loader image

بیشتر بخوانید

صفحه اصلی > پروتکل‌ هوشمندسازی : راحتی و کارایی با استفاده از KNX در سیستم مدیریت هتل

راحتی و کارایی با استفاده از KNX در سیستم مدیریت هتل

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سناریوهای اجرا شده در یک استراحتگاه

« La Marquise» واقع در جزیرۀ تفریحی رودس یونان نمونه‌ای است که نشان می‌دهد مدیریت هتل با اجرای KNX چقدر به‌صرفه‌تر و راحت‌تر می‌شود. این استراحتگاه لوکس که در زمینی به مساحت 12 هکتار گسترده شده هتلی صاحب‌سبک است که در آن خانه‌های ویلایی فضاهای سبز و استخرهایی ساخته شده‌اند. ساختمان‌ها با اتاق‌های لوکس‌شان، سوئیت‌ها، رستوران‌ها، بارها و غیره همگی به فناوری‌های مدرن ساختمان مجهز هستند.

مهمانان از ابتدای ورود خود از این امکانات بهره‌مند می‌شوند: key card هم در اتاق را باز می‌کند و هم سناریوهای از پیش‌تعیین شده برای روشنایی، air conditioning، تلویزیون، آب جوش، مدیریت alarm و اطلاعات را فعال می‌کند.

به گزارش BACpress ، تأسیسات KNX ساخت Prousaloglou Pantelis-Konstantinos و SIA OE که جایزۀ بین‌المللی کشورهای اروپایی را دریافت کرده‌ است با اپلیکیشن‌هایی که برای روشنایی، محافظت در برابر خورشید، air conditioning، audio/video، سیستم‌های alarm و نظارت هتل‌ها عرضه می‌کند آسایش، امنیت و بهره‌وری در خدمات هتل و مصرف انرژی را برای کاربران آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

با مدیریت انرژی، بار اوج مصرف کاهش می‌یابد.

Integrator سیستم در همکاری با مدیریت هتل کارکردهای فراوانی در زمینه‌های آسایش و ایمنی مهمانان، بهره‌وری انرژی و روان بودن جریان کارهای هتل دارد. تعامل سیستم مدیریت هتل و KNX با استفاده از IPAS GmbH بیشتر و بهتر شده است.

مهمانان  خود می‌توانند روشنایی، کیفیت هوای اتاق و سرگرمی‌های رسانه‌ای مطلوب نظر خود را انتخاب و آن‌ها را بصورت مشخصات مخصوص خود ذخیره کنند. key card اطلاعات مهمی را برای بخش خدمات هتل تأمین می‌کند برای مثال چه زمانی مهمانان در اتاق هستند، چه زمانی می‌توان اتاق‌ را نظافت کرد یا چه زمانی مهمانان می‌خواهند کسی مزاحمشان نشود.

اگر دارندۀ کارت علامتی بفرستد مبنی بر اینکه اتاق خالی است چراغ‌های اتاق خاموش می‌شوند و دستگاه‌های air conditioning از حالت comfort خارج شده و روی حالت economy قرار می‌گیرند.

مدیریت هتل
استفاده KNXدر سیستم مدیرت هتل La Marquise

برنامه‌های از پیش تعیین‌شده‌ای نیز برای فضاهای عمومی مثل لابی‌ها، بار یا سالن پذیرایی و همچنین محوطه‌های باز در نظر گرفته شده است. این برنامه‌های روشنایی بسته به برنامه‌های زمانی داده‌شده، میزان روشنایی روز و نظر مدیریت هتل، نورپردازی‌هایی را ایجاد می‌کنند و ایمنی مسیرها را تأمین می‌کنند و بناهای معماری را روشن می‌کنند. در تمام قسمت‌های هتل پخش موسیقی توسط KNX audio actuators کنترل می‌شود.

بهره وری انرژی در این هتل به چه صورت انجام میشود؟

بهره‌وری انرژی مبحث مهمی است که در اینجا به آن توجه شده است. fan coil controllers با contact‌های در و پنجره مرتبط هستند تا از هدررفت انرژی جلوگیری کنند. یک سیستم مدیریت انرژی برای دستگاه‌های خنک‌کننده، پمپ‌های حرارتی و لوازم برقی اعمال می‌شود که به صرفه‌جویی در مصرف گاز و آب و برق کمک می‌کند و از بیشتر شدن بار اوج مصرف از میزان مجاز جلوگیری می‌کند. در مواقع اضطراری که ژنراتور روشن می‌شود و برق اضطراری را تأمین می‌کند یک logic هوشمند مصارفی که اجرای آن‌ها مهم است و مصارفی که اهمیت کمتری دارند را از هم تمییز می‌دهد و بر این اساس آن‌ها را روشن یا خاموش می‌کند.

به همین ترتیب ارسال Fault signals و نظارت فنی نیز بر مبنای KNX انجام می‌شوند. نمایش کارکردها به‌وسیلۀ یک visualization روی رایانۀ workstation یا بصورت سیار در یک tablet PC یا گوشی همراه انجام می‌شود.

این فناوری جامع با IP routers و فناوری فیبر نوری به اجرا در آمده است.

استفاده KNX در مدیریت هتل La Marquise
استفاده KNX در مدیریت هتل La Marquise

برخی از جزئیات این پروژه به شرح زیر است:

8934 دستگاه و 47720 group address با 124179 address assignment.

مزایای ناشی از اجرای KNX در مدیریت هتل

  • کنترل بر اساس تقاضا به منظور افزایش بهره‌وری انرژی
  • افزایش راحتی مهمانان
  • ارتقای ارائۀ خدمات
  • تأمین ایمنی با استفاده از سناریوهای alarm
  • مدیریت انرژی
  • تسهیل کنترل و اجرا
  • قابلیت نگهداری از راه‌دور از روی رایانه‌های ثابت و سیار
  • انعطاف‌پذیر بودن تغییرات
  • کاهش حجم کاری کارکنان

شرکت‌های دخیل در این پروژه:

صاحب ساختمان: AETEK.AE – هتل La Marquise، رودس، یونان

معمار: Afoi Chatzikonstantinou OE و Neos Rythmos، رودس

مهندسین برق: Prousaloglou Pantelis-Konstantinos و SIA O.E، Smart Building Solutions، رودس

مهندسین مکانیک: V & D Varouxsakis، لونیا، آتن

Integrator سیستم: Prousaloglou Pantelis

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ult_ihover][/ult_ihover][/vc_column][/vc_row]

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.

دیدگاهتان را بنویسید