loader image
صفحه اصلی > اخبار و اخبار بک‌پرس و جدیدترین مطالب و دولت هوشمند و شهر هوشمند : حفظ امنیت سایبری از اولویت‌های مهم شهرهای هوشمند

حفظ امنیت سایبری از اولویت‌های مهم شهرهای هوشمند

امروزه با گسترش فناوری و اینترنت اشیا، شهرهای بیشتری رو به هوشمند شدن هستند و  انتظار می‌رود این رود رشد همچنان ادامه پیدا کند در این حال، حفظ امنیت سایبری از اهمیت حائزی برخوردار است و بسیاری از دولتمردان با ارتقا شبکه و زیر ساخت‌های خود سعی به ارتقا و بهبود آن دارند.

به گزارش بک‌پرس، بر اساس داده های Statista، انتظار می‌رود بازار جهانی شهرهای هوشمند از نظر درآمد از 129 میلیارد دلار در سال 2021 به 241 میلیارد دلار در سال 2025 افزایش یابد.

در عین حال، کارشناسان هشدار می‌دهند که حفظ امنیت سایبری برای شهروندان هوشمند در شهرها از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید امنیت سایبری افراد در شهر به دلیل نبود زیرساخت کافی با مشکل رو به رو بشود. از استراتژی‌ها مهم و کلان برای شهرها گسترش فناوری‌ها برای بهبود خدمات شهری و تسهیل زندگی برای ساکنان است.

گزارشی که در تابستان 2021 از شرکت تحقیقاتی Guidehouse Insights منتشر شد، نشان می‌دهد که رشد فناوری‌های شهر هوشمند می‌تواند منجر به تهدیدات جدید امنیت سایبری و مشکل عدم امنیت و حفظ اطلاعات افراد وجود دارد. بر اساس این گزارش، حتی نگران‌کننده‌تر این است که ایمن کردن دستگاه‌های متصل و سیستم‌های شهر هوشمند گاهی اوقات پس از وقوع مشکل در دستور بررسی و پیدا کردن مشکل در بسیاری از دولت‎‌ها قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین ویژگی‌های شهر هوشمند در سال 2021

برای رسیدگی به این نگرانی‌های حفظ امنیت سایبری ، دولتمردان و تصمیم‌گیران ارشد فناوری اطلاعات در شهرها و کشوره باید ارتقا زیرساخت‌ها را برای افزایش امنیت سایبری در برنامه خود قرار داده و آن را بهبود ببخشند.

چگونه شهرهای هوشمند با حفظ امنیت سایبری بالاتری طراحی کنیم؟

برای شهرهایی که استراتژی‌های شهر هوشمند را دنبال می‌کنند، تمامی مواردی چون: چراغ‌های خیابانی متصل به حسگرها یا فناوری در تقاطع‌ها برای ایمن‌تر کردن خیاباهاو کاهش تراکم ترافیک شهری و یا جمع آوری داده‌های شهری و تمامی موارد دیگری که در شهرها برای هوشمند‌ تر شدن انجام می‌شود، باید از زیر ساخت مطمئن برخوردار باشند و حفظ اطلاعات سایبری از ارکان اصلی در مرحله اجرا این موارد باشد.

از دیگر موارد هم برای حفظ امنیت سایبری، درگاه‌های پرداخت و عملیت‌های بانکی است. کلیه فروشگاه‌ها و درگاه‌های پرداختی و خرید یا انتقال وجه باید از از شبکه و زیرساخت مطمئن برخوردار باشند. در کلیه دستگاه‌هایی که به اینترنت وصل می‌شوند به دلیل امکان حملات سایبری، ارتقا و بهبود امنیت شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید: ربات جراح هوشمند ؛ علم روباتیک در دانش پزشکی

مدیران ارشد فناوری اطلاعات، مدیران ارشد فناوری و سایر رهبران فناوری اطلاعات باید از راه‌حل‌هایی که شهرها انتخاب می‌کنند آگاه باشند و مطمئن شوند که امنیت از همان ابتدا در آنها وجود دارد. آنها باید فعالانه کار کنند تا بفهمند چگونه فروشندگان آنها داده ها را رمزگذاری می‌کنند و اطمینان حاصل کنند که احراز هویت چند عاملی برای کنترل دسترسی به شبکه وجود دارد. فروشندگان باید اسنادی ارائه دهند که دستگاه های متصل آنها ایمن هستند.

پیشنهاد می‌شود کلیه افرادی که از شبکه‌ پرداختی و درگاه‌ها استفاده می‌کنند گزارش مالی و عملکردی را ارائه بدهند -در صورت امکان هر سه ماه یکبار -تا این اطمینان نسبی حاصل شود که کلیه دستگاه های متصل در شبکه و اینترنت اشیا به خوبی متصل هستند و از حفظ امنیت سایبری برخوردار هستند.

مشارکت‌ها می‌توانند به بستن شکاف امنیت سایبری برای شهرهای هوشمند کمک کنند

برای ایجاد یک شبکه و زیرساخت مطمئن باید تمامی یک منطقه و شهر و یا حتی شهرهای اطراف در این موضوع مشارکت کنند تا میزان شکاف امنیت سایبری را کاهش بدهند.

اولین اولویت‌ها در چنین شرایطی دریافت گزارش عملکرد از دستگاه‌های شبکه‌ای شهر، انجام تجزیه و تحلیل شکاف برای تعیین محل حفره‌های امنیتی و سپس ایجاد یک استراتژی کاهش تهدید مداوم با حمایت مستمر از طرف اشخاص ثالث در صورت لزوم باشد.

بیشتر بخوانید: تلسکوپ فضایی جیمز وب به مقصد نهایی رسید

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید