loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > ساختمان هوشمند : دانشگاه شاهزاده نورا محیط تحصیلی عالی واقع در بیایان

دانشگاه شاهزاده نورا محیط تحصیلی عالی واقع در بیایان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]در دانشگاه زنان عربستان سعودی با کنترل فناوری‌های ساختمان توسط KNX، فعالیت‌های دانشگاه کارآمد می‌شوند.به گزارش BACpress ،دانشگاه شاهزاده نورا بنت عبدالرحمن واقع در ریاض عربستان سعودی بزرگترین و احتمالاً پیشرفته‌ترین دانشگاه مخصوص زنان در جهان است. در این دانشگاه بناهای آموزشی و تحقیقاتی در کنار دانشکده‌های سلامتی، علوم انسانی، هنر، زبان، جغرافی، تاریخ و مطالعات اسلامی به فعالیت می‌پردازند. محوطۀ دانشگاه در فضایی به وسعت 800 هکتار گسترده شده و یک ناحیۀ مستقل محسوب می‌شود.

این دانشگاه ظرفیت 40000 دانشجو و 12000 کارمند را دارد و دارای یک کتابخانه، یک درمانگاه، مراکز تحقیقاتی، خوابگاه‌های دانشجویی، مراکز ارائه تسهیلات اجتماعی مثل مهدکودک، مدرسه، مسجد است و حتی سیستم راه‌آهن خودکاری مخصوص به خود دارد. این مجموعه با معماری چشمگیر و صاحب‌سبک خود در سال 2012 آغاز به کار کرد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های این مجموعه در فناوری‌های سیستمی ساختمان‌های آن دیده می‌شود. فناوری سیستمی ساختمان‌ها کارآمدی سیستم روشنایی و air conditioning آن‌ها را به همراه دارد و ساختمان‌ها را از نور خورشید و گرما حفظ می‌کند. integrator تأسیسات عظیم KNX این دانشگاه، شرکتMTTS)Modern Times Technical systems) ، جایزۀ بین‌المللی آسیا را برای اجرای این پروژه دریافت کرد.

محافظت در برابر نور خورشید به air conditioning کمک می‌کند

نور شدید خورشید و دمای بالای 45 درجۀ سلسیوس که در مناطق بیابانی معمول است ایجاب می‌کند که برای حفاظت در برابر نور خورشید یا ایجاد سایه در نماهای شیشه‌ای بزرگ ساختمان از فناوری قابل‌اطمینانی استفاده شود.

ایجاد محیطی راحت در سالن‌های کنفرانس، دفاتر و محل‌هایی مثل کتابخانه و کافه‌تریا برای کارآمدی فعالیت‌های دانشگاه ضروری است. هزاران blind نه تنها از خیره‌شدن بر اثر نور زیاد خورشید جلوگیری می‌کنند بلکه مانع گرم شدن اتاق‌ها به سبب جذب گرمای آن می‌شوند.

مکانیزم حرکت blind‌ها در هر چهار وجه ساختمان به‌وسیلۀ ایستگاه هواشناسی (KNX (Somfy AS-513 و بر اساس موقعیت خورشید و شدت تابش آن کنترل می‌شود. در صورت لزوم امکان تنظیم دستی blind‌ها و louvre‌ها به‌وسیلۀ push buttons وجود دارد.

این تنظیمات دستی با خروج افراد از اتاق که توسط presence detectors تشخیص داده می‌شود به حالت خودکار بازگردانده می‌شود. با محافظت از ساختمان در برابر نور خورشید air conditioning کارآمدتر می‌شود که این عامل مهمی در کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط‌زیست است.

دانشگاه
دانشگاه شاهزاده نورا بنت عبدالرحمن با فناوری KNX

Partition control کارکرهای اتاق دانشگاه را تقسیم می‌کند.

تأسیسات bus برای کنترل روشنایی در ساختمان‌های سه و چهارطبقۀ دانشگاه به چند ناحیه تقسیم می‌شود که switch actuators، dimming actuators و دیگر دستگاه‌های KNX در آن‌ها توزیع می‌شوند.

contoller‌های وابسته به حضور افراد و وابسته به نور خورشید یا controller‌های روشنایی دائمی وظیفۀ تأمین روشنایی مؤثر در کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها، دفاتر، سرویس‌های بهداشتی و غیره را بر عهده دارند.

به‌وسیلۀ کلیدهای برق می‌توان عملیات را به‌صورت دستی نیز انجام داد. برای مثال در سالن‌های کنفرانس و کلاس‌های درس حین ارائه‌ می‌توان به آسانی مقادیر تعیین‌شده برای روشنایی را تغییر داد و میزان تاریکی را به‌وسیلۀ scene buttons (دکمه‌های bus یا media control) تنظیم کرد.

بهسازی‌های فنی این سیستم شامل partition wall control هوشمند است. اگر اتاق‌های کنفرانس بزرگ به دو اتاق تقسیم شوند کارکردهای روشنایی و ایجاد سایه و کارکردهای اجرایی اتاق به‌صورت خودکار به دو واحد مجزا تقسیم می‌شوند. از panel‌های KNX MT-701 برای عملیات مرکزی محلی مثل کارکردهای روشنایی اضطراری استفاده می‌شود. این panel‌ها همچنین کارکردهای logic، time switch و scene functions را ممکن می‌کنند.

visualization عملیات مرکزی، نظارت و کنترل کل تأسیسات KNX با نرم‌افزار NETxAutomation انجام می‌شوند. KNX قادر است از طریق KNX BACnet gateway با سیستم مدیریت دانشگاه ارتباط برقرار کند. از اطلاعات مربوط به حضور افراد در اتاق‌ها برای تنظیم occupant-dependent setpoint در کنترل climate استفاده می‌شود. این کار سهم بسزایی در افزایش بهره‌وری ساختمان‌ها دارد که مطابق استانداردهای LEED (راهنمای معیارهای انرژی و محیط‌زیستی در طراحی) از الزامات اجباری در دانشگاه شاهزاده نورا است.

مزایایی ناشی از اجرای KNX در این پروژه:

وجود سیستم‌های سطح‌بالای محافظت در برابر خورشید.

کنترل روشنایی با بهره‌وری انرژی.

کمک به air conditioning.

اتوماسیون با امکانات مجزا برای عملیات.

کنترل آسان scene.

متمرکز بودن نظارت، اجرا و بهینه‌سازی.

انعطاف‌پذیر بودن سیستم برای تغییر و توسعه.

بهسازی‌های فنی:

ایجاد خودکار سایه با امکان انجام دستی عملیات.

کنترل روشنایی بسته به حضور افراد در اتاق و بسته به نور خورشید.

کنترل روشنایی دائمی.

قابلیت بازیابی scenes برای projection mode.

Automatic partition wall control.

ارتباط با مدیریت دانشگاه.

دارا بودن interface‌هایی برای ارتباط با BMS و AMX media control.

شرکت‌های دخیل:

مهندسین services، مهندسین برق، (KNX system integrator: Modern Times Technical Systems (MTTS[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

برچسب ها :

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید