه از برتری آن حکایت دارد.

به گزارش بکپرس، به نقل از نانو ریویو، طبق نتایج ارائه شده توسط پایگاه داده بنچمارک هوش مصنوعی (AI Benchmark) دیمنسیتی ۹۰۰۰ موفق به کسب امتیاز ۶۹۲.۵ شده و با این امر سایر رقبا خود را پشت سر گذاشته است. همانطور که در جدول زیر قابل مشاهده است، تراشه اختصاصی تنسور گوگل با امتیاز ۲۵۶.۹ رتبه دوم و اگزینوس ۲۱۰۰ با کسب امتیاز ۱۸۳.۵ رتبه سوم را کسب کرده است.

کسب توانایی هوش مصنوعی قابل توجه توسط دیمنسیتی ۹۰۰۰

در همین حال تراشه اسنپدراگون ۸۸۸ با کسب امتیاز توانایی هوش مصنوعی ۱۶۴.۸ در رتبه ششم این لیست قرار گرفته است.

البته چیپ‌های اسنپدراگون ۸ نسل ۱ و اگزینوس ۲۲۰۰ هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. کوالکام برای چیپ خود وعده بهبود ۴ برابری نسبت به اسنپدراگون ۸۸۸ را داده است اما برای سبقت گرفتن از تراشه دیمنسیتی کافی نخواهد بود. طبق گفته Digital Chat Station، تراشه اسنپدراگون جدید امتیاز توانایی هوش مصنوعی حدود ۵۶۰ خواهد گرفت.

همچنین طبق اعلام این افشاگر معتبر حوزه فناوری، ظاهرا دیمنسیتی ۹۰۰۰ تا حدودی کم مصرف‌تر است اما به صورت کلی تفاوت چندان زیادی مشاهده نخواهد شد.

هرآنچه باید درباره خودروی هوشمند خورشیدی بدانید
در رسانه تخصصی شهر هوشمند و ناوری‌های نوین بک‌پرس بخوانید

در نهایت انتظار می‌رود دیمنسیتی ۹۰۰۰ یک تراشه گران قیمت باشد و ظاهرا قیمت آن نسبت به دیمنسیتی ۱۲۰۰ دو برابر بیشتر خواهد بود. با این وجود می‌توان انتظار داشت که تنها مورد استفاده گوشی‌های برتر بازار قرار بگیرد. احتمالا اولین گوشی با این پردازنده ردمی K50 گیمینگ خواهد بود که در فوریه سال آینده وارد بازار می‌شود.

دیمنسیتی ۹۰۰۰ همچنین اولین تراشه موبایل محسوب می‌شود که از هسته Cortex-X2 با فرکانس ۳.۰۵ گیگاهرتز و فناوری بلوتوث ۵.۳ استفاده می‌کند. علاوه بر این هسته، تراشه جدید مدیاتک از ۳ هسته فوق‌العاده Cortex-A710 با سرعت ۲.۸۵ گیگاهرتز و چهار هسته کارآمد Cortex A510 با سرعت کلاک ۱.۸ گیگاهرتز نیز بهره می‌برد.

 

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید