loader image
صفحه اصلی > تازه‌ترین مطالب بک‌پرس و تکنولوژی هوشمند و جدیدترین مطالب : حفظ نهنگ‌ها با دوربین‌های هوشمند مادون قرمز

حفظ نهنگ‌ها با دوربین‌های هوشمند مادون قرمز

در سواحل بریتیش کلمبیا، واشنگتن و اورگان عمدتاً جمعیت مشخصی از نهنگ‌های قاتل (معروف به اورکا) یافت می‌شوند.  تعداد این نهنگ‌ها در دهه‌های گذشته به دلیل انجام عملیات صید توسط ماهیگیران و ضبط و نگه‌داری زنده این حیوانات در پارک‌های آبی، کاهش یافته‌است. حال با استفاده از دوربین‌های هوشمند مادون قرمز  سعی بر حفظ بقای این جانوران شده است.

تعداد آنها در دهه 90 افزایش یافت، اما پس از آن بصورت یک باره تعداد نهنگ‌ها، به دلیل آلودگی و کمبود ماهی آزاد برای تغذیه کاهش یافته است. در مارس2019، تنها 75 مورد از این حیوانات باقی مانده بود. درصد زیادی از برخورد قایق ها با اورکاها در جزایر خلیج بریتیش کلمبیا اتفاق‌می‌افتد، مکانی که تعداد بسیار زیادی از کشتی های آبی در فضای محدودی در کانال های باریک با حیوانات در معرض خطر قرار می‌گیرند. هنگامی که برخورد اتفاق می افتد، اورکاها اغلب به طور جدی مجروح می شوند یا حتی کشته می شوند و مسافران در کشتی هایی که کوچکتر هستند، ممکن است دچار صدمه شوند. بنابراین اگر اپراتورهای قایق بدانند نهنگ‌های قاتل در حال حاضر در کجا قرار دارند، احتمالاً چنین حوادثی کمتر اتفاق می‌افتد.

دوربین‌های هوشمند مادون قرمز جلوی  برخورد قایق ها با نهنگ ها را می‌گیرد

به گزارش بک‌پرس، به نقل از نیواطلس، به منظور کاهش این تصادفات، دانشمندان مؤسسه اقیانوس شناسی واقع در ماساچوست، در حال بررسی استفاده از دوربین های حرارتی فروسرخ هستند که گرمای بدن حیوانات را هنگام تنفس تشخیص می‌دهند.  از آنجایی که قایق‌ها دارای حسگرهای گرمای قابل تشخیص هستند، یک کامپیوتر مرتبط با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی تصاویر ضبط‌شده را تجزیه و تحلیل می‌کند و هنگامی که نهنگی شناسایی می شود، محل دقیق آن را نمایش می‌دهد.این الگوریتم‌ها برای تمایز و تشخیص بین تصاویر فروسرخ از کشتی‌های آبی و نهنگ‌های قاتل طراحی شده‌اند.

این سیستم در جزیره گالیانو بریتیش کلمبیا، در آستانه آزمایش است؛ مکانی که در آن دوربین‌هایی در ترمینال کشتی‌ها برای نظارت بر ورودی یک تنگه شلوغ، دان زیتربارت، موسسه اقیانوس‌شناسی وودز هول، نصب شده‌اند.در طی یک دوره یک ساله، این دوربین های هوشمند قادر خواهند بود، اورکاها را در روز و شب شناسایی کنند و به صورت  شبانه روزی هشدارهایی را به اپراتورهای کشتی های آبی ارائه کنند.  یک سیستم نظارت آکوستیک اورکا در همان مکان در حال استفاده است که فناوری مادون قرمز برای تکمیل آن در نظر گرفته شده است.

دن زیتربارت از وودز هول، که رهبری این آزمایشات را بر عهده دارد، می‌گوید: «این کار تنها بخشی از راه حل کلی برای جلوگیری از حملات کشتی است و اگر استفاده از این سیستم هوشمند به اندازه کافی موثر باشد، در نهایت می‌توانیم به نصب دوربین‌های مادون قرمز به صورت مستقیم، روی کمان کشتی‌ها و کسب واستفاده از بازخورد بی‌درنگ، فکر کنیم. این سیتم به دریانوردان هشدار داده می‌شود در صورت حضور نهنگ‌ها سرعت خود را کاهش دهند.»

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید