loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > اینترنت اشیا و جدیدترین مطالب و زندگی هوشمند و شهر هوشمند و فناوری هوشمند : تکنولوژی اینترنت اشیا و تجارت الکترونیک

تکنولوژی اینترنت اشیا و تجارت الکترونیک

با گسترش  فناوری و علم نیاز به تکنولوژی اینترنت اشیا بیشتر بیشتر از هر زمانی هویدا شده است. نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها شبکه‌های برای تامین این موضوع از موارد مورد بحث در بسیاری از شهرهای هوشمند است. پدیده اینترنت اشیا دیگر محدود به گوشی‌های همراه که می‌توانند به اینترنت متصل بشوند و شبکه اینترنت اشیا را به وجود بیاورند نیست. امروزه بسیاری از دستگاه‌ها متصل به اینترنت هستند و جز شبکه اینترنت اشیا محسوب می‌شوند.

تکنولوژی اینترنت اشیا شبکه‌ای از وسایل هوشمند با دسترسی به اینترنت هستن.همچنین این دستگاه‌ها قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر هستند. اینترنت اشیا تجارت آنلاین و همچنین خدمات توسعه تجارت الکترونیک را به طور قابل توجهی دگرگون کرده است. در تجارت الکترونیک، فرآیندهایی مانند لجستیک، مدیریت موجودی و غیره،بسیار راحتت قابل مدیریت و انجام است. که این خود باعث ارتقا در تجارت آنلاین شده است.

چگونه اینترنت اشیا آینده تجارت الکترونیک را متحول می‌کند

طبق داده‌های موجود پیش بینی می‌شود که درآمد تجارت الکترونیک در سال جاری به بیش از 300 میلیارد دلار برسد. با این وجود دست یافتن به این میزان بدون اینترنت اشیا دست نیافتنی به نظر می‌آید. امروزه تکنولوژی اینترنت اشیا در هر بخش و صنعت راه خود را باز کرده است و تاثیر بسزایی گذاشته است .

تاثیر اینترنت اشیا بر تجارت الکترونیک شگفت انگیز است. خدمات مشتری هرگز کارآمدتر و شخصی سازی نشده بود. امروزه به لطف تکنولوژی اینترنت اشیااین شخصی سازی و کارآمدتر شدن باعث درآمد قابل قبولی شده است.

تکنولوژی اینترنت اشیا می‌تواند تجربه دیجیتالی خاصی را برای مشتری ایجاد کند. همچنین می‌تواند زنجیره تامینی را ایجاد کند که داده‌های شفافی  را بتواند ارائه بدهد. فرصت های درآمدی را افزایش بدهد. سازمان‌های تجاری که مشتریان و مخاطبانی را دارند که به صورت حضوری از خدمات بهره‌ می‌برند می‌توانند به لطف تکنولوژی اینترنت اشبا و ارتقا زیرساخت‌های مربوطه خدمات بهتری را ارائه بدهد و سود و درآمد بیشتری داشته باشند.

تأثیر اینترنت اشیا در تجارت الکترونیک

تمامی کسب و کار ها به راحتی می‌توانند از طریق اینتنت اشیا به هم متصل بشوند و شبکه بزرگی از تجارت را ایجاد ککند از خرده فروشان کوچک در یک حوزه خاص تا عمده فروشان و تامین کنندگان و تولید کنندگان بزرگ و اینترنت به عنوان بزرگراهی عمل می‌کند که این موارد را به هم متصل میکند و شبکه اینترنت اشیا را به وجود می‌آورند.

علاقه خرده فروشان به اینترنت اشیا به دلیل تمایل جهانی به دیجیتالی شدن و فزایش این تمایل است. این دیجیتالی شدن می‌تواند عرصه بسیار بزرگتری را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.  دستگاه‌هایی که قبلا از طریق مدار بسته به شبکه کوچک و محدودی متصل می‌شدند و تنها در شبکه داخلی بودند، اکنون می‌توانند از طریق شبکه اینترنتی با هم ارتباط برقرار کنند.

هوشمندسازی فرودگاه‌ های کشور و افزایش بهره‌وری

در رسانه تخصصی شهر هوشمند و فناوری‌های نوین بک‌پرس بخوانید.

اینترنت اشیاء چنان تأثیر زیادی بر محیط تجارت الکترونیک داشته است که انتظار می‌رود امسال سرمایه گذاری به 2.5 میلیارد دلار برسد. علاوه بر این، علیرغم همه گیری جهانی که اکنون جهان با آن مواجه است اما رشد تکنولوژی اینترنت اشیا بر تجارت الکترونیک همچنان روند صعودی دارد.

بیشتر بخوانید: کاهش ترافیک شهری با چراغ راهنمایی‌های هوشمند

راه‌های مهمی که تجارت الکترونیک از اینترنت اشیا سود می‌برد

از خانه‌های هوشمند گرفته تا ابزارهای پوشیدنی گرفته تا خودروهای خودران و حتی شهرهای هوشمند، اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا در همه جا هستند. اکنون به بررسی این مورد که چگونه صنعت تجارت الکترونیک و خدمات توسعه تجارت الکترونیک از اینتر نت اشیا می‌تواند بهره ببرد می‌پردازیم:

1.اینترنت اشیا تجربه مشتری را بهینه می‌کند.

سازمان‌های تجارت الکترونیک از داده‌های بزرگ برای شخصی‌سازی و تصمیم گیری آگاهانه استفاده می‌کنند. جدای از آن، آنها همچنین داده‌های انجمن‌های مختلف و پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. . اینترنت اشیا می تواند به خرده فروشان کمک کند تا تجربه مشتری را افزایش دهند.

تکنولوژی اینترنت اشیا می‌تواند لیست پیشنهاداتی با توجه به علاقندی و خرید‌های قبی مشتری ارائه بدهد، همچنین رفتار خرید و تاریخچه سفارش مشتری را پیگیری کند. این به صاحبان تجارت کمک می‌کند تا تعامل با مشتری را افزایش بدهند که منجر به خدمات بهتر به مشتری و البته درآمد بالاتر برای صاحبان تجارت بشود. نتایج به دست آمده توسط تجزیه و تحلیل اینترنت اشیا، خرده فروشان را قادر می‌سازد تا پیشنهادات و همچنین گزینه ها را بر اساس اولویت و زمان ارائه دهند.

  1. مدیریت بهتر موجودی.

گاهی اوقات، مدیریت موجودی می‌تواند یک دلیل واقعی برای سازمان‌های تجارت الکترونیک باشد. ممکن است صدها هزار محصول و دسته برای رسیدگی وجود داشته باشد. بررسی همه اینها می تواند کار طاقت فرسا و خسته کننده‌ای باشد زیرا حتی یک اشتباه جزئی در شمارش می‌تواند منجر به درجات بالایی از عدم اطمینان برای مشتری شود.

حسگرهای اینترنت اشیا و برچسب های RFID می‌توانند برای مدیریت کارآمد موجودی طراحی شوند. مشاهده مکان هر زمان در زمان واقعی باعث می‌شود جریان کارآمدتری داشته باشید. اینترنت اشیا امکان نظارت کامل بر کالاهای ورودی و خروجی را فراهم می‌کند، به این معنی که خطاها و مداخلات انسانی را می‌وان حذف کرد.

همچنین، مواقعی وجود دارد که محصولات بدون اینکه کسی از آن مطلع باشد تمام می شود. قفسه‌های هوشمند مجهز به تکنولوژی اینترنت اشیا دستگاه‌هایی هستند که اشتباهات موجودی را حذف می‌کنند و بر تعداد اقلام فروخته شده نظارت می‌کنند.

  1. لجستیک هوشمند.

زمینه تجارت الکترونیک بدون کانال تدارکات مناسب کامل نیست. یک نقص جزئی در این کانال می‌تواند به معنای عقبگرد باشد. اینجاست که تکنولوژی اینترنت اشیا با اطمینان از اینکه کالاها می‌توانند به آرامی از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا شوند ، به کمک صاحبان مشاغل می‌آید. سرمایۀ تکنولوژی اینترنت اشیا نقشی حیاتی در نگهداری از محصولات، از تولید تا تحویل نهایی دارد.

GPS و RFID یا شناسایی فرکانس رادیویی می‌تواند شرکت‌های تجارت الکترونیک را قادر سازد در هر لحظه مکان کالاها را ردیابی کنند. داده‌های دیجیتالی رمزگذاری شده در برچسب‌ها یا برچسب‌های هوشمند RFID توسط یک خواننده از طریق امواج رادیویی ضبط می‌شود. مدیریت تدارکات بسیار کارآمد شده است زیرا تکنولوژی اینترنت اشیا مدیریت سرعت و مسیر اقلامی را که قرار است به طور موثر تحویل داده شوند را ممکن می‌سازد.

  1. اینترنت اشیا در توسعه وب.

از چیزهایی که در تجارت الکترونیک تحت تأثیر تکنولوژی اینترنت اشیا قرار می‌گیرند، طراحی و توسعه وب دو حوزه اصلی هستند. طراحی وبسایت‌هایی با ظاهر عالی بر روی صفحه نمایش‌هایی با اندازه‌های مختلف ضروری است. این بدان معناست که اینترنت اشیا از طراحی وب و UI خواسته‌های زیادی دارد. بنابراین، طراحی و توسعه وب می‌تواند با اینترنت اشیا ادغام شود.

رابط کاربری برای سایت‌های تجارت الکترونیک بسیار مهم است، بنابراین یک رابط کاربری که برای یک برنامه اینترنت اشیا مبتنی بر وب است باید سریع، بصری و تمیز باشد. سایت‌های تجارت الکترونیک باید سریع‌تر باشند تا زمان پاسخگویی بین یک وبسایت مجهز به اینترنت اشیا و سرور وب که از تکنیک‌های طراحی برای اتصالات تدریجی استفاده می‌کنند، به حداقل برسد.

  1. فرصت های بازاریابی و ارتقای آن.

دستگاه‌های مجهز به تکنولوژی اینترنت اشیا بسیار گسترده هستند. صنایع تجارت الکترونیک DaaS یا Data را به عنوان ارائه دهندگان خدمات در نظر می‌گیرند. آنها داده‌های ارزشمند مشتری را جمع آوری می‌کنند، که می‌تواند از راه‌های مختلف بازاریابی باشد. این داده‌ها همچنین می‌توانند به تبلیغات شخصی‌سازی‌شده، با پشتوانه دستگاه‌های متصل به هم کمک کنند، که منجر به افزایش اعتماد مشتری و فروش بهتر شود.

برای راضی نگه داشتن مشتریان و راضی نگه داشتن آنها، شرکت ها می توانند از برچسب های خود “هوشمند” استفاده کنند که در غیر این صورت به عنوان “برچسب الکترونیکی” شناخته می شود. این تگ ها در هنگام ارائه تبلیغات به مخاطبان هدف بسته به ترجیحات آنها کمک می کنند.

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید